Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Reabilitarea Pasajului Muncii si a liniei de tramvai (2010-2015)

616 posts, 165534 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 44
 
 

📖 Pagination options
Re: Modernizare si reorganizare trafic Pasaj Muncii bercenicity

CU o sicana - vezi de exemplu Sf. Vineri iesirea din terminal spre Mosilor, ar fi cam aceleasi raze de curbura doar ca mai scurta... sau mai lunga cu cocoasa (si/sau o adancire a pasajului pe o distanta mai lunga) de care spuneam...

 


Re: Modernizare si reorganizare trafic Pasaj Muncii subway guru

@bercenicity:
Nu crezi ca in afara de faptul ca un 'S' strans duce la deraieri, ideea de a pune linia de tramvai chiar la iesirea din gurile de metrou va face cam multe victime in randul pasagerilor metroului???
Doar asa, ca o vaga presupunere...

 


Re: Modernizare si reorganizare trafic Pasaj Muncii bercenicity

Intr-adevar, poate duce la deraieri - dar cu curbe inclinate (care nu stiu de ce nu se mai practica*) si contrasine riscul se poate diminua.
Cat despre tramvai in zona gurilor metorului - nu e cam la fel si la Obor?


* - probabil constructorii din ziua de azi fac proiecte pentru cai de rulare adaptate tramvaielor LF care momentan nu au articulatiile prea flexibile, mai ales la asemenea miscari de torsiune

 


Re: Modernizare si reorganizare trafic Pasaj Muncii subway guru

@bercenicity:
pai de aici a inceput discutia, cand am spus ca nu trebuie copiat 'otova' ce s-a facut la Obor automat si la Piata Vergului, ca nu e identic, la situatii diferite se aplica solutii diferite...

 


Re: Modernizare si reorganizare trafic Pasaj Muncii Mokele

Putin off-topic
Daca se hotarasc sa dea drumul odata la acest proiect de ce nu ar repune la loc vechea statuie din Bariera Vergului ? Ar insemna mult pentru noi, cei din zona. Cine stie povestea statuii asteia poate sa o spuna aici, va rog ?

 


Re: Modernizare si reorganizare trafic Pasaj Muncii bercenicity

Cu tramvai la sol asta ar fi cam singura solutie care nu demoleaza accesele. Altfel, daca liniile de tramvai ar trece pe unde sunt actualele accese, scarile ar putea fi mutate pe mijloc, lateral, injumatatindu-se si scara care da din vestibul pe peron.

Cu tramvai prin pasaj ar creste costurile destul de mult, nu? (in ideea ca s-ar construi 4 benzi pe unde sunt acum bretelele, iar actualele benzi ar fi acupate de linia de tramvai si statia aferenta - fara statie tramvaiul ar fi handicapat considerabil)

 


Re: Modernizare si reorganizare trafic Pasaj Muncii ionutz18

Haideti sa lasam deoparte afirmatiile si mai exact cand se incep lucrarile la pasaju asta a ramas singuru pasaj nemodernizat.

 


Re: Modernizare si reorganizare trafic Pasaj Muncii Lohengrin

Mokele wrote:
Putin off-topic
Daca se hotarasc sa dea drumul odata la acest proiect de ce nu ar repune la loc vechea statuie din Bariera Vergului ? Ar insemna mult pentru noi, cei din zona. Cine stie povestea statuii asteia poate sa o spuna aici, va rog ?


 Statuia reprezenta parca pe Venus incercand sa se spele, in timp ce Cupidon ii trage vartos de poalele imbracamintii.
Povestea detaliata este in cartea Victoriei Dragu-Dimitriu, dedicata intersectiilor si fantanilor din Bucuresti:http://www.ziare.com/cultura/carte/ce-mai-citim-povesti-cu-statui-si-fantani-din-bucuresti-de-victoria-dragu-dimitriu-1023414 Ca un amanunt picant, umbla vorba ca nu putini vatmani au deraiat in intersectie, in vreme ce admirau formele statuii :)

 


Re: Modernizare si reorganizare trafic Pasaj Muncii Mokele

Iti multumesc, Lohengrin. Bunica-miu matern ne povestea mie si sora-mi ca statuia este "a lui" . Nu prea intelegeam noi ce vroia el sa spuna dar asa am considerat-o ani in sir -  "a lu' tataie". Pana cand am descoperit ducandu-ma sa joc fotbal cu "aia din bariera" ca statuia nu mai era.  :shock:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare si reorganizare trafic Pasaj Muncii Utilizator anonim

Nu cred ca se incepe ceva mai devreme de aprilie 2011.

 


Re: Modernizare si reorganizare trafic Pasaj Muncii cornel001

In aceasta seara am vazut deja deschis santier la pasajul Muncii, se circula doar pe banda a doua pe ambele sensuri pe toata lungimea (inclusiv rampe), si pe banda 1 cel putin o baraca si in rest schele pe langa pereti.

 


Re: Modernizare si reorganizare trafic Pasaj Muncii 3mil

Bine ca nu ai inceput lucrarile imediat dupa prima zapada... :roll:

 


Re: Modernizare si reorganizare trafic Pasaj Muncii cornel001

Am vazut un panou acolo, dar eram in trecere in masina si desi am incercat n-am putut vedea ce scrie, oricum parea sa fie doar text.

 


Re: Modernizare si reorganizare trafic Pasaj Muncii Dominatrix

lucianho wrote:
Sper sa se faca precum modelul celui de la Obor...ca daca linia de tramvai va ramane in continuare langa pasaj mare rezolvare nu va fi...atat ca design cat si ca fluidizare a traficului...

Imposibil sa existe configuratia "ca la Obor". Citeste tot topicul si vei intelege de ce...

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 44
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421900 posts in 5256 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use