Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Pasajul CFR Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012)

867 posts, 198900 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 62
 
 

📖 Pagination options
Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandon andrei11

Are dreptate subway, si aici la pod se pare ca e o mica problema...

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) Slick

Nici acolo nu cred sa fie problema. Eu merg des pe jos pe aici si m=am uitat sa vad care o fi terenul ala. Fabrica care apare in poza (cum te uiti in stanga) nu mai  exista. Acum acolo exista doar moloz si gunoi depozitat de bucurestenii "binevoitori". Deci traseul ar putea continua exact pe locul acestei fabrici. Singurul loc cu probleme (identificat de mine in timp ce mergeam pe jos) ar fi in fata portii celor de la Aquamontaj (parca asa se numeste) adica unde se intalnesc copacii aceia aici in poza undeva in partea de jos. In rest este loc sa faci autostrada.
Dar unde nu exista vointa nu vor exista nici voturi. In loc sa ajung la Piata Delfinului in 5 minute, trebuie sa ocolesc cu masina pe la Gara Obor. Iar daca ai noroc de tren alea 5 minute devin cel putin 30. Doar vara e ok sa mergi pe jos printre gunoaiele astea sau cand este inghetat. As vrea sa-l vad pe Ontanu sau Oprescu venind cu pantofii si la costum sa inspecteze zona. Poze am facut si le-am trimis de 100 de ori. Raspunsul este mereu acelasi: se va face.

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) subway guru

@andrei11:
Pe 'GoagalEarth' se poate vedea evolutia zonei pas-cu-pas din 2002 si pana la sfarsitul lui 2009...
Eu stiam ca e vorba de mai multe terenuri, nu doar de unul singur...
Problema cu @tarabostes e aceeasi problema veche, opacitatea totala, aprobam exproprieri dar planurile de expropriere nu le vede nimeni, decat ei, 'consultam' populatia pe niste PUZ-uri pe care insa nu le facem 'publice' pe site...un fel de 'haide sa ne haidem'... :cry:

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandon PinkyHog

De multa vreme eram curios sa vad de unde incepe si unde se termina aceasta noua artera ce ne-ar face viata mai usoara.
Astazi am vazut. In primul rand am fost socat de cate gunoaie sunt aruncate in zona. Este deplorabil. Nu se poate descrie in cuvinte. Ca sa trag in poza picioarele podului am mers pe un 'drum' printre munti de gunoaie si moloz. Interesant cum de autoritatile nu vad ce se intampla in zona.

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandon Slick

PinkyHog wrote:
De multa vreme eram curios sa vad de unde incepe si unde se termina aceasta noua artera ce ne-ar face viata mai usoara.
Astazi am vazut. In primul rand am fost socat de cate gunoaie sunt aruncate in zona. Este deplorabil. Nu se poate descrie in cuvinte. Ca sa trag in poza picioarele podului am mers pe un 'drum' printre munti de gunoaie si moloz. Interesant cum de autoritatile nu vad ce se intampla in zona.



Unii dintre noi stam in zona, cazul meu. Poze din astea exista multe pe net. Din acelea cu gunoiul i-am trimis si lui Ontanu si Doctorului. Primul a raspuns ca vina e a celuilalt. Al doilea deloc. Eu macar stau la blocuri, in partea unde strada e facuta, dar peste linie exista un mini-cartier de case. Aia stau in conditii de toata jena. Sa vedeti cum e cand ploua.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) Utilizator anonim

Ce mizer e tot campul ala  :evil:

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) Dominatrix

Slick wrote:
Poze din astea exista multe pe net. Din acelea cu gunoiul i-am trimis si lui Ontanu si Doctorului. Primul a raspuns ca vina e a celuilalt. Al doilea deloc.
Ti-a raspuns bine, avand in vedere ca toata artera Doamna Ghica intre Bd. Lacul Tei si Str. Baicului e in administrarea PMB, nu a Primariei de sector. Si intrucat lucrarea de care vorbim aici e a PMB, "injuraturile" trebuie adresate la Primaria Generala, nu la cea de sector.

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) Slick

Dominatrix wrote:
Slick wrote:
Poze din astea exista multe pe net. Din acelea cu gunoiul i-am trimis si lui Ontanu si Doctorului. Primul a raspuns ca vina e a celuilalt. Al doilea deloc.
Ti-a raspuns bine, avand in vedere ca toata artera Doamna Ghica intre Bd. Lacul Tei si Str. Baicului e in administrarea PMB, nu a Primariei de sector. Si intrucat lucrarea de care vorbim aici e a PMB, "injuraturile" trebuie adresate la Primaria Generala, nu la cea de sector.


Si gunoiul din zona tot al PMB e? Ontanu in afara de izolat blocuri nu a mai facut nimic in actualul mandat. Pardon, si Piata Obor (care nu e gata inca).

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) subway guru

Halal!
Sa le fie de rusine!!!...
Cica 'locuim in capitala'...

P.S.
Gunoaiele sunt exclusiv in sarcina 'sectoarelor', incepand cu Vanghele si terminand cu Ontzanu...

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandon Slick

subway guru wrote:
Halal!
Sa le fie de rusine!!!...
Cica 'locuim in capitala'...

P.S.
Gunoaiele sunt exclusiv in sarcina 'sectoarelor', incepand cu Vanghele si terminand cu Ontzanu...


Pai macar sa fi avut bunul simt sa le ridice. Singurul lucru pe care l-a facut recent a fost sa il impinga din drum. Am sa adaug si eu acum niste poze din vara, dupa ce a plouat.















 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) adn2377

Primii vinovati sunt oamenii care arunca acolo gunoi. Evident, si cei care probabil il aduc cu basculantele ca sa nu mai plateasca taxa la groapa.

Apoi primaria de sector care nu ia masuri - de curatire si de prevenire.

In alta ordine de idei un pod parasit la stadiul de piloni, napadit de buruieni, este una dintre cele mai dezolante privelisti posibile, dupa parerea mea... Imi aduc aminte cu multi ani in urma cand mergeam spre mare vara si vedeam din loc in loc ramasite din poduri care fusesera incepute pentru Autostrada pe vremea lui ceasca...

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) PinkyHog

Eu am ajuns azi acolo doar pentru strada. Gunoaiele au fost bonus.

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) Dominatrix

Slick wrote:
Hahaha! Asta e comic! Terenul asta este spre sfarsitul strapungerii! Deci si nu au facut podul si resul strazii pt ca pe ultimii 50 de metri exista teren neexpropriat??? Mdea, probabil asta e scuza lor!
Nu e numai asta. Pe langa problema exproprierilor, cauza principala a fost ca mareata companie Len(e)a Construco(a)es a castigat contractul cu un pret care "acoperea" cam un sfert din lucrare, din cauza ca devizul lucrarii a fost evaluat gresit (nu ma intrebati de ce). Iar cand au cerut o majorare cu mai mult de 200% din pretul initial al lucrarii, contractul cu ei a trebuit sa fie reziliat, fiindca nu exista alta solutie, legal vorbind.

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) andrei11

A inceput sa fie deranjata "joaca" cu sublicitarea si incarcarea notei dublu, triplu, etc pentru a ajunge la valoarea 'normala' ( normala = valoarea reala + spăgile aferente).
E ca in bancul cu fumatorii :
- Te-ai lasat de fumat, amice ?
- Da, pana la urmatoarea tigara.

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 62
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421850 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use