Zona metropolitană BucureștiUnitățile de întreținere și exploatare ale STB

 

Topic: Substații electrice STB

86 posts, 23094 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Re: Substații electrice STB andreiiul

In octombrie PS4 a emis o autorizatie de constructie pt (sper) noua substatie electrica din dep Berceni. Poate totusi reusest sa respecte termenul de 31.12 care era stipulat in documentatia licitatiei.
68602/16.10.2023    Emil Racovita 7    Amenajare platforma si amplasare substatie electrica

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Substații electrice STB V2A

Iar pe 16.11.2023 au fost contractate, prin achiziție directă, servicii de supraveghere a lucrărilor de instalare a noii substații.
SVA375~1.PDF
SVA375~1.PDF (536.82 KB; downloaded 60 times)

 


Re: Substații electrice STB Daddy

Conform textului din achiziție, lucrarile de instalare vor dura 4 luni. Exact la timp pentru sosirea noilor troleibuze dar autobuzele electrice vor astepta putin.

 


Re: Substații electrice STB Daniel72

La mulți ani 2024!
A sosit substația in noaptea de 19-20 decembrie 2023.
Acum să vedem cât de repede se mișcă pentru punerea ei în funcțiune pentru reluarea circulației tramvaielor 1,10 la Romprim  și troleibuzelor liniei 73!

 


Re: Substații electrice STB DarthMan

S-a mai aflat ceva de revenirea inelarului la Romprim? Poate o sa fie pusa in functiune substatia pana in Aprilie.

 


Re: Substații electrice STB Daniel72

Se lucrează în continuare la substație.
S-au tras cablurile de la stâlpul din stradă la noua substație și urmează asfaltarea.
Am întrebat pe cei care lucrează și au spus că este posibil să se pună în funcțiune cel târziu în luna iulie.
Voi reveni cu ceva poze.

 


Re: Substații electrice STB DarthMan

Cam tarziu. Lucrarile ar fi trebuit sa fie gata in 4 luni. Asta ar fi insemnat ca in martie-aprilie sa fie pusa in functiune. Sper ca macar acest termen sa fie respectat.

 


Re: Substații electrice STB Daddy

Pe o retea sociala a aparut o informatie ca dupa refacerea substatiei nu va putea circula aici un numar mare de troleibuze, capacitatea substatiei avand mai mult rolul de a alimenta reteaua de tramvai de pe Oltenitei. Daniel72, stii ceva despre asta? Sper sa fie doar o informatie neadevarata.

 


Re: Substații electrice STB andreiiul

La intrebarea mea catre STB
In urma incendiului ce a avariat iremediabil substatia electrica din cadrul Depoului Berceni, circulatia tramvaielor pe sos Oltenitei (tronson Pta Sudului-Romprim) a fost suspendata acum aproape 2 ani.
Anul trecut a fost adjudecata licitatia pt montarea unei substatii noi cu termen de punere in functiune la 31.12.2023.
Acest termen a fost depasit si tramvaiele inca nu si-au reluat circulatia.
Va rog sa-mi comunicati care este stadiul montarii si punerii in functiune a substatiei electrice si cand estimeaza STB ca circulatia va reveni la normal in zona Berceni (tramvaie si troleibuze).

am primit acest raspuns de la STB (de toata jena parerea mea si total lipsit de termene clare si detalii).
Societatea de Transport București STB S.A.
Nr. înreg.: 31703/11.03.2024
Către: Domnul Andrei Vlad
Stimate domn,
Ca urmare a petiției dumneavoastră, înregistrată la Societatea de Transport București STB S.A. cu nr. 31703/06.03.2024, în care solicitați informații cu privire la stadiul lucrărilor de reparație la substația Nițu Vasile, cât și informații privind reluarea circulației tramvaielor și troleibuzelor pe traseul inițial, vă comunicăm următoarele:
Contractul pentru refacerea substației electrice, care alimentează rețeaua de contact pentru tramvaie și troleibuze, a fost semnat, ca urmare a finalizării procedurii de achiziție.
Ca atare, reluarea circulației pe tronsonul cuprins între Piața Sudului și Romprim, va fi posibilă după finalizarea lucrărilor.
Având în vedere fluxul mare de călători care utilizează transportul public din zonă, se fac eforturi pentru reluarea circulației tramvaielor în condiții normale.
Vă mulțumim pentru înțelegere!
Cu stimă,
Direcția de Presă, Comunicare și Protocol

Parerea mea e ca ori sunt intarzieri care le sunt imputabile, ori nici ei nu au un termen clar.
Asa cum se mentiona mai sus, luna Iulie mi se pare mult prea departe (poate asteapta si dupa PS4 sa refaca asfaltul pe Oltenitei).
De asemenea, daca substatia nu ar avea capacitatea celei inlocuite ar ridica niste semne de intrebare privid calitatea CS si a cerintelor.

 


Re: Substații electrice STB DarthMan

Daddy wrote here:
Pe o retea sociala a aparut o informatie ca dupa refacerea substatiei nu va putea circula aici un numar mare de troleibuze, capacitatea substatiei avand mai mult rolul de a alimenta reteaua de tramvai de pe Oltenitei. Daniel72, stii ceva despre asta? Sper sa fie doar o informatie neadevarata.


Din pacate eu cred ca un sambure de adevar exista. Oricum peste tot se pomenea doar de tramvaie. Asa ca este posibil sa ramanem doar cu linia 76 de troleibuz si poate chiar sa ne luam adio de la Solaris in Berceni, batranele Ikarus-uri urmand sa fie inlocuite cu Irisbus-uri.

 


Re: Substații electrice STB florin

Se pare că problema e la Enel, conform unui consilier local.
IMG_3108.jpeg (154.99 KB; downloaded 1055 times)

 


Re: Substații electrice STB cris_m

Ar fi fost util si un link la aceasta discutie, nu de alta, dar merita intrebat si de troleibuz. Lumea sigur ca vrea tramvaiul, absolut rezonabil, dar sa nu uitam si de "victimele colaterale".  :mrgreen:

 


Re: Substații electrice STB bgd70

Aici este discutia.

 


Re: Substații electrice STB DarthMan

Din pacate este doar un termen estimativ. Sper ca cel tarziu in iunie/iulie sa fie gata.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Unitățile de întreținere și exploatare ale STB  • 
Choose destination

Since our 2289 forum members have written 421194 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use