De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Cutremure

765 posts, 222916 views
 
Go to page:  1  ... 49 50 51 52 53 54 55
 
 

📖 Pagination options
Re: Cutremure cris_m

Intr-adevar, expertizele nu tin loc de consolidare. Insa mare atentie, exista atat expertize alterate (s-au adus 2 comisii, iar a doua a fost "premiata" sa iasa mai bine rezultatul), cat si consolidari de forma, asa numitele "tencuieli antiseismice"...

 


Re: Cutremure radupop

Cam cate expertize ati vazut voi cu raze gamma? Caci dupa ce e contruit, asta e singura modalitate sa vezi ce e acolo. M-am interesat si cat costa asa ceva. In jur de 4000-5000 Euro, fiind multi factori (cat de mare e cladirea, etc.) Restul vorba lui subwayguru....

 


Re: Cutremure subway guru

O expertiză nu se face la nivel de apartament ci pentru intreaga cladire.
Sunt mai multe metode de expertizare nedistructiva care pot da o imagine globală asupra structurii.

 


Re: Cutremure cris_m

Exact, la INFP de exemplu au inceput sa foloseasca foarte mult tehnologiile LiDar.

 


Re: Cutremure shoppy

Am cunostinte in sectorul 3 care ani de zile au amanat si nu au depus dosar pentru termoizolarea blocului ca nu vroiau pensionarii, acum cand au vrut s-au trezit ca blocul este cu risc seismic, cica ar fi o conspiratie ca toate blocurile neizolate au fost scoase cu rism seismic si, impreuna cu povesti de groaza ca unii stau de 2 ani cu blocul in santier de reconsolidare, acum sunt convinsi ca defapt este mai bine fara termoizolare.
Deci poate ca nu se mai dau avize de fara risc seismic semnate asa, ca primarul.

 


Re: Cutremure subway guru

Mi se pare normal.

 


Re: Cutremure cris_m

Orice cladire, indiferent ca e nou-nouta sau ca are 100 de ani prezinta un risc seismic, aceasta masurandu-se pe o scara de la IV (cladirea va avea pagube minore in cazul unui cutremur major) la I (cladirea va avea pagube major in cazul unui cutremur major). Asa ca cine crede ca sta intr-o cladire fara risc, se inseala amarnic...

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Cutremure ADK

Asta garantat...

Ce e destul de vechi poate avea șanse mai mari din cauza degradărilor (pentru că totul îmbătrânește, chiar și fundațiile), afectate mai ales în martie '77. Dar nici nou nu îți garantează super siguranță (a se vedea blocurile noi căzute la turci...), așa că expertizele nu știu cât sunt de "experte"... e cam imposibil să garantezi marea cu sarea că ăla e sigur sută-n mie iar altul nu e sigur deloc. Seismele se produc la nu știu câți km în pământ și pe artere diferite, aici putem simți prea mult iar la 10-20km nu sau prea puțin.

În orice caz, să fim feriți de pericole gen Turcia sau 1977... seisme ușoare se mai produc când și când de te și miri când auzi la radio/televizor că a fost cutremur dar nu a fost simțit nicăieri...

 


Re: Cutremure cris_m

Cutremurele vrancene nu sunt in general simtite de catre populatie pentru ca au intensitate mica (de regula I-II sau II-III pe o scara de la I la XII), adancimea lor fiind destul de mare (60-150 km). Cutremurele gorjene, chiar daca sunt mai slabe ca cele vrancene, sunt mai usor resimtite pentru ca se produc in marea lor majoritate aproape de suprafata (pana in 60 km). Cutremurul din Turcia a fost unul de suprafata (10 km conform USGS), a avut magnitudinea moment (Mw) de 7.8 pe scara Richter, de aceea acesta a avut un impact asa devastator.

In concluzie, nu analizati un cutremur strict dupa magnitudine, ci mai luati in calcul (cel putin) intensitatea, adancimea si distanta la care va aflati fata de epicentru. Despre cutremure, puteti citi mai multe la aceasta adresa: https://infp.ro/index.php?i=dct

 


Go to page:  1  ... 49 50 51 52 53 54 55
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2300 forum members have written 422465 posts in 5265 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use