Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Reconstrucție Calea Victoriei (2013-2015)

563 posts, 3115627 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 41
 
 

📖 Pagination options
Re: Reconstructie Calea Victoriei Nightwolf

Azi m-am enervat... se reconfigureaza intersectia la Calea Grivitei x Calea Victoriei. A fost, din cate am vazut, scos traseul de troleu de pe Calea Victoriei si Calea Grivitei. La modul asta, se prefigureaza un sens unic intre Bd. Dacia si Calea Victoriei a Caii Grivita, la fel cum s-a facut din Buzesti.

Reconfiguram, reconfiguram dar Tehnologica **** a UITAT sa puna si indicatoare. Mama ei de viata....

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Budy187

Bonus ! Acum cateva zile am luat la pas marea lucrare si am numarat o groaza de dale deja sparte, altele puse de mantuiala si lista poate continua. Inadmisibil

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Serban

Nu exista nici macar o dala sparta si singurele dale care se misca sunt cateva care nu au fost montate definitiv, ci doar puse temporar (in jurul catorva canale, bolarzi sau zone in care s-a asteptat mutarea unor stalpi de semafoare).

Se poate verifica. Astept poze cu dalele sparte.

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Budy187

N-am poze dar dalele se pot gasi in preajma Casei Vernescu. In plus, dezafectarea stalpilor vechi, v-a necesita scoaterea dalelor deja montate in jurul lor. Ah, da ! liniile dintre dale sunt usor sinusoidale, marca Tehnologica, mai precis, stil Unirea. Apropo, la Unirea sunt sparte si sarite la greu ! E cumva nevoie de poza pentru o lucrare ce nu a fost nici acum predata ? MANTUIALA

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Serban

Vorbesti aiurea. N-are nicio legatura lucrarea de aici cu cea de la Unirea, unde, intr-adevar, sunt probleme. Pot confirma si altii ca nu exista dale sparte aici si ca sunt montate cum trebuie. In jurul stalpilor vechi au lasat dale nemontate, cam peste tot. Si chiar si acolo unde nu au lasat, nu este o problema, se pot scoate si pune intregi, asa cum au facut si udne erau transformatoare si acum nici nu se mai vede.

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Budy187

O sa imi fac timp special sa fotografiez problemele santierului. In schimb Unirea ce are ? Nu cumva aceeasi firma a lucrat si acolo ?

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Serban

Cu siguranta o sa gasesti probleme pe santier, niciun santier nu e perfect si nici nu am sustinut asta. DAR, dale sparte nu exista! Si nici care sa se miste (in afara de exceptiile pe care ti le-am spus). Ba chiar montajul pare a fi facut cu atentie la detalii.

In ceea ce priveste santierul de la Unirea si eu ma intreb de mult cum poate o firma sa lucreze atat de prost si greu intr-un loc si atat de repede (asta nu se poate nega) si muuult superior calitativ in alt loc (chiar daca nu esti multumit, o simpla plimbare o sa iti dovedeasca ca nu sufera comparatie calitatea celor doua lucrari). Poate nu e doar vina firmei?! Habar n-am, poate aveti voi raspunsul.

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Nightwolf

Eu ma intreb totusi Apa Nova ce hal de conducta trage in subteran ca zici ca e pishu boului la cum e bagata pe jos ...

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Sava_6115-6315

La "pisu boului" se monteaza conductele de polietilena de inalta densitate (PEID). Acestea se pun serpuit in sant, pe pat de nisip. O cauza ar fi si preluarea sarcinilor mai bine, caci e plastic, nu otel, iar adancimea de pozare pentru  apa este relativ mica: sub limita de inghet,(in Bucuresti este 0,9m). Daca bate si soarele pe conducta, aceasta se dilata si serpuirea devine si mai mare. Am lucrat cu astfel  de tevi si cand ne veneau pe santier trebuia sa le protejam de soare pana le sudam cap-cap si le puneam in sant. Din pacate nu multi respecta aceste reguli.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Reconstructie Calea Victoriei Mircea G

Nightwolf wrote:
Eu ma intreb totusi Apa Nova ce hal de conducta trage in subteran ca zici ca e pishu boului la cum e bagata pe jos ...
Asa se monteaza teva , serpuita , IN pat de nisip si nu PE pat de nisip .
..............
PS . Este de preferat lucrul in soare puternic decit la umbra , mai ales daca lucrezi cu teava la colac .

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Nightwolf

Cu cat mai multe S-uri cu atat mai mare presiunea ha?? :))

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Serban

Vestile bune de azi:
- s au scos o parte din stalpii vechi
- pepartea stanga, pe o mica portiune insa, au aparut niste chenare din borduri, cel mai probabil vom avea copaci
- au inceput lucrarile pe tronsonul 2.

Baietii au fost productivi azi.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Reconstructie Calea Victoriei Utilizator anonim

Merge bine treaba, va pun niste poze mai incolo.  8-)

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Nightwolf

Confirm, s-a trecut cu reconstructia de intersectia cu Calea Grivitei, intersectie ce s-a reconfigurat total. Ieri pe la pranz se scosesera bordurile pe partea dreapta pana aproape de intersectia cu Biserica Alba ... abia astept sa vad ce se intampla in fata la Radisson....

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 41
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421845 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use