Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Lărgire si resistematizare trafic Str.N.Caranfil (2013)

181 posts, 46539 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
 
 

📖 Pagination options
  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Supralargire si resistematizare trafic Str. N. Caranfil Mircea G

fuscobal wrote:
................. Situatia asta e valabila in tot orasul unde sunt semafoare intermitente pentru dreapta. Pana in ziua cand politia nu-si va face treaba asa cum trebuie, smecheri din astia care nu stiu sa stea la coada isi vor face de cap zi de zi !
Zau ? Si ce lege incalc daca ma incadrez pe o banda de unde " este posibil " sa faci dreapta si eu nu fac dreapta ? ..dar aia care vor sa faca dreapta , sint masini parcate pe prima banda , fac dreapta de pe banda doi si blocheaza traficul dind prioritate la pietoni ??? Ia sa vad rezolvarea !

 


Re: Supralargire si resistematizare trafic Str. N. Caranfil andrei11

Exact, ma alatur si eu colegului  Mircea G, evident pentru un oras normal...

 


Re: Supralargire si resistematizare trafic Str. N. Caranfil ilie_v

Mircea G wrote:
fuscobal wrote:
................. Situatia asta e valabila in tot orasul unde sunt semafoare intermitente pentru dreapta. Pana in ziua cand politia nu-si va face treaba asa cum trebuie, smecheri din astia care nu stiu sa stea la coada isi vor face de cap zi de zi !
Zau ? Si ce lege incalc daca ma incadrez pe o banda de unde " este posibil " sa faci dreapta si eu nu fac dreapta ? ..dar aia care vor sa faca dreapta , sint masini parcate pe prima banda , fac dreapta de pe banda doi si blocheaza traficul dind prioritate la pietoni ??? Ia sa vad rezolvarea !


Legea BUNULUI SIMT???

Ex. de intersectii unde se intampla ast frecvent cred ca nu mai trebuiesc date: Piata victoriei (dreapta intermitent catre Calea Victoriei), Calea Plevnei (dreapta catre Splai), zone unde cei care au masini stiu ca se face dreapta pe verde intermitent si cand ii claxoneaza din spate trec pe rosu dincolo de trecerea de pietoni (aici exista lege?????)...


Rezolvare - educatie?

 


Re: Supralargire si resistematizare trafic Str. N. Caranfil survola

Aici sunt de aceeasi parere cu @ilie_v

 


Re: Supralargire si resistematizare trafic Str. N. Caranfil andrei11

Intersectiile de genul ar trebui presemnalizate in mod corespunzator, acolo unde este posibil si de la 250 metri distanta.

 


Re: Supralargire si resistematizare trafic Str. N. Caranfil shoppy

De semnalizat se smnalizeaza, stii panourile alea dreptunghiulare si albastre care arata cate benzi sunt si in ce parte se duce fiecare, ce oi vrea, panou suspendat ca pe autostrada?...
Daca nu sunt probleme de benzi blocate atunci aia care se baga in fata ar trebuii sa piarda carnetul pentru depasirea coloanei oprite la semafor, insa la noi mai probabil isi ia amenda ala de merge legal si da peste el, ca ala nu avea drept de circulatie da avea drept de prioritate, lafel ca ala de merge pe contrasens.

Masinile sport cu spoiler sa se duca pe circuit, nu in cartierul de blocuri, da cum la noi tot cocalarul de la bloc e expert la coborat pisicute, ursuleti si golfuri...

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Supralargire si resistematizare trafic Str. N. Caranfil ADY881

Sau asemenea smenuri,ar putea fi lichidate prin introducerea a unor insule triunghiulare de incadrare, precum s-a introdus la intersectia Sos.Orhideea/Spl.Independentei.
In poza se poate vedea situatia inainte de introducerea triunghiului, in afara de fenomenul de depasire a coloanei, acea banda mai facea posibila navigarea gartis cu masina in Dambovita :lol: .



Iar aici e situatia dupa modernizare, acum nu mai poti sa depasesti coloana :lol: .


 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Supralargire si resistematizare trafic Str. N. Caranfil Mircea G

. Asta era si ideea . Daca ar fi totul semnalizat si presemnalizat sau facute " insule " de dirijare , discutia asta ar avea rost , dar asa ...
Ce vina am eu daca ma trezesc intr-o zona nestiuta si apare un semafor cu semalizare intermitenta verde ? Ce sa fac , sa ma teleportez pe alta banda " dedicata " ? Sa mai spun ca multe intermitente dreapta , nu functioneaza si sint de decor sau mai rau incurca ? Despre ce vorbim ?
Vedeti cu citi ani in urma spuneam de semnalizare corespunzatoare . TOT ce este acum este bataie de joc . Semnalizarea trebuie sa fie clara si amplasata deasupra strazii , nu pe trotuar mascata de masini sau in boscheti .
.....
In alta ordine de idei , ati amestecat intersectiile . Unele au verde intermitent dar se poate merge si inainte , altele au banda dedicata . Nu cred ca mersul pe acesta banda fara a face drepta , deci inainte , poate fi numita "depasirea coloanei la semafor ".Depasirea este alta mincare de peste !
....
Dar in cazul ca la semafor sint 4 benzi si in 50 de m ramine una , cine are prioritate si cine " incalca " legea ????
....
Rezolvati problemele conform legislatiei si apoi incepeti cu criticile si caracterizarile ...

 


Re: Supralargire si resistematizare trafic Str. N. Caranfil ANTENA

Am trecut pe la 21:30 si se asfalta in fata ambasadei chineze.
Intrucat se lucra de zor, e foarte posibil sa fie o legatura cu viitorul santier de la pasajul P-ta Presei.
E de asteptat ca o parte din trafic sa vina pe Caranfil.

 


Re: Supralargire si resistematizare trafic Str. N. Caranfil fbsoft

ADY881 wrote:
...
Iar aici e situatia dupa modernizare, acum nu mai poti sa depasesti coloana :lol: .



Am vazut la Bulgari in vara asta la Varna ceva asemanator dar ca sa nu ocupe mult spatiu... Era doar o bordura inaltata... Faza tare ... Ca era si drumul inspre stanga predefinit putin ca sa nu o tai pe acolo. Acolo te'ai incadrat acolo ramaneai sau luai bordura in plin... Presemnalizarea era de la 150m iar bordurile de separare incepeau de la ultimii 20m de dinaintea semaforului. Adica, cum am mai zis, te'ai pus acolo...acolo ramai... Eu chiar a trebuit sa folosesc acea banda si a fost excelent :)

 


Re: Supralargire si resistematizare trafic Str. N. Caranfil misterr

Azi dimineață semaforul de la intersecția Caranfil × Pipera era pe galben intermitent și se circula foarte fluent, nu era nici o coadă pe nici o direcție.

 



Re: Supralargire si resistematizare trafic Str. N. Caranfil misterr

Tot la ora aia trec în fiecare dimineață, și zilele trecute luam coada de la ambasada Chinei, 3÷4 cicluri de semafor.

 


Re: Supralargire si resistematizare trafic Str. N. Caranfil madhorsefuzzy

Era intermitent si aseara la 18.00. Dinspre pipera se circula in ritm normal, poate chiar mai bine.

E posibil ca pe intermitent sa se circule mai bine decat cu semafoarele in functiune intr-o intersectie in T?

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421845 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use