Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Stația de tramvai Piața Victoriei (din Pasajul Victoriei)

223 posts, 62644 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 16
 
 

📖 Pagination options
Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei ByOnu

Gurile galbene par cam utopice. Insa foarte necesare mi se par cele albastre. Statia de tramvai ar avea efectiv 4 guri (2 / extremitate de peron).

La o adica, daca chiar nu putem pune lifturi pe partea cu Guvernul (ca nu e spatiu fizic), le putem pune in aceasta parcare (pietonalizata cel putin partial, desigur).

Cele galbene nu ar fi asa utile pentru tramvai, pentru ca distanta este aproape asemanatoare ca pana la statia Iacob Felix.

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei andrei11

Deși este scris cu mai bine de 8 ani în urmă,  într-un topic s-a mai analizat odată posibilitatea legării actualei stații de metrou de stația de tramvai.  Topicul are mai multe neajunsuri, în 8 ani am mai crescut și noi și am devenit mai maturi. Aici. Nu sunt multe pagini de parcurs și nu toate desenele ne interesează.
P Victoriei.jpg (168.47 KB; downloaded 4038 times)

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei cris_m

Intrebare de amator: odata cu avansul tehnologic nu s-a redus volumul echipamentelor din spatiile tehnice? Mai e nevoie de atatea spatii tehnice?

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei Valentin

E discutabil, eu nu stiu ce sunt in spatiile tehnice, dar spre exemplu, multe "cabluri" nu se pot diminua asa usor cu avansul tehnologic, dat fiind ca sunt dimensionate pentru un anumit curent, pe langa asta trebuie asigurate distante normate intre acestea pentru a nu se influenta reciproc, etc. Daca vorbim de partea de echipamente, cum ar fi dulapurile pentru linii, se pot micsora ca dimensiuni, asta daca nu cumva sunt deja (cand s-a facut ultima modernizare?). Acuma, pe partea de ventilatie si alte cele, nu ma bag, ca nu e domeniul meu, dar pentru a se asigura un anumit debit de aer, sigur nu se pot reduce intr-atat de mult echipamentele, in asa fel incat sa scoti niste spatiu. Pe langa asta, e nevoie si de spatiu de manevra,mentenanta, etc. Discutia e complexa, dar eu zic ca nu poti sa reduci intr-atat de mult spatiul.  Numai cine a proiectat spatiile respective si are statia in ansamblu ei ne poate spune clar cum s-ar putea executa o strapungere/eliberare de spatiu...

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei 1689

Cred ca mai trebuie luat in considerare si faptul ca o reproiectare a spatiilor tehnice trebuie gindita astfel incit sa fie implementata in conditii de trafic.

Chiar si in conditiile actuale, nu este posibil sa inchizi statia Piata Victoriei, cu atit mai putin suspendarea Mx.

Asta adauga o noua dinensiune de complexitate proiectului si ma intreb daca raportul beneficii/efort ar justifica o astfel de initiativa.

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei andrei11

Pentru spațiile tehnice desființate se poate construi o clădire nouă lipită de actualul complex, ca în schița din 28.02 2013 ( repostată de mine în  02.02.2021 ora 17:50) ( variante ).
Legătura tramvai  - M 1 ( 2) se realizează în actualele spații tehnice ( care vor fi sacrificate ), așadar nu se poate vorbi de nicio închidere / suspendare a circulației pe M 1.

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei shoppy

Daca in spatiile acelea sunt echipamente de ventilatie sau de tractiune electrica relocare inseamna cumpararea unora noi, montarea lor in noua locatie si dezmembrarea celor vechi.
La electrice poti economisii ceva spatiu doar cu celulele de medie(sa spunem maxim 50% din amprenta), la ventilatoare putin probabil doar daca au fost din start supra dimensionate.

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei ByOnu

Stati putin, nu ati uitat cumva ca la Victoriei avem spatii tehnologice goale in care acum 15-20 de ani voiau sa faca o parcare subterana, nu? La Victoriei sunt 3 astfel de casete conform reportajului de mai jos.

Deci teoretic exista spatiul necesar pentru relocari.



4665-329575-pasaj.jpg (88.79 KB; downloaded 3259 times)

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei andrei11

Nu e nevoie de atât !  De mult mai puțin spațiu realocat.  Am în minte niște explicații, dar durează cu schițele.  Practic ar trebui  desființați, așa, la o primă aproximație vreo 80 metri pătrați. O nimica toată ! deci aproximativ 5 metri pe lungime * cu cât o fi lățimea peronului,  vreo 16 metri. Problema e că trebuie să găsim loc pentru turnicheți...
magazine.jpg (133.09 KB; downloaded 3225 times)

Aceste magazine și vreo 5 metri din ce se află în spatele lor...

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei ByOnu

De ce sunteti asa siguri ca spatiul despre care vorbiti voi (cel cu echipamentele care chipurile trebuie <relocate>) chiar este echipat? Nu cumva este chiar unul dintre aceste 3 spatii goale?

Cu aceasta ocazie, s-ar putea face putina ordine si in ceea ce priveste spatiile tehnologice neocupate si vazut clar care si daca pot fi facute parcari subterane sau, de ce nu, guri noi de acces.

Stie cineva exact care sunt aceste 3 spatii subterane libere de la Victoriei, pe harta?

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei andrei11

Nu prea poți realoca nimic acolo.
G 1.jpg (384.79 KB; downloaded 3205 times)
G 2.jpg (353.53 KB; downloaded 3203 times)

Mai este și Galeria Lascăr Catargiu pentru care însă nu există schiță detaliată.  Se observă în prima schiță unde ar fi.

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei subway guru

Spatiile alea n-au nicio legatura cu pasajul, sunt in afara pietei pe bulevardele adiacente

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei ByOnu

Inteleg, multumesc Guru si Andrei! :bere:

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei Mircea G

In spatiile alea nu poate functiona nimic legal . Nu corespund si nu pot fi transformate .

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422241 posts in 5260 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use