Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Astra Imperio Metropolitan

1887 posts, 526347 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 129 130 131 132 133 134 135
 
 

📖 Pagination options
Re: Astra Imperio Metropolitan soldy

Am ramas socat, daca pot zice asa, cat de urat se auzea boghiul unui 10 astazi.. Isi cam bat joc de ele.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan ByOnu

Unele efectiv asa au fost receptionate. Faceau asa inca din timpul probelor.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan cris_m

Care dintre ele si unde faceau asa?

 


Re: Astra Imperio Metropolitan ByOnu

Un exemplu este #3868 în timpul probelor, pe 11 decembrie 2023, pe linia 21. Unul dintre boghiuri trocanea de parca avea o roata patrata. N-am dubii ca asa a fost receptionat, intrucat uneori era un Imperio care troncanea, in timp ce altele nu.

Asa erau receptionate si V3A-CA-urile de pe 21.

Comisii de receptie de forma...

 


Re: Astra Imperio Metropolitan shoppy

Nu este problema comisiei ca este in garantie, sau este un acord tacit ca daca oricum circula pe linii proaste sa se si receptioneze oricum.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan ByOnu

Cum adica nu este problema comisiei? Pai comisia aia ce receptioneaza? Probele pentru ce se mai fac?

 


Re: Astra Imperio Metropolitan shoppy

Este uzură nu defect, roata se rectifică la strung nu se înlocuiește, dacă Astra zice că e apt atunci problema lor, dacă se strică suspensia tot ei trebuie să o repare în garanție.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan WT_fan06

Cum să o repare în garanție? Eu raționez în felul următor:

Dacă tramvaiul a fost recepționat cu succes atunci nu a existat niciun defect la momentul recepției. A fost în parametrii acceptați de beneficiar. Dacă nu a existat niciun defect la momentul recepției, atunci uzura s-a produs în exploatare. Dacă uzura s-a produs în exploatare și a evoluat până la defecțiunea ipotetică a suspensiei, vorbim de o problemă de întreținere. Problemele de întreținere sunt acoperite de garanție? Eu personal nu cred, însă poate colegii mai informați pot confirma / infirma...

 


Re: Astra Imperio Metropolitan ByOnu

shoppy wrote here:
Este uzură nu defect, roata se rectifică la strung nu se înlocuiește, dacă Astra zice că e apt atunci problema lor, dacă se strică suspensia tot ei trebuie să o repare în garanție.


Cum sa fie troncanitul din prima zi (din timpul probelor!!) ..uzura?

 


Re: Astra Imperio Metropolitan cris_m

Daca exista vreun defect de fabricatie/montaj, atunci poate sa apara uzura prematura, chiar din timpul probelor.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan shoppy

Pentru exploatare si perioada de garantie este acelasi lucru daca se amana receptia cu 5 zile, se repara si apoi incepe sa curga garantia x ani sau se receptioneaza, se deschide direct proces de garantie, se repara in 5 zile si se extinde garantia la x ani + 5 zile pentru imobilizare, diferenta este ca daca refuzi receptia se decaleaza plata, graficul si iese scandal iar daca nu o refuzi totul merge cum era planificat si se rezolva ca intre parteneri.
Locul plan pe bandaj poate sa nu aiba nici un motiv clar sau sa nu fie dovada de ceva sub standard, daca este un gunoi pe sina atunci este ca si cum faci pana de cauciuc la un autobuz nou-nout ca s-a infipt un cui in roata.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan nathalael

#3859 cuplat cu #304
IMG_3645.jpeg (1.58 MB; downloaded 632 times)
IMG_3641.jpeg (910.06 KB; downloaded 632 times)
IMG_3647.jpeg (1.05 MB; downloaded 632 times)
IMG_3644.jpeg (824.77 KB; downloaded 632 times)

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Gabi23

304 s-a defectat dimineață la Piața Rahova, sens Piața Unirii și a trebuit eliberată linia.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Mihaitza07

soldy wrote here:
Am ramas socat, daca pot zice asa, cat de urat se auzea boghiul unui 10 astazi.. Isi cam bat joc de ele.

Cred ca sunt cel putin 3 -4 tramvaie de pe aceasta linie care fac asa. Si fac de mult timp, nu de o saptamana. In special la boghiurile din mijloc. Ma mira faptul de cum pot iesi asa pe traseu fiind vehicule noi si nu se ia nicio masura. Banuiesc ca se prefera iesirea in traseu ca sa dea bine ca merge tramvai nou pana pica de tot sau e in asteptare piesa si il scoate din traseu in momentul in care o va inlocui.

 


Go to page:  1  ... 129 130 131 132 133 134 135
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422388 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use