Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Refacerea zonei Eroilor - Universitate - Rosetti (2015)

92 posts, 36025 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Re: Refacerea zonei Eroilor - Universitate - Rosetti serbanandrei

Pana cand masinile care parcheaza aiurea nu sunt ridicate si duse la intrarea in Bucuresti nu se va intampla nimic.
Nu trebuie amenzi dar trebuie trimisi la intrarea in Bucuresti dupa masini.

Cum sa pui romanul sa plateasca parcare!!!  Toti urla ca n-au locuri de parcare ,dar cand le au ,vor binenteles moca ca asa-i romanul

 


Re: Refacerea zonei Eroilor - Universitate - Rosetti Druida

Nu e chiar off-topic si e amuzant, in stilul risu'-plinsu' (e vorba de fapt de bd. Kogalniceanu, intre Hasdeu si piata Kogalniceanu):
http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Social/Gradina+de+legume+de+pe+bulevard+Protestul+unui+tanar+fata+de+un

Azi-dimineata erau 3-4 tineri linga gradinita, zimbeau trecatorilor...

 


Re: Refacerea zonei Eroilor - Universitate - Rosetti Goldmund

Dupa cat stiu eu, bulevardul Regina Elisabeta a mai fost inca o data reabilitat(trotuare in totalitate, banci din ciment - nu aratau bine, aratau ca in provincie, intr-un sat de munte! - , etc.) in urma cu cativa ani. Or, o asemenea lucrare se face pentru cel putin 20-30 de ani. Mai mult, din ce am observat, placile (actuale)pentru trotuare sunt atat de subtiri incat e la mintea cocosului sa nu credem ca in doi-trei ani sunt aproape toate sparte. De ce se fac totusi astfel de lucrari de mantuiala? Cine isi bate joc de cetatean? Nu mai exista jurnalismul de investigatie?
Sunt banii vostri!

 


Re: Refacerea zonei Eroilor - Universitate - Rosetti Costin

Nu a mai fost reabilitat de foarte multa vreme, cel putin 10 ani. Poate doar reasfaltari, dar nimic la trotuare.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Refacerea zonei Eroilor - Universitate - Rosetti Utilizator anonim

A fost reabilitat prin primul mandat al lui Basescu, cand a fost si prima pista pentru biciclete din oras, inca se mai vede unde nu au inceput lucrari. Erau necesare lucrarile, mai ales izolarea ca sa nu mai parcheze toti idiotii.

 


Re: Refacerea zonei Eroilor - Universitate - Rosetti Serban

Am facut si eu o plimbare pe aici. Fata de lucrarile de pe Calea Victoriei, lucrarile de aici sunt o gluma proasta si o bataie de joc:
- locuri in care lipsesc bolarzi
- placi taiate stramb, montate stramb
- in jurul camalelor nici nu s au obosit sa monteze placi, au lasat un mare deeptunghi umplut cu ciment
- unde ramasesera rosturi mari au umplut cu bucatele de placi aruncate la misto

Parca tot Tehnologica lucreaza si aici, nu? Iar ma intreb cum aceeasi firma lucreaza cum lucreaza aici si la 500 de m distanta lucreaza mult diferit in bine.

 


Re: Refacerea zonei Eroilor - Universitate - Rosetti ByOnu

Serban wrote:
Iar ma intreb cum aceeasi firma lucreaza cum lucreaza aici si la 500 de m distanta lucreaza mult diferit in bine.


Raspund si aici. :lol: Pentru ca lucrarea de pe Calea Victoriei este una controversata, anuntata cu surle si trambite. Acolo mai exista si discutia interminabila despre ingustare si despre pista de biciclete, daca trebuie facuta sau nu, etc. Deci, este chiar in lumina reflectoarelor. Au avut insa grija sa nu se auda nimic despre asta pentru a nu baga presa de seama.

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Refacerea zonei Eroilor - Universitate - Rosetti ADY881

ByOnu wrote:
Raspund si aici. :lol: Pentru ca lucrarea de pe Calea Victoriei este una controversata, anuntata cu surle si trambite. Acolo mai exista si discutia interminabila despre ingustare si despre pista de biciclete, daca trebuie facuta sau nu, etc. Deci, este chiar in lumina reflectoarelor. Au avut insa grija sa nu se auda nimic despre asta pentru a nu baga presa de seama.

Nu inteleg de ce ai scris despre Victoriei pe alt topic. Pai si care ar fi alternativa la pista de biciclete? Cineva din PMB vrea a 3-a banda auto?

Iar despre ce sa faca si ce sa nu faca, solutia este evidenta:
Unde ne aflam?
In centru, pe Victoriei(una din putinele artere din Bucuresti pe care ai ce vedea=> potential turistic si de promenada(pentru aborigeni))=> aranjezi bulevardul ca sa fie mai prietenos cu omul=> renunti la benzile speciale de dreapta, stanga, refaci proiectul pietii Regale(sau cum se mai numeste spatiul dintre Ateneu, Palat, Biblioteca Carol I, monumentul Tepei postdecembriste) astfel incat sa obtii un spatiu pentru oameni, nu o parcare jegoasa si Victoriei de 18 benzi pe sens. Consider ca acel spatiu are un potential mare.

 


Re: Refacerea zonei Eroilor - Universitate - Rosetti ByOnu

Am scris exact unde trebuie. S-a pus intrebarea: daca aceiasi firma lucreaza si pe Victoriei si pe Elisabeta, de ce lucrarile difera din punct de vedere calitativ.

Raspunsul este exact cel pe care l-am scris. Despre Calea Victoriei vorbeste toata lumea, este in centrul atentiei, astfel lucreaza mai cu grija. Pe cand lucrarea de pe Elisabeta... daca nu era Utilizator anonim eu nici nu stiam de ea. Intelegi?

Eu sunt 100% pentru piste de biciclete, trotuare largite, protejate cu bolarzi, copaci etc. Deci suntem de aceiasi parere. ;)

 


Re: Refacerea zonei Eroilor - Universitate - Rosetti Nightwolf

Baieti, am rugamintea sa nu mai folositi termenul de "bolarzi" ... mi s-a atras atentia de catre cineva, si are dreptate. Chiar daca seamana cu un bolard, bordurile intoarse folosite pe post de stalpi anti-parcare sau delimitare trotuar de parte carosabila n-au nicio treaba cu "munca" de bolard.

Pt cei care nu cunosc, bolardul este acel obiect montat pe cheiurile navigabile folosit pentru a lega parama vasului la momentul acostarii.

Conf. DEXONLINE ca sa nu aiba careva idei sa ma contrazica:

BOLÁRD, bolarzi, s. m. Stâlp scurt de metal sau de beton, cu cap în formă de ciupercă, montat pe chei pentru legarea parâmelor navelor acostate. — Din fr. bollard.
Sursa: DEX '09 (2009) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink

BOLÁRD, bolarzi, s. m. Stâlp scurt de metal sau de beton fixat pe chei, de care se leagă parâmele de acostare ale navelor. – Din fr. bollard.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de valeriu | Semnalează o greșeală | Permalink

bolárd s. m., pl. bolárzi
Sursa: DOOM 2 (2005) | Adăugată de raduborza | Semnalează o greșeală | Permalink

BOLÁRD s.m. Stâlp scurt de metal, cu patru pinteni laterali, montat pe chei, care servește la legarea navelor. [Pl. -rzi. / < engl. bollard].
Sursa: DN (1986) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink

BOLÁRD s. m. stâlp scurt de metal, lemn sau beton, montat pe chei, la ancorarea navelor. (< fr. bollard)
Sursa: MDN (2000) | Adăugată de raduborza | Semnalează o greșeală | Permalink

BOLÁRD, bolarzi, s. m. Stâlp metalic scurt, cu patru pinteni laterali, uneori cu capătul superior îngroșat, montat pe chei și servind la legarea navelor. – Fr. bollard (<engl.).
Sursa: DLRM (1958) | Adăugată de lgall | Semnalează o greșeală | Permalink

bolárd s. m., pl. bolárzi
Sursa: Ortografic (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink

Va multumesc!

P.S.: putem sa le zice borduri invers fara probleme :)

 


Re: Refacerea zonei Eroilor - Universitate - Rosetti bekxy

Bună observaţie.
Eu până acum le-am numit borduri sculate  :mrgreen:

 


Re: Refacerea zonei Eroilor - Universitate - Rosetti draxdamax

Confirm ca lucrarile sunt de proasta calitate (placi care se desprind deja, la capace nu s-au mai chinuit sa taie dupa forma placile si au pus niste ciment in sila...).
In plus lucreaza incredibil de incet ...sincer nu cred ca este vorba de aceeasi firma ca pe Calea Victoriei pentru ca diferentele sunt de la cer la pamant :(.
SI problema masinilor pe trotuar s-a rezolvat doar partial pentru ca acum se parcheaza pe trotuar in dreptul acceselor auto astfel ramanand maxim 90 de cm dpentru pietoni....

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Refacerea zonei Eroilor - Universitate - Rosetti Utilizator anonim

Lucrarea este un jaf, nici daca lucram eu de unu singur nu dura atata, si nici macar la Cismigiu nu a ajuns! In plus in unele zone bolarzii au fost "uitati" intentionat, din ce am inteles muncitorii primesc spaga de la cei din zona ca sa mai uite din bolarzi pentru a se parca pe trotuar. Unde e politia sau primaria sa vada ce se intampla acolo ???? De asemenea cetatenii revoltati din zona au inventariat piesele cu probleme si le-au marcat !  :D

1 (1).JPG (359.79 KB; downloaded 3897 times)


1 (2).JPG (396.29 KB; downloaded 3894 times)


1 (3).JPG (410.59 KB; downloaded 3895 times)


1 (4).JPG (341.71 KB; downloaded 3895 times)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Refacerea zonei Eroilor - Universitate - Rosetti Utilizator anonim

De asemenea a inceput si reasezarea pietrei cubice din dreptul statiilor RATB, la prima montare a fost pusa pe o fundatie proasta si s-a denivelat, acum sa speram ca va rezista mai mult.

1 (5).JPG (358.89 KB; downloaded 3893 times)


1 (6).JPG (357.18 KB; downloaded 3911 times)


1 (7).JPG (342.07 KB; downloaded 3894 times)


1 (8).JPG (377.19 KB; downloaded 3895 times)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421892 posts in 5256 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use