Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Refacere covor asfaltic

1070 posts, 283481 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 77
 
 

📖 Pagination options
  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Refacere covor asfaltic. Tom

Ce calitate? Aceeasi!

 


Re: Refacere covor asfaltic. Serban

Se fac si lucrari de calitate....tin minte in anul 2002, daca nu ma insel, s-au refacut multe bulevarde, care se mentin f bine si acum, chiar daca de a lungul timpului au suferit mici reparatii (ceea ce nu e nimc rau). Printre acestea, Mihalache, Banu Manta, Alex. I. Cuza, Gh Duca...si altele. Bineinteles, le am enumerat pe cele din zona mea, pentru ca pe astea le cunosc, dar sunt sigur ca exista si alte artere care rezista si astazi f bine, chiar daca au trecut ani buni de la reabilitarea lor. Urmaresc de obicei lucrarile la strazi si pot spune ca in 90% din cazuri problemele apar din cauza RADET, Apa Nova, etc, care sparg strazile in nesimtire, uneori chiar imediat dupa ce au fost reabilitate si nu le aduc la starea initiala. Am vazut cazuri in care au fost sparte strazi la 1 ora - 2 dupa ce a fost turnat asfaltul.
In sectorul 1 in ultimii ani au fost reasfaltate f f multe stradute si alei de bloc care se mentin in stare perfecta in marea lor majoritate.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Refacere covor asfaltic. Tom

Serban wrote:
Am vazut cazuri in care au fost sparte strazi la 1 ora - 2 dupa ce a fost turnat asfaltul.
Pentru asta, un salut francez pentru companiile franceze care au luat mokka apa si gazul ca sa ne bage in Europa: Apa Nova si Gas de France ( sursa: http://blog.pisdos.com/the-french-salute/ )

 


Re: Refacere covor asfaltic. Serban

da...e trist....din pacate la mine la un bloc de langa mine inca sfaraia asfaltul proaspat turnat cand au venit baietii si au tras un sant pe toata latimea aleii. Bineinteles ca dupa ce au astupat nu a mai fost ca inainte. Si sunt multe exemple din nefericire...ma uit pe stradute abia reabilitate care arata impecabil mai putin pe margini unde din cand in cand mai apare cate un sant, cate o groapa sapata de cei amintiti mai sus si asa mai departe. Nu vreau sa iau apararea primariilor sau constructorilor, dar in ultima vreme mi se pare ca s-au rarit mult locurile unde apar gropi din senin, fara sa fi intervenit cineva in prealabil.

 


Re: Refacere covor asfaltic. mindmasster

Hai ca am scapat de gropi . Fata de cum era in martie acum este  "lux" ca sa zic asa.

 


Re: Refacere covor asfaltic. telvanni

da, vategoric e bine. Chiar nu prea am mai vazut gropi.

 


Re: Refacere covor asfaltic. Radu Stanescu

A observat cineva ca pe podul Grant, inainte de Turda, fix inainte de breteaua pentru Grivita au astupat o groapa care era exact in rosturile de dilatare. Acum e asfalt peste rosturi. Nu cumva aveau si ele un rol?  :? Din cate imi aduc aminte dupa ce s-a renovat podul Grant, au uitat de rosturi si au venit dupa sa sparga si la le puna. Acum au ajuns la aceeasi concluzie, ca mai bine le astupa....

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Refacere covor asfaltic. Utilizator anonim

"le astupa" nu este prea bine zis, ca rosturile alea au rolul sa permita dilatarea si contractarea materialelor, asa ca in scurt timp de la vibratii si fluctuatiile de temperatura + un seism o sa sara tot ce au bagat ei acolo...

 


Re: Refacere covor asfaltic. shoppy

Nu cred ca au asfaltat intentionat peste rosturi, eu am vazut de mai multe ori cum asfaltul de langa rosturi s-a intins si peste acestea(in sensul de rulare al masinior).

 


Re: Refacere covor asfaltic. cornel001

sa moara cici ca se poate exact in aceleasi conditii si pe asfalt.

 


Re: Refacere covor asfaltic. Gabi23

S-a refacut covorul asfaltic pe Calea Crangasi in zona Podului Grant si deasemenea este in curs reparatia pe Str. Jiului...

 


Re: Refacere covor asfaltic. adn2377

Gabi23 wrote:
S-a refacut covorul asfaltic pe Calea Crangasi in zona Podului Grant si deasemenea este in curs reparatia pe Str. Jiului...


Si in seara asta razuiau de zor pe Crangasi, sensul dinspre Ceahlau spre Piata Crangasi

 


Re: Refacere covor asfaltic. telvanni

Se lucreaza, inca, pe Barbu Vacarescu, in zona intersectiei cu Lacul Tei pe sensul spre Stefan Cel Mare.
La mine in cartier au inceput sa refaca marcajele pe stradute...intre blocuri (Tei, zona dintre Lacul Tei si Barbu Vacarescu). Pastea nasoala e ca pe unele stradute trebuie sa mai astupe si niste gauroaie. Am vazut ca se refac marcajele si prin Floreasca.

 


Re: Refacere covor asfaltic. Chev Celios

Da, da pe Rossini au facut marcajele exact pe dos.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 77
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2287 forum members have written 421212 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use