Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasaj Subteran Piata Presei Libere (INAUGURAT 19.07.2015)

 

Topic: Discuții după inaugurarea pasajului

299 posts, 60699 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 22
 
 

📖 Pagination options
Discuții după inaugurarea pasajului survola

He he, deocamdată mai multe mașini o iau încă pe la suprafață și, surpriză,  găsesc doar o bandă pe Kiseleff...
Coada masivă s-a mutat la Arcul de Triumf,  pe treimea din dreapta, normal. Banda din centru e liberă. O sa fie pentru cunoscători.
Cel mai greu e pentru șoferii RATB, care trebuie să taie fluxul principal de autoturisme de câteva ori intre Miorița și Arcul de Triumf.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Până una alta cum se face reducerea la o banda  ? Adica cu ce ? Marcaje, borduri, etc.
Nu ne apuca sfarsitul lunii si o sa se prinda tot omul ce si cum.  :o

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului survola

Reducerea se face cu "separatoare de trafic flexibile" ;-)
Din acelea albe și înalte.

E posibil să le iasă pasienta, la Arc să ajungă mai puține mașini decât la PPL, iar capacitatea giratoriului din jurul Arcului de Triumf să fie cumva mai mare.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Singura observatie e ca la Arcul de Triumf e intersectie dirijata cu bande de stocaj si nu e giratoriu...

 


Re: Stiri si articole din presa zapacitul_zapacitul




Dupa cum se pote vedea aglomeratia s-a mutat la arcul de triumf :(

 


Re: Iulie 2015 mindmasster

3 poze proaspete
2015-07-19 22.15.32.jpg (1.77 MB; downloaded 5313 times)
2015-07-19 22.15.30.jpg (1.9 MB; downloaded 5313 times)
2015-07-19 22.15.22.jpg (1.73 MB; downloaded 5317 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului alex230ro

Am trecut de dimineata,semaforul dinspre Marasti pare sa mai fi luat ceva secunde in plus,in schimb se creeaza un blocaj din cauza celor care merg pe directa Poligrafiei si raman in intersectie iar cei care vin dinspre Poligrafiei si fac stanga catre Baneasa raman blocati,problema de semaforizare si de "inteligenta" a soferilor din ce am vazut majoritatea se incadrasera pe prima banda de langa rond.Oricum cand se va circula "normal" cred ca o sa fie dezastru .

 


Re: Stiri si articole din presa Costin

Se regleaza in cateva zile. La inceput e tot omu' curios sa se dea prin pasaj, amintiti-va cum a fost Basarabul in primele zile...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului David

@Bogdan Ciorascu, pune, te rog, niste poze, ca sa vizualizam si noi rondul de sus, cu marcaj cu tot ce trebuie. Multumesc.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Robert24

Am trecut aseara pe la ora 23:30 prin pasaj. Lumina e foarte puternica si un pic deranjanta prin faptul ca vii de afara unde e semi-intuneric.
Sper sa remedieze acest aspect - bine ar fi sa existe doua faze de iluminare - pentru zi si pentru noapte.
In rest, toate bune!

 


Re: Iulie 2015 Serban

Ingustarea de pe Kiseleff.

Acum arata bine, problema e ca la cum se intretin lucrarile, intr-un timp nu f indepartat stalpisorii vor deveni cioturi, indoiti, murdari si vor arata oribil. As fi ales alta solutie.

image.jpg (133.74 KB; downloaded 5137 times)


Pt pietoni...

image.jpg (245.84 KB; downloaded 5136 times)


Exista o problema la noul trotuar de pe Kiseleff. Ieri erau multe masini care se urcau pe e si parcau pe noul spatiu verde dintre trotuar si pasaj. Ba mai mult, am vazut o masina care a venit din terminal, a parcurs tot trotuarul si a iesit in rond. Asta e grav.

Trebuie rezolvat cu niste stalpisori si cu spatiul verde care mai trebuie creat intre terminal si trotuar (apare in scheme).

In rest, arata bine, s-au plantat multi copaci in weekend. Am vazut multi soferi care o luau pe deasupra pt Marasti, probabil nu stiau ca se poate alege si prin pasaj.

 


Re: Iulie 2015 Bogdan Ciorascu

21 Iulie final.
IMG_2897.JPG (306.26 KB; downloaded 4813 times)
IMG_2898.JPG (476.05 KB; downloaded 4813 times)
IMG_2899.JPG (439.5 KB; downloaded 4812 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului vancouver

Ar fi suficient sa stinga selectiv din becuri pe timp de noapte, sa ramâna numai ca. un sfert.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului zapacitu

Teoretic ar trebui ca lumina in pasaj sa fie direct corelata cu lumina ambientala; daca ei au prevazut doar iluminat de tip DA/NU, e prostia lor. Daca au facut mai multe circuite de la inceput (ochiu meu zice ca-i nevoie de vreo 6 comenzi distincte, din care doua pentru zonele "critice" si patru de-a lungul pasajului pentru contolul luminozitatii.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasaj Subteran Piata Presei Libere (INAUGURAT 19.07.2015)  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422149 posts in 5258 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use