Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri

658 posts, 186013 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 47
 
 

📖 Pagination options
Re: Achiziția a 40 de tramvaie noi din gama 18 metri micutzu

Si aici sunt sanse sa participe tot Astra si Durmazlar,poate si Bozankaya.Posibil ca asta sa fie licitatia de consolare pentru una din cele doua,in caz ca nu prinde contractul cel mare.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri PTMZ

Am îndoieli mari în privința participării Astrei: la secțiunea "capacitate tehnică și profesională" (secțiunea III 1.3) spune că ofertantul trebuie să fi livrat/furnizat în ultimii 5 ani minim 20 de vagoane similare cu cele cerute. Or Astra are Autentic doar în prototip testat la Timișoara și Oradea:
1.) Pentru contractele de achizitie de bunuri: executarea de livrari de tipul specificat Ofertantul va prezenta lista principalelor livrari de produse efectuate in ultimii 5 ani, raportati la termenul limita pentru depunerea ofertelor, din care sa rezulte ca a livrat/furnizat produse similare cu cele care fac obiectul achizitiei, la nivelul unuia sau mai multor contracte in cantitate cumulata de minim 20 de vagoane, cu indicarea datelor şi a beneficiarilor publici sau privaţi.Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri punmeister

Bine punctat, Astra ca sa participe trebuie obligatoriu sa faca JV.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri Albert

100 de tramvaie din gama de 18m? Mi se pare fără sens. Mai bine 40 de 18 și 60 de 27/36m.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri CiprianTRB

Din ce știu vor circula și cuplate, de acea cred se i-au 100.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri Albert

2 tramvaie de 18m cred ca sunt mai scumpe ca unul de 36. In alte orașe nu prea se mai poarta chestia asta cu cuplatul tramvaielor, mai ales la tramvaiele noi. Nu înțeleg de unde ideea asta.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri punmeister

La München se face bine mersi cu noile Avenio.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri WT_fan06

Pe ce fonduri luăm noi aceste tramvaie?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri micutzu

Cu aceste 100 de tramvaie noi + celelalte 100 + BLF + V3A modernizate ar trebui ca prin 2025 sa avem cam 90% din parc modernizat.Abia atunci vom intra si noi in rand cu celelalte capitale europene.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri cris_m

Aoleu iar ne impotmolim in modernizarea antichitatilor?

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri CiprianTRB

Din ce am citit prin CS, tramvaiele vor fi echipate cu Wi-Fi și Prize USB, și pot avea o lungime cuprinsa între 17 și 21 de metri.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri punmeister

Plus scaune tapitate si doua LCD-uri de 42 de inch, cate unul in fiecare modul.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri WT_fan06

Ce distracție pe noi, luăm tramvaie de 18m pe buget local, probabil ca să înlocuim V3A de capacitate mult mai mare (că Tatre nu circulă azi 100 şi până se cumpără astea nici nu cred că vor mai circula). Dar ce contează, măcar moderne să fie, nu?

De ce să aşteptăm ca să luăm fonduri nerambursabile pentru tramvaie adevărate de minim 27m când putem să ne grăbim şi să luăm tramvaie de 18m din bani locali şi apoi să ne comparăm cu München (evident, în lipsa unui exemplu cu adevărat relevant).

Aşa se încurajează transportul public eficient şi ecologic - reducându-i capacitatea...

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 47
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422140 posts in 5258 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use