De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Orizonturi rosii...

899 posts, 104255 views
 
Go to page:  1  ... 59 60 61 62 63 64 65
 
 

📖 Pagination options
Re: Orizonturi rosii... subway guru

Avioane:
Croația cumpără Rafale, Ungaria Gripen, România F16, Polonia F35…pare ca fiecare merge separat.

 


Re: Orizonturi rosii... ticker

Si Romania va lua 3 escadrile F35 peste cativa ani. F16 sunt doar un pansament pentru a trece de la vechile Lancere la un avion multirol de generatia a 4-a, second hand, pana se face comanda si se primesc escadrilele de F35.

Viitorul aviatiei militare va fi interoperabilitatea avioanelor de atac cu drone companion plus drone pilotate de la distanta cu scop dedicat...

 


Re: Orizonturi rosii... subway guru

Romania intenționează să cumpere F35 dar nu exista un contract semnat.
Problema pe care am prezentat-o rămâne interoperabilitatea intre diversele modele care nu e absolut totala.
Țările care nu prezintă încredere totală nu primesc F35, de aici explozia actuala de comenzi pentru Rafale.

 


Re: Orizonturi rosii... ticker

Da, mi-e clar de ce se cumpara Rafale si Gripen, sunt interoperabile in NATO insa sunt tot avioane de generatia a 4-a. Din Generatia a 5-a avem F35 & F22 din SUA, clona chinezeasca Chengdu J20, SU-57 si in dezvoltare AMCA din India si de la turci TAI KAAN.

La noi intentia e de cumparare F35A din SUA si daca nu se schimba ceva geopolitic de ambele parti, sunt sanse bune de reusita.

 


Re: Orizonturi rosii... radupop

Mi se pare doar mie, sau dronele reprezinta viitorul in razboi? Pentru asta, evident ca nu-mi doresc asa ceva, dar e ca la latini: vrei pace, te pregatesti de razboi.
Am vazut o demonstratie de drone (comerciale) care zburau sincron si faceau tot felul de acrobatii. Imi imaginez ce pot sa faca dronele de armata daca-s sincronizate... PRAPAD.
Cum sta Romania cu dronele militare?!....

 


Re: Orizonturi rosii... ticker

Pe scurt... prost.

Are niste achizitii pe teava de drone din Israel si Turcia si astfel:

21 UAV de recunoastere Watchkeeper X din Israel (Elbit), asamblate in Ro, care pot fi echipate cu 2 rachete, cu greutate totala de 180kg. De vazut cum va impacta razboiul di Fasia Gaza livrarile.

18 UAV Bayraktar TB2, care pot fi echipate cu 4 rachete insa cu greutate totala de doar 150kg.

Insa in general Baraktar au specificatii superioare, viteza mai mare, plafon de zbor mai inalt, durata de zbor mai mare.

Ce ne lipsesc sunt drone de mici dimensiuni (multi-copter si cu aripa fixa), drone cu incarcatura exploziva, gen Switchblade si drone de atac, gen Reaper sau AGS Phoenix.

Mai multe detalii aici: https://m.defenseromania.ro/in-plin-razb ... 823.html

 


Re: Orizonturi rosii... subway guru

F22 are interdicție totală la export pentru că este cel mai scump și cel mai capabil avion de luptă american.

 


Re: Orizonturi rosii... Albert

Nu se mai produce F22…

 


  • Pok
  • Posted:
  •  

Re: Orizonturi rosii... Pok




No comment

 


Re: Orizonturi rosii... subway guru

F22 nu se mai produce din cauza costului exorbitant.
Problema e ca F35 nu e chiar atât de grozav pe cat se spune…

 


Re: Orizonturi rosii... ticker

F22 era oricum prea scump si SUA nu l-ar fi vandut Romaniei.

Viitorul va fi cu drone pilotate remote, mai ieftine si cu costuri de operare net mai mici.

F35 e un avion multi-rol ca F16, insa stealth de generatia a 5-a, nu de vanatoare ca F22, deci nu le comparam.

Dealtfel F35 e cel mai modern avion stealth pe care Romania si-l poate permite (ca achizitie, nu financiar) momentan.

 


Re: Orizonturi rosii... subway guru

Are o mare bubă, nu poate zbura pe ploaie pentru că se spală vopseaua antiradar!!!

 


Re: Orizonturi rosii... subway guru

Cea mai bună arma de a combate antiaerian drone si rachete în Ucraina ar fi nemtestile Gepard dar de pe teritoriul României. Nu pot fi furnizate direct ucrainienilor pentru ca muniția e produsă în Elveția și are interdicție la export în zone de conflict din cauza clauzei de neutralitate a statului elvețian.
Dacă Germania vrea cu adevărat să sprijine Ucraina ar trebui să le doneze gratuit României iar noi să le utilizăm printr-o înțelegere bilaterală cu ucrainienii.
Cu alte sisteme e mai complicată treaba pentru că am putea folosi sistemele Patriot răspândite în Dobrogea pentru a apăra Odessa.

 


Re: Orizonturi rosii... subway guru

Problema noastră e la Dunăre pe linia Reni, Izmail, Chilia și Cetatea Alba…și în final Odessa.
Nu văd de ce ar trebui să cedăm armamentul nostru care e și așa foarte subțire
Am putea folosi și artileria noastră antiaeriană dar pentru care nu avem suficientă muniție din producție internă…
Situația îmi pare cam albastră.
Cel mai probabil vom dona un sistem Patriot nefuncțional adică frecție la picior de lemn doar ca să satisfacem cerința licuriciului cel mare!

 


Go to page:  1  ... 59 60 61 62 63 64 65
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422389 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use