Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Circulația în format "trenuleț"

307 posts, 113333 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22
 
 

📖 Pagination options
Re: Circulatia in format "trenulet" bgd70

De asta se formeaza:

cosminduru wrote here:
Dialog cu ocazia troleelelor sărite pe la Traian... al doilea deja în spate
5202 ce faci mă
5270 hai că mi-e foame
5202 păi așa ai venit în spate
5270 păi dacă tu dormi


E adevarat ca se formeaza si pt ca sunt ambuteiaje, dar macar de ar fi fost doar asta si soferii sa fie ok. Am mai zis asta si ma repet: seara dupa ora 20-21 nu te mai poti baza pe STB, orarul nu e respectat. Dupa 22 nici nu mai zic...

 


Re: Circulatia in format "trenulet" cris_m

In cazul lui 70, problema majora e la Universitate, se aduna pe ambele sensuri din cauza timpilor de semaforizare varza. Al doilea ambuteiaj, ceva mai mic este la Dristor, apoi la Baba Novac si Potcoava, acestea 2 fiind cam pe distanta unei interstatii...

 


Re: Circulatia in format "trenulet" cosminduru

Este imperios necesară implementarea semaforizării inteligente.  Acum este foarte ușor să ai un "melc" ce stă aproape intenționat agale să prindă semafoarele pe roșu și în spate un "Schumacher" care forțează galben, conduce agresiv. Mai contribuie și fenomenul natural al călătorilor, cu cât intervalul e mai mic cu atât sunt mai puțini călători și timpul de urcare/coborâre mai mic, astfel că cu fiecare stație intervalul dintre un "melc" și un "grăbit" se diminuează.

Pe vremuri am prins un N115 care a staționat la UPB pentru a regla timpul de parcurs. Deci pe stații intermediare ei trebuie să respecte niște timpi, dacă ajung mai devreme să stea acolo până la minutul scris pe program. Asta ar enerva călătorii din vehicul, dar nu văd de ce nu ar fi diferit de un tren. Trenul pleacă din stație la ora X, indiferent cât de devreme ajunge

 


Re: Circulatia in format "trenulet" Chev Celios

La ETA cel putin stiu ca Thoreb-ul este in stare sa iti afiseze avansul sau intarzierea.

 


Re: Circulatia in format "trenulet" SirVlady

No comment...
Screenshot_20220419-190826__01.jpg (494.48 KB; downloaded 2073 times)

 


Re: Circulatia in format "trenulet" Chev Celios

Si ce ai fi vrut sa faca??? Sa stea pe traseu prin statii ca sa nu se adune jumatate de linie in Tei?? Tine cont ca la gara nu au stationare.

 


Re: Circulatia in format "trenulet" PTMZ

...însă autobuzele au început să staționeze la gară, în fața spitalului. Am prins de 2 ori aceastâ situație de când a fost modificat 182.

 


Re: Circulatia in format "trenulet" Victor92

Se intampla si inaintea modificarii de sambata …

 


Re: Circulatia in format "trenulet" Media

Si Bd Tei și Teiul Doamnei este un dezastru administrativ. Abia se strecoară autobuzele printre mașinile parcate în spic sau dublate pe alocuri.
Poate o modificare de traseu nu ar strica, dacă primăria nu reușește sa gestioneze traficul astfel încât sa ofere condiții de traseu pentru autobuze.

 


Re: Circulatia in format "trenulet" Costin

Chev Celios wrote here:
Si ce ai fi vrut sa faca??? Sa stea pe traseu prin statii ca sa nu se adune jumatate de linie in Tei??

DA. Asa cum fac in tarile cu apa calda.

 


Re: Circulatia in format "trenulet" alexandru_gr

Media wrote here:
Si Bd Tei și Teiul Doamnei este un dezastru administrativ. Abia se strecoară autobuzele printre mașinile parcate în spic sau dublate pe alocuri.
Poate o modificare de traseu nu ar strica, dacă primăria nu reușește sa gestioneze traficul astfel încât sa ofere condiții de traseu pentru autobuze.

Este un dezastru administrativ deoarece autoritățile nu își fac datoria.

 


Re: Circulatia in format "trenulet" Aron

Schimbare traseului în aceea zonă nu ar schimba cu nimic, toată zona fiind blocată la orele de vârf(inclusiv străduțele dintre blocuri Ion Berindei/Mașina de Pâine/Ghica Tei samd). Un prim pas ar fi de umblat puțin la timpii de semaforizare din intersecția Teiul Doamnei x Sos Colentina inclusiv al fazelor. Așa ca o primă idee ar fi pentru virajul la dreapta pe sos Colentina să fie verde în aceaș timp cu faza de verde pentru stânga de pe sos Colentina pe Teiul Doamnei. În prezent sunt faze separate.

 


Re: Circulatia in format "trenulet" Media

Costin wrote here:
Chev Celios wrote here:
Si ce ai fi vrut sa faca??? Sa stea pe traseu prin statii ca sa nu se adune jumatate de linie in Tei??

DA. Asa cum fac in tarile cu apa calda.



Eu am pățit așa ceva într-un STV, 416, care deodată a început sa meargă ffff încet. L-am întrebat dacă s-a defectat și a zis ca a fost sunat de la dispecerat ca este în avans și sa meargă mai încet.
Total neplăcut pentru cei din autobuz.

 


Re: Circulatia in format "trenulet" cosminduru

Desființată parcarea pe banda 1 pe str. Teiul Doamnei, înființat bandă unică de BUS, problema rezolvată.

 


Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422134 posts in 5256 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use