Regiunile RomânieiTransilvaniaJudețul BrașovTransportul în comun din municipiul Brașov (SC RATBV SA)

 

Topic: Reteaua de troleibuz din Brasov - prezentare, discutii

65 posts, 19766 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Re: Reteaua de troleibuz din Brasov - prezentare, discutii Chev Celios

Sincer ca si nelocuitor al Brasovului nici nu cred ca este necesar tramvaiul in acest oras. Daca merg in continuare pe troleibuze articulate si continua cu modernizarea si extinderea retelei e foarte bine.

 


Re: Reteaua de troleibuz din Brasov - prezentare, discutii alex1987

E vreun plan ca 3 sa intoarca la Stadionul Municipal, in loc de Tineretului? O frecventa buna ar putea sa determine chiar ca 16 sa intoarca la Tineretului.Nimeni nu urca in 16 in Bartolomeu pentru centru,insa din Bartolomeu nu ajungi in zona Racadau usor.Ca o paranteza, imi amintesc ce succes a avut 1B cand a fost prelungit din Livada la Municipal, desigur pe cu totul alt traseu.
Remarcabil cum se pot lasa captatorii in jos, pe culoarea verde a semaforului, fara sa se piarda timp.Sunt curios daca o sa suporte reteaua acele tensiuni in fir pe termen lung. Breteaua de dreapta de la "ceasu rau" spre Onix nu a fost folosita vreodata de vreun troleu, a aparut doar cand s-a amputat reteaua spre Sanitas.

 


Rețeaua de troleibuz din Brașov - prezentare, discuții Andrei Andraș

Iau mesajele pe rând:

Legat de linia 3 la Municipal, aceasta va putea ajunge acolo doar dacă se montează rețea. Pe Facebook, Asociația Avantgarden Bartolomeu zicea că făcuse „lobby” cu RATBV să aducă 3-ul în Avantgarden deoarece troleibuzele vor avea autonomie. Dar Medcom nu vor fi capabile de ceea ce fac acum Solaris din simplul motiv pentru care bateriile sunt concepute altfel, cu alte cicluri de încărcare. Pe scurt, bateriile Skodelor sunt cu încărcare rapidă, iar la Medcom cu încărcare lentă deoarece cele Medcom vor folosi bateriile doar în cazul unor posibile avarii la rețea, accidente pe traseu etc. Deci, pentru 3 la Municipal trebuie rețea aeriană de la giratoriul de la Gara Bartolomeu până în capătul de la Municipal. Mometan, nu știu să existe astfel de intenții ale RATBV. Prioritățile sunt altele acum.

Legat de Ceasu' Rău, metoda de decuplare a captatorilor este, din ce știu eu până acum, o soluție pe termen scurt, adică de maxim încă 2-3 ani. Am mai scris pe aici pe forum cum că la nivelul RATBV există dorința de a remonta rețeaua troleibuzelor spre Livadă. Iar în ceea ce privește breteaua spre Onix, ea a fost folosită mult și bine de liniile 7 și 30 când veneau dinspre Calea București pe 15 Decembrie - Iuliu Maniu - 13 Decembrie. Noi, pasionații din Brașov, dorim ca, în viitorul apropiat, să trimitem o propunere RATBV prin care să cerem mutarea lui 7 via Camera de Comerț pentru că AFI nu are în prezent nicio legătură de transport cu zona Tractorul. Va fi nevoie doar de un macaz, o încrucișare și câțiva metri de rețea în giratoriul de la Onix.
Foto: Ede Pattantyus, via transphoto.org
1346048.jpg (537.22 KB; downloaded 2207 times)

 


Re: Reteaua de troleibuz din Brasov - prezentare, discutii alex1987

Uitasem de cum mergeau troleele spre Tractoru dinspre Valea Cetatii/Roman inainte de sensul unic.
La 3 alimentari chiar nu e niciun plan? Rade lumea de noi ca vede 6-le cu captatorii lasati la Hidro  :) .Sa nu uitam si de 1, desi acolo e un pic mai complicat, nu de nefacut insa.
E vreun termen pt finalizare studiu pentru acea intersectie?

 


Rețeaua de troleibuz din Brașov - prezentare, discuții Andrei Andraș

Tot planul e făcut de anul trecut, la milimetru, dar nu a primit avizul Poliției pe motiv că troleibuzele ar încetini/încurca/bloca traficul. Da, gândirea asta încă există. :bleah: Momentan, următoarea lucrare va fi la Saturn și după asta ar urma 3 Alimentare.

De la Patria la AFI, troleibuzele de pe 1 și 6 NU au voie să se reconecteze la rețea. Că unii șoferi o fac, ei bine o fac pe barba lor și sunt pasibili de mustrări și sancțiuni. Așa a fost și anul trecut când regula era să treci pe baterii în fața Liceului Meșotă și te trezeai cu zmei care veneau tocmai de pe Toamnei pe baterii.

Oricum toate poveștile ăstea vor dispărea atunci când va reapărea rețeaua spre și dinspre Livada Poștei, adică peste 3-4 ani când bateriile vor începe să iasă din garanție. :)

 


Re: Reteaua de troleibuz din Brasov - prezentare, discutii cris_m

alex1987 wrote here:
Rade lumea de noi ca vede 6-le cu captatorii lasati la Hidro  :)
Hai ca nu cred ca am luat pe nimeni la misto cu poza de la Hidro A. Constatam si eu cu surprindere ceva la care nu ma prea asteptam. Si repet ce am zis, nu am apucat sa merg prea mult cu troleele, dar am motiv sa o fac toamna aceasta ;)

 


Re: SC RATBV SA - Vehicule de intervenții Costin

Andrei Andraș wrote here:
În fiecare toamnă, înainte de a intra în sezonul rece, ar trebui să iasă. Pe deasupra există și licitație pentru cumpărarea a 7 tone de fir contact de cupru pentru înlocuirea firului extrem de uzat dintre Gemenii și Saturn și musai după înlocuirea acestuia va trebui să greseze.

O sa postez aici, ca e o intrebare legata de retea si de exploatare mai mult decat despre gresor.

O data cu sosirea noilor troleibuze, nu s-a pus problema trecerii la randunici cu miez de grafit? Ar fi o tranzitie complicata in primele zile (probabil or sa fie inlocuite miezurile randunicilor unui troleibuz de cateva ori pe zi, deci e nevoie de echipe de interventie prin oras), dar apoi situatia se va stabiliza pe masura ce firul devine neted (asperitatile se umplu cu grafit) si exploatarea intra in normal. Ar avea nevoie de aceste consumabile pe stoc, dar ar elimina nevoia gresarii si a mentinerii in viata a unui vehicul ce ar merita mai degraba sa fie de muzeu decat o improvizatie...

Si acum daca se doreste schimbarea firului, cu atat mai mult ar avea sens o astfel de tranzitie.

 


Re: Reteaua de troleibuz din Brasov - prezentare, discutii sorinache96

Solarisurile din Brașov folosesc miezuri din grafit încă din prima zi de circulație. La început schimbau cate 2-3 perechi de miezuri zilnic. Acum se merge cu o pereche 3-4 zile, in funcție și de vreme.

 


Re: Reteaua de troleibuz din Brasov - prezentare, discutii Costin

Perfect, mi se pare absolut rezonabil. Dar atunci nu mai e nevoie de gresat reteaua, si implicit, nici de gresor.

 


Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Brașov (SC RATBV SA)  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422089 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use