Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Achiziții de tramvaie noi de 27m prin PNRR

5 posts, 1652 views
⚠  Forum Rules
Achiziții de tramvaie noi de 27m prin PNRR punmeister

De la prezentarea de ieri a STB de la Zilele Feroviare 2022. Se doreste achizionarea a 100 de tramvaie noi din gama de 27 metri. Nu stiu daca sunt gandite sa inlocuiasca V3A-93 clasice sau cumva pentru liniile noi de pe Inelul Median unde ma gandesc ca ar putea circula cuplate, cum e la Amsterdam cu tramvaiul 25 care a inlocuit linia de sneltram M51.
Screenshot 2022-03-25 071044.png (1.08 MB; downloaded 1696 times)

 


Re: Achizitii de troleibuze noi prin PNRR Puss in Boots

Ciudat sa vrei acum tramvaie de 27 cand tu ai luat de 36...ma rog, nu e locul aici.

 


Re: Achizitii de troleibuze noi prin PNRR punmeister

Sunt separate de cele de 36m.

 


Re: Achizitii de troleibuze noi prin PNRR Puss in Boots

Stiu ca sunt separate. Si daca nu citeam slide-ul tot stiam asta. Intrebarea mea subliniata prin acel "acum" (cele de 36m sunt la timpul trecut deja) era de ce 27 cand e clar ca trebuie capacitate mai mare.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi de 27m prin PNRR Bogdan MD

Tramvaiele de 36m sunt prevazute pentru traseele principale ale orasului, unde e nevoie de frecventa si capacitate pe masura. Totusi, STB mai are cateva zeci de linii de tramvai unde e nevoie de vehicule noi, dar nu de capacitate atat de mare.

Licitatia asta mi se pare un fel de reparatie a celei aberante de acum 2 ani pentru tramvaie de 18m, care erau intr-adevar mult prea scurte. Ganditi-va ca in prezent flota de V3A tot cam 27m, deci ar fi o inlocuire directa. In plus, majoritatea peroanelor din oras nu prea suporta tramvaie mai lungi si necesita lucrari pentru a fi lungite, lucrari de care nu ne-am apucat nici acum, pe putinele linii unde e nevoie, gen 41, desi tramvaiele noi vin intr-un an maxim...

 


Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422134 posts in 5256 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use