Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonateDiametrala Nord - Sud (Buzești - Berzei - Uranus)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

2709 posts, 380381 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 194
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus massimiliano

Eu stau in Piata Victoriei si sunt chiar multumit de ce se intampla. Trebuie sa dispara toti tiganii cu toate fetitele lor si toti heroinosii din zona aia. Iar de trafic nu mai spun, era un chin sa circuli pe o strada cu o singura banda pe sens, pe care mai circula si tramvai, iar statiile erau toate fara refugiu. Era o aglomeratie de nedescris plus ca ruinele de acolo stateau sa cada. In sfarsit se lucreaza mai cu cap in orasul asta. Sper sa nu fie iar probleme cu exproprierile si lucrarea sa dureze 3 ani. Felicitari lui Marian. Toata stima...

 


Re: Lucrarile pe tronsonul Piata Virgiliu - Calea Plevnei Nightwolf

30 de luni o strapungere... din 2009 cand oricum nu s-a facut nimic pana in 2012 ... daca nu se finalizeaza pasajul Basarab sa vezi atunci belish pe furish ....

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Nightwolf

Marian, dar din ce arati tu pe planuri se va demola masiv si pe calea Buzesti pana in zona bd. Polizu de unde practic se ingusteaza bulevardul. Au expropiat ei asa mult? Mi se pare de 10x mai multa activitate de demolare decat la basarab. Bashca toate curvele care stau in casele ce urmeaza a fi puse la pamant pe tronsonul Buzesti/Polizu -- V. Parvan/Plevnei/Berzei

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia cornel001

Utilizator anonim wrote:
De asemenea analizand toate planurile vedem ca se demoleaza in general partea dreapta (dinspre Victoriei).

Analizand planurile eu as trage alta concluzie. mai ales in partea mai dinspre nord, in primele doua poze, se merge pe demolare partea din stanga.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Utilizator anonim

cornel001 wrote:
Utilizator anonim wrote:
De asemenea analizand toate planurile vedem ca se demoleaza in general partea dreapta (dinspre Victoriei).

Analizand planurile eu as trage alta concluzie. mai ales in partea mai dinspre nord, in primele doua poze, se merge pe demolare partea din stanga.


Stanga pe ce vedem in poze, dar venind dinspre Victoriei in realitate este vorba de partea dreapta.

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia cornel001

credeam ca atunci cand ai zis "dinspre victoriei" vroiai sa zici partea dreapta inspre calea victoriei, cum te uiti la harta :)

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus Mircea G

2009 wrote:
Cum va fi reintegrat bulevardul dupa demolare pentru ca dupa ce sunt demolate cladirile acolo va arata cam urat.
Sigur va arata ca nai-ba , ba mai mult nici macar nu se asigura prin demolari min 3 benzi pe sens , tramvai , trotuare si spatiu verde pina la cladiri . Asta deoarece lipseste curajul de a lucra in alt mod . Adica : in loc sa se demoleze strict pentru strada , ar trebui demolat atit cit trebuie din viitorul ax pina la terminarea spatiului verde + inca 50 de metri sau cit este necesar pentru construirea unui nou front stradal modern . Logica ca asta ar insemna o demolare masiva si scumpa dar o parte din bani pot fi recuperati din vinzarea terenului si a dreptului de a construi acel front stradal . Normal , constructiile ar trebui facute doar " la tema " dupa un proiect unitar .
Costisitor dar numai asa se poate face ceva modern , unitar , dar si scapa de constructiile vechi , insalubre si nesigure . Pt cei demolati se poate chiar asigura spatiu in aceste blocuri .

 


Re: Lucrarile pe tronsonul Piata Virgiliu - Calea Plevnei telvanni

Dat fiind faptul ca e lucrare pe bani publici ar trebui sa fie facut public graficul de esalonare calendaristica al principalelor lucrari. Sa vada ca se sta cu ochii pe ei. Marian, poate faci rost de un grafic sa-l postezi apoi aici sa-l urmarim si noi....ce mama lor.

 


Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus 2009

Si eu tot asa cred ca va fi. Se va demola strict pentru strada, iar in parti ramn anexele de la cladirile alea si curtile si va arata si mai rau ca pana acum. Bine ar fi sa ma insel. Ar fi frumos sa se faca un bulevard unitar indiferent daca e foarte modern sau imitataii de cladiri vechi numai sa arate frumos

 


Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus shoppy

Cel putin o sa-i dea afara pe cei care stau ilegal, cum stateau in bordelul de la Basarab.
Acum primaria nu a reusit nici in centrul istoric sa nu permita mafiei imobiliare sa contruiasca exact ce vrea ea, deci nu vad de ce ar reusii aici. Dupa terminarea santierului fiecare o sa-si construiasca ce o sa-i placa.

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Dominatrix

Pana la urma se desfiinteaza bucla de la Gara folosita acum de liniile 24 si 45? Vad ca in planuri nu mai apare linie de tramvai pe Cuza si Grivitei (intre Gara de Nord si Piata Matache).
Totusi, mi s-ar parea stupid sa se desfiinteze legatura cu Gara, cu atat mai mult cu cat linia de pe Gh. Duca a fost inlocuita in 2004, daca nu ma insel.

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia 3mil

S-a lamurit aici.

Utilizator anonim wrote:
Tramvaiele de la Gara de Nord au circulat astazi pentru ultima data in acea zona. La finalizarea lucrarilor pentru acces la gara vor fi liniile 34 de la statia Pasaj Basarab (asa se va numi statia de pe pod) si liniile de pe Dinicu Golescu.

 


Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus carpalex

Lasand la o parte demolarile, maghernitele etc., mie proiectul mi se pare o prostie in sine. Cine l-a proiectat trebuie sa fi fost foarte naiv, crezand ca largirea unei strazi va rezolva problema traficului intr-un oras cum este Bucurestiul.

La cum creste numarul de masini din Bucuresti, va fi doar o chestiune de timp pana cand si ruta aceasta se va congestiona. In final vom avea inca o artera plina de blocaje, insa de 2-3 mai lata ca acum. Genial proiectul, nu?

Eu zic mai bine sa daramam tot centrul Bucurestiului, sa betonam, si sa fie un mare "camp" pe care sa se plimbe masinile in voie.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus Mircea G

carpalex wrote:
Genial proiectul, nu?

Eu zic ca da ! Pina cind ne vor creste aripi singura solutie sint strazile  :!:  Dvs ce doriti ? Un " cimp " de blocuri ? si cum se misca lumea aceea ? cum se dezvolta si functioneaza ?????
Da , demolarea in zonele centrale , construirea de strazi si mutarea unei parti a populatiei si a serviciilor din zona , spre periferie in zone nou construite si rarefiate este singura solutie .

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 194
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Diametrala Nord - Sud (Buzești - Berzei - Uranus)  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422139 posts in 5258 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use