Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare sistem rutier și linii de tramvai pe traseul liniei 5 (Aerogării - Sf. Gheorghe)

 

Topic: DISCUȚII: Lucrările de pe Str. B. Văcărescu și A. Șerbănescu

100 posts, 28760 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Re: DISCUȚII: Lucrările de pe Str. B. Văcărescu și A. Șerbănescu Zetterberg

Dacă nu vor găsi o soluție provizorie, și la o adică, chiar și de ar găsi, vă recomand pentru siguranța voastră investiția într-o vestă reflectorizantă/fosforescentă, dacă știți că veți avea de circulat noaptea des pe acolo, și dacă nu aveți deja una.

 


Re: DISCUȚII: Lucrările de pe Str. B. Văcărescu și A. Șerbănescu TrainWrecker

Cel mai bine era sa refaca linia cu stalpii de contact pe mijloc dar fara iluminat stradal si sa monteze stalpi normali de iluminat pentru bulevard (masini+pietoni) pe marginea trotuarului, daca nu pot modifica asta in proiect macar sa se apuca primariile de sector (1 si 2) sa monteze ei pe trotuar ca din cate stiu bulevardele respective sunt in administratia lor, asta daca nu gresesc.

 


Re: DISCUȚII: Lucrările de pe Str. B. Văcărescu și A. Șerbănescu ByOnu

De ce ar fi o solutie buna sa ai 3 randuri de stalpi? Pozitia oficiala este ca sub trotuare sunt utilitati (cabluri de putere) si ca ar fi o lucrarea prea complexa mutarea lor.

 


Re: DISCUȚII: Lucrările de pe Str. B. Văcărescu și A. Șerbănescu survola

survola wrote here:
Au scos dalele de beton de la "pod" in jos, până la Str. Siriului.

Până azi dimineață au ajuns cu decopertarea la celălat capăt al Str. Siriului, la stația Măguricea.
Au scos dalele și piatra cubică.

 


Re: DISCUȚII: Lucrările de pe Str. B. Văcărescu și A. Șerbănescu survola

Decopertarea dinspre Băneasa a ajuns la Str. Aviației.
Probabil că până la sfârșitul săptămânii ajung la Șos. Pipera.

 


Re: DISCUȚII: Lucrările de pe Str. B. Văcărescu și A. Șerbănescu cris_m

Remarc ceva usor neobisnuit in pozele postate astazi de colegul @florin. Anume, au spart din asfaltul de la marginea longrinelor aproximativ 30-50 cm (estimez eu vizual) si au lasat taietura uniforma. Impresia mea este ca se "fura" nitel stanga-dreapta vechiului amplasament al liniei pentru a putea face culoarul si pentru autobuze. Ma insel eu sau chiar asa este?  :geek:

 


Re: DISCUȚII: Lucrările de pe Str. B. Văcărescu și A. Șerbănescu florin

Acum că zici, e posibil să fie așa. Eu am observat peronul de la stația Măguricea: era cam jumătate din lățimea lui rămas întreg, restul săpat. Nu mi-e clar însă cum mai încap 2 benzi în dreptul peroanelor în această variantă. Poate mai iau un pic din trotuar? Sper să fie cum zici tu, să poată circula autobuzele și pe acolo - ar fi un câștig enorm.

 


Re: DISCUȚII: Lucrările de pe Str. B. Văcărescu și A. Șerbănescu BGP2597

Foarte probabil spațiul suplimentar este pentru a putea turna zidurile de sprijin ale fundației căii. Dacă proiectul tehnic nu prevede gabarit pentru culoar unic, nici nu se va face acum.

 


Re: DISCUȚII: Lucrările de pe Str. B. Văcărescu și A. Șerbănescu shoppy

Este proiectul lor facut de ei si construit de ei pentru ei, se poate modifica oricum.

 


Re: DISCUȚII: Lucrările de pe Str. B. Văcărescu și A. Șerbănescu satanistu

Am trecut azi cu masina si am facut stanga de pe Barbu Vacarescu pe Ceaikovski.

Pe bucata unde nu au scos acele pavele, ca sa putem sa trecem cu masina erau bucati de sina ruginita si ascutita iesind de acolo de unde erau in mod normal sinele, nu le-au scos complet.

Am mers super incet si cu grija, daca faceam pana cine imi platea paguba?????

Chiar asa incompetenti sa fie sa traga de sinele alea si apoi sa le lase asa?

 


Re: FOTO/VIDEO: Lucrările de pe Str. B. Văcărescu și A. Șerbănescu serbanandrei

Salutare Un mic filmulet cu un utilaj care ar ajuta mult la aceste lucrari. Dar costa, si nu putin.





Suntem si aici la ani lumina de lucrarile moderne din alte tari.

 


Re: FOTO/VIDEO: Lucrările de pe Str. B. Văcărescu și A. Șerbănescu shoppy

Acolo este beton chior, fara nici o armatura, interesante idee, ma intreb de ce scot linia pentru ca arata bine.

 


Re: DISCUȚII: Lucrările de pe Str. B. Văcărescu și A. Șerbănescu serbanandrei

Asta era lucrarea pe care o faceau privita de sus. Seamana cu ce este la noi ? Au modernizat toata intersectia.



 


Re: DISCUȚII: Lucrările de pe Str. B. Văcărescu și A. Șerbănescu shoppy

In betonul spart cu excavatorul in film nu este armatura, de aceea merge asa usor, la noi in dalele OR si liniile modernizate exista armatura, deci nu ar fi functionat.
Deci lucrarea s-a facut ca sa se schimbe pozitia sinelor, nu aveau vreo problema structurala, apoi cand au turnat din nou beton tot nu au pus armatura, ma mir ca nu se crapa betonul, foarte interesanta solutia, de studiat daca chiar se vrea sa se faca o treaba buna(acolo nu o fii zona seismica?).

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare sistem rutier și linii de tramvai pe traseul liniei 5 (Aerogării - Sf. Gheorghe)  • 
Choose destination

Since our 2289 forum members have written 421194 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use