MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Variante traseu GdN - Progresu

321 posts, 71539 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 23
 
 

📖 Pagination options
Re: Variante traseu GdN - Progresu andrei11

Cu un singur amendament :
2-24-2019 12-36-52 AM.jpg (84.17 KB; downloaded 3118 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Variante traseu GdN - Progresu sab

TibiV wrote:
Toata lumea pare sa fie convinsa ca urmatoarea statie M5 va fi la Hasdeu...
Ce ne facem daca va fi la Kogalniceanu/Schitu Măgureanu/Cismigiu?!...

Nu are cum.
1. Kogalniceanu pica din start, nu cred ca este loc nici macar pentru statia M5, daramite pentru M4/6. Doar cu demolari masive.
Si pe unde sa aduci M4? Pe sub Plevnei? Demolezi blocurile?
2. Cismigiu, da, dar exista doua probleme . Sa sapi in parc/ demolezi liceul Lazar. Si pasajul de corespondenta cu Izvor, lung si pe sub Dambovita. Mai este si caseta colectoare, iar Izvor este o statie de suprafata.  Ba au ma trantit si liftul unde ar fi putut sa aduca pasajul , pe mijlocul statiei Izvor, sub linii, in peretele cu Dambovita.

Mai exista varianta statiei M4 intercalata intre M1 si M5, dar, pentru ca locul este ingust, singura solutie ar fi peroane suprapuse. Greu...Plus dificultatile enuntate mai sus, care raman (Dambovita si caseta colectoare). O solutie interesanta, dar extrem de costisitoare.
TibiV wrote:
personal, Hasdeu mi se pare prea apropiata de Eroilor 2...

La cat de apropiate sunt in general statiile de pe M5, cred ca este "in standard". Si, sa recunoastem, acolo la Hasdeu, este loc destul pentru doua statii perpendiculare, amplasament mai bun ca Cismigiu sau Kogalniceanu. Problema este ca trebuie cumva sa se faca intersectia cu M3. Statie noua pe M1/3 exclus la podul Hasdeu, asa ca traseul M4 de la Hasdeu trebuie sa se indrepte catre Izvor, musai. Apoi, sa sape in parc este floare la ureche. Si corespondenta va fi scurta si facila, fara sa te impiedici de Dambovita si de caseta colectoare.

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu aztec

Nimic nu e imposibil tehnic.
Ca e dificil este altceva...
Depinde de cati bani dispui si cat cohones are proiectantul si executantul sa se bage la asa ceva .

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu andrei11

Nu  e chiar << floare la ureche>> Anul trecut s-a lucrat la nu știu ce magistrale de ape uzate (?) care sunt pe sub  cele 2 splaiuri, malul stâng și malul drept, știu că pe undeva am pus și eu poze cu lucrările din Piața Kogălniceanu / Parc Eroilor și de pe traseu. Mai mult ca sigur sunt de ape uzate pentru că în Parcul Eroilor ( la statuie ) mirosea îngrozitor.
Colectorul acesta de pe malul drept are un traseu curios,  cel  notat de mine pe schiță. Așa erau planșele de prezentare ale șantierului. Nu știu pe unde  continuă după cercul desenat din Parcul Izvor.
2-24-2019 8-25-30 AM.jpg (253.29 KB; downloaded 3092 times)

# aztec în Era Capitalistă criteriul de bază este prețul cel mai mic...
De la "Trole" citire:
2-24-2019 8-50-20 AM.jpg (151.21 KB; downloaded 3085 times)

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu Bogdan MD

Si eu m-am gandit la traseul postat de Cris_m, sunt de acord cu el de principiu, fiind cel mai bun compromis, dar exista o mare problema: pe Regina Maria trebuie sa coboare M7, nu poti suprapune tunelurile. Nu e loc pentru ambele si ar fi risipa de resurse sa construiesti asa ceva. Asa ca va trebui regandit traseul pentru M7, daca se merge pe varianta asta. SI singura alternativa care imi vine in cap e un ocol al M7 pe Uranus, strecurat printre Academie, Parlament si cladirile din Piata Constitutiei, pe sub viitorul M4, corespondenta naiba stie unde. Plus ca PMUD prevede ditai parcarea sub piata Constitutiei. Greu... Evident, vorbesc de un scenariu posibil, nu neaparat cel corect, dar pare cel mai probabil daca ultimul traseul postat ar fi realitate.

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu andrei11

Da' cu varianta  roșie ce aveți ?

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu subway guru

Feriti-va de statiile plasate in curba... :ugeek:

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu andrei11

Lasă că se mai practică, depinde de condițiile din teren. Ultima care-mi vine în minte este Bazilescu.  :bere:
Iar în Paris sunt fără număr...Parcă și în NY.

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu punmeister

Nu uita de Berlin :)))

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Variante traseu GdN - Progresu sab

andrei11 wrote:
Da' cu varianta  roșie ce aveți ?

Daca te referi la varianta rosie din cele 13 variante "analizate", este o varianta "clasica", dar are o hiba mare. Nu are schimb cu M1/M3. Insa pun pariu ca este printre cele 3 "alese" in finala, poate chiar varianta cu cele mai mari sanse de realizare.

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu andrei11

Upss, am uitat să pun  schița ! Scuze !   :oops:
2-24-2019 7-18-55 PM.jpg (60.44 KB; downloaded 2940 times)

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu Beaver_27

andrei11 wrote:
Lasă că se mai practică, depinde de condițiile din teren. Ultima care-mi vine în minte este Bazilescu.

Bazilescu cum este în curbă? M4 în varianta actuală nu este extrem de dreaptă?

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu punmeister

Este in curba.

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu Beaver_27

Un link cu o schiță poți să pui? Chiar m-ai făcut curios.

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 23
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421217 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use