Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Pasajul CFR Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012)

867 posts, 198902 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 62
 
 

📖 Pagination options
Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) Costin

Linia pleaca din Socului / Chisinau, ocoleste complexul prin stanga, (cale dubla pana aici), apoi, la limia complexului, se face un mare triunghi de intoarcere, cu una din laturi paralela cu spatele complexului, intrand in curtea acestuia. Cealalta latura merge pe directia actualei strapungeri Doamna Ghica-Chisinau, pana in dreptul unei fabrici de mobila, latura aceasta are lungimea a aproximativ 3 vagoane V3A.

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) Dominatrix

Pentru cei interesati, iata vechea configuratie a retelei de tramvai si a macazelor din zona Complexului Delfinului:

-rosu: liniile curente, existente si azi
-albastru: vechea linie de aprovizionare
-verde: linia infundata in panta, pentru descarcarea marfii.

delfinului.jpg (201.76 KB; downloaded 3842 times)


Se observa ca accesul se putea face numai venind de pe Socului (pardon, Capitala de peste Prut), tramvaiele fiind nevote sa rebruseze o data la intrarea in spatele magazinului, iar la plecare se rebrusa de 2 ori (odata la baza pantei din spatele magazinului si o data in triunghiul de intoarcere). Ajungand in  Piata Delfinului, se putea mergea numai spre centru. Linia a fost construita cam in 1985 - 1986, cam cu 1-2 ani inainte de deschiderea magazinului. Linia nu stiu cat a functionat, si nici ce vagoane folosea, dar oricum deja in 1990 nu mai era utilizata, fiind inca din acea vreme ocupata de masini parcate, desi reteaua de contact s-a pastrat multa vreme pe laturile bulevardului, intre rond si virajul pe str. Dobrina.

Macazele de acces pe linia de marfa au fost scoase abia in luna iunie 2001, cand s-au inlocuit linia din bucla descrisa de tramvaiul 36 la virajul stanga pe Pantelimon.

 



Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandon Costin

In afara de complexul comercial, altceva nu are ce sa fie expropriat, pentru ca in spatele complexului strada noua e deja facuta la nivel de fundatie + borduri (asta din 2008).

Ideea e buna pentru a se evita sicana de doua curbe la 90 de grade, vizibila foarte bine in schema liniilor de tramvai postata de Dominatrix mai sus. Oricum eu as zice sa nu ne bucuram foarte tare pana nu e gata bugetul primariei pe 2011.


Revin. Ar fi de facut niste exproprieri la baza podului peste CF, unde se gatuie strada.

 


  • GAC
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) GAC

Adica vrei sa spui ca ar fi bine sa darame circul foamei?
Oricum, acea cladire e f. urata si pe afara si pe dinaundru.

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) Costin

Problema cladirii e ca genereaza multa aglomeratie si se vor face gatuiri pe noua strada din cauza parcarilor aiurea (vezi si acum cum se parcheaza acolo). Asta pe langa sicana pentru ocolirea complexului. Oricum, 4.7 milioane euro nu pot costa exproprierile a doua colturi de curte, cele din imaginea de mai sus. Putem trage concluzia ca or sa rada complexul. Probabil ca piata va ramane, ca nu incurca cu nimic noua strada.

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) Lutyk

Nu stiu zona dar intreb: nu se pot taia cele 2 curbe de 90 de grade? Ceva in genul cum am trasat eu mai jos?



 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) Costin

Pai vezi ca trebuie sa incapa in total 6 bezi (2/sens + spatiu pentru linia de tramvai, ce va fi construita ulterior). In desenul tau deja apare o mica "gatuire"  :P

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) fane1972

Nu ar fi fost mai normal sa continue sos Dna Ghica sub forma unei sosele suspendate cu coborare in sos.Fundeni sub forma unui giratoriu dar si cu rampe de coborare in zona Complex Delfinului iar in zona Fundeni cu Sos Pantelimon un pasaj subteran sau suprateran.

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) fane1972

In acest fel se poate evita aglomeratia de la intersectiile Pantelimon cu Chisinau si Pantelimon cu Fundeni.La intersectia Fundeni cu sos Dobroiesti prin demolarea maghernitelor de pe partea dreapta sensul spre spitalul Fundeni ar putea fi creat acest giratoriu care ar include si iesirea spre Dobroiesti.Iar soseaua suspendata ar fii pe malul lacului Fundeni si poate intr un viitor indepartat continuarea acesteia tot pe malul lacului Fundeni cu iesire in zona stadionului Metalul.

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) fane1972

Nu si a imaginat nimeni ca vor demola complexul,este spatiu suficient in spatele acestuia peste actualul pod spre insula si in continuare pe malul lacului Fundeni  pana la sos. Fundeni si mai departe pana la Cora.

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) andrei11

:?:  :?:  Pasajul de care este vorba aici nu are nici o legatura cu soseaua Fundeni , podul peste insula si Cora. Nu stiu ce sa spun, desi mi-e simpatic "Cercul Magic" ( complexul ) si ma folosesc des de el, e cam in mijlocul penetrarii. Mai ales ca respectiva penetrare va avea cam 18 - 20 metri in latime.

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) fane1972

Cred ca nu m am facut inteles,eu vad o continuare a podului peste CFR Constanta-Bucuresti cu o sosea suspendata care va trece prin spatele complexului si va continua pe malul lacului Fundeni pana la Cora ,binenteles cu rampe de urcare coborare pe Chisinau,Fundeni,giratoriul de la Cora Pantelimon

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) fane1972

Un pic diferit fata de ce ai desenat pe harta,mai aproape de malul din dreapta,exact prin spatele complexului si pe malul lacului Pantelimon nu spre Dobroiesti cu iesire in zona Cora unde exista un parc

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 62
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421854 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use