Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonateDiametrala Nord - Sud (Buzești - Berzei - Uranus)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

2709 posts, 378584 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 194
 
 

📖 Pagination options
Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Mihai

Sunt totus citeva imobile vechi, care ar fi putut renovate... In afara de populatie, avea totusi un farmec daca era intretinuta (problema recurenta a romanilor)... Anticipare si respect pentru patrimoniu. Orasul arata ca ******

album Flickr:
http://www.flickr.com/photos/8628950@N06/sets/72157623486251717/

 


Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus Mihai Calin

carpalex wrote:
Pentru ca desi prin alte tari se implementeaza culoare unice pentru transportul in comun, benzi pentru biciclete, pietonale etc., noi inca n-am auzit de asemenea lucruri "avansate". Sau poate ca am auzit, dar ni se par prea putin utile. Mai utila e o strada lata, pe care sa circule SUV-uri cu cate o persoana in fiecare, bara la bara.


Bine zis! Asta voiam sa spun si eu. Ca in timp ce "lumea moderna" se lupta sa faca si sa incurajeze traseele pietonale si liniile unice de transport in comun pentru interiorul orasului..noi facem strazi, strazi, strazi = betoane si asfalt ca sa-i incurajam pe toti sa-si mai i-a masini si sa sufoce in continuare orasul.
Nu-s mare fan al asa-ziselor tari bine dezvoltate, dar am calatorit destul cat sa-mi dau seama ca oricat am vrea sa ne "modernizam", in directia asta in care ne ducem noi, nu o sa ajungem niciodata ca tarile vecine. Ei pun altfel problema.

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia cosstin

Ce se preconizeaza cu zona de case din fata Radiodifuziunii? Am inteles din proiect ca se doreste realizarea unui spatiu verde - parc. Vor fi si acolo exproprieri si demolari?

 


Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus mindmasster

hai ca a inceput si asta . oare cand va fii gata?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus Utilizator anonim

mindmasster wrote:
hai ca a inceput si asta . oare cand va fii gata?


Unde nu este de demolat (Victoriei - Buzesti) pana in toamna. Unde este de demolat probabil peste 2-3 ani dupa ce termina exproprierile  :evil:

 


Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus mindmasster

Utilizator anonim wrote:
mindmasster wrote:
hai ca a inceput si asta . oare cand va fii gata?


Unde nu este de demolat (Victoriei - Buzesti) pana in toamna. Unde este de demolat probabil peste 2-3 ani dupa ce termina exproprierile  :evil:


E clar . Exproprierile pot dura si 5 ani .poate si mai mult ,pana se judeca ,pana primesc oamenii banii . oho . "mai e mult pana departe"

 


Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus shoppy

Nu au modificat legea exproprierilor cu Pasajul Basarab?
Am impresia ca acum iti vine decizia, ei intra cu buldozerul si tu poti sa te judeci inca 10 ani pe cati bani sa primesti.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus Utilizator anonim

shoppy wrote:
Nu au modificat legea exproprierilor cu Pasajul Basarab?
Am impresia ca acum iti vine decizia, ei intra cu buldozerul si tu poti sa te judeci inca 10 ani pe cati bani sa primesti.


Ba da asa este, dar tot din zona Basarab am vazut ca dureaza si dupa ce a fost data aceasta lege.

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Mihai

Nu se poate, o sa fie demolata cladirea in intersectia cu Stirbei Voda, astia nu au nimica in cap!!!!!!! Mai bine pastreaza blocurile comuniste!!! E o porcarie mare acest bulevard, cine o mai vazut in Europa sa fie ancurajat traficul in centru?

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Mircea G

Mihai wrote:
Nu se poate, o sa fie demolata cladirea in intersectia cu Stirbei Voda, astia nu au nimica in cap!!!!!!! Mai bine pastreaza blocurile comuniste!!! E o porcarie mare acest bulevard, cine o mai vazut in Europa sa fie ancurajat traficul in centru?

Incurajat !
Cldirea de pe colt , cunoscuta ca policlinica Stirbei - Voda , a fost revendicata , cistigata si vinduta !!! probabil unor interesati ce stiau ca veni demolarea .
Dar ! Exista niste legi , poate le stie cineva , care spun ca o cladire in care a functionat o policlinica , laboratoare , spital , trebuie decopertata la niste ani , si renovata total deoarece exista posibilitatea sa devina ' imbibata " si sursa de carcalaci !!! Deci cine a cumparat cladirea trebuie sa fie nebun sa faca ceva in ea , singura solutie este demolarea .

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Mihai

mersi de rectificare (am plecat din ro cind aveam 5 ani, ci nu am invatat limba romana la scoala)... Insa in ce priveste restul, nu sunt de acord cu tine, este o cladire frumoasa care merita sa fie pastrata!

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia cosstin

Sincer va spun, eu nu stiu daca va fi demolata acea cladire. Casa este in aliniament cu partea stanga a caii Buzesti-Berzei (cum vii dinspre pta Victoriei). Cred ca ar putea ramane aceasta casa, cu pretul  ingustarii trotuarelor si a eliminarii spatiului verde din dreptul blocului de vis-a-vis, urmand ca de la intersectia cu bd. Cobalcescu sa se modifice aliniamentul pe partea stanga a strazii.

PS 1. Ati aflat ceva despre Radiodifuziune? Citisem in dezbaterile din CTUAT ca se doreste punerea sa in valoare prin crearea unui spatiu verde pana in noua artera Buzesti-Berzei.
PS 2. Casa era la vanzare anul trecut sau acum 2 ani cu aprox 1.200.000 euro.

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia nemo

Cladirea fostei policlinici Stirbei Voda va fi demolata, din pacate. Atasez mai jos lista publicata de primarie cu toate cladirile care urmeaza a fi demolate pentru realizarea proiectului (scuze pentru aspect, nu am reusit in nici un chip sa atasez PDF-ul).
Am pus pe internet fotografii cu cladirile din zonă care vor fi demolate (deocamdata sunt cateva poze, dar voi mai adauga pe parcursul timpului) : http://www.flickr.com/photos/48592000@N05/

cosstin wrote:
Ce se preconizeaza cu zona de case din fata Radiodifuziunii? Am inteles din proiect ca se doreste realizarea unui spatiu verde - parc. Vor fi si acolo exproprieri si demolari?

Conform listei initiale publicate de primarie, cladirile de pe partea stanga a strazii Berzei (pe sensul dinspre Victoriei spre Parvan), situate intre intersectia str. Berzei cu str. Crisana, respectiv str. G-ral Berthelot (adica zona in discutie) nu vor fi demolate. Este insa posibil ca proiectul sa fi suferit modificari pe parcurs.

 


Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus ANTENA

Utilizator anonim wrote:
shoppy wrote:
Nu au modificat legea exproprierilor cu Pasajul Basarab?
Am impresia ca acum iti vine decizia, ei intra cu buldozerul si tu poti sa te judeci inca 10 ani pe cati bani sa primesti.


Ba da asa este, dar tot din zona Basarab am vazut ca dureaza si dupa ce a fost data aceasta lege.


Legea exproprierilor e modificata, dar fiecare investitie trebuie declarata "de utilitate publica" de catre guvern.
Asa a fost cu pasajul Basarab, asa trebuie sa se intample si cu Buzesti-Berzei, de abia dupa aceea se poate expropria pe banda rulanta.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 194
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Diametrala Nord - Sud (Buzești - Berzei - Uranus)  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422101 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use