MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Brancusi

695 posts, 237866 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19  ... 50
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) URANUS

Au adus (in capatul dinspre Romancierilor) armatura pentru coloane forate dar de dimensiuni comparabile cu cele de la putul tehnologic Eroilor. Probabil or fi pentru CV a interstatiei Valea Argesului - Romancierilor.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) 133 313

Aici e pauza, nu se intinde pamant, nu se aude nimic din subteran.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) 133 313

S-a armat capac la caminul central de pe colector, urmeaza betonare, foreza de la DT34 e aici foreaza coloane la acces Targu Neamt pe carosabilul strazii inchise, nu s-a mai intins pamant, la acces 1 s-a betonat partial rampa, a mai venit armatura, se lucreaza.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) 133 313

Se scot din groapa de la caminul de pe colector din cofraje.
A inceput o sapatura timida pentru planseul accesului TgN.
In subteran era echipa de cascute si vestute pe care am vazut-o data trecuta la VI, conform guru, predare amplasament pentru linii si restul.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) radudd

Fruntasi in intrecerea pe oras.
Ne meritam cu prisosinta rahatul in care ne balacim si ne facem ca ni se pare ca e parfum.
IMG1400.jpg (166.81 KB; downloaded 2478 times)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) 133 313

Pe ala de dupa table nu l-ai vazut. Nici pe aia de la Favorit, ca nu i-am pozat. Nici pe aia camuflati de la Parc dar care sunt cu indiciu de la mine...  :twisted:
Dar nu exclud nimic, nici macar o greva, avand in vedere cum merg treburile imi imaginez cum sunt si platile... de la stat!  :twisted:
Banuiala nu e asa din presupuse, faptul ca unica foreza pentru coloane la accese ( sau accesuri, dar seamana cu succesuri care nu este, e greu cu pluralul la substantivele astea de gen neutru, un acces, doua accese) sta degeaba. Platile se fac esalonat, asa ca si munca se face la fel... Daca ne gandim lucrarile trebuiau sa fie incheiate de mult (in trei 3 de aici bla bla bla), deci prelungirile de contracte de munca se fac... daca le doresc ambele parti. Si exista multe metode de a explica daca doresc... sau nu!
Eu nu cred ca oamenii pe oamenii astia i-a izbit oboseala subit in atatea puncte simultan. Asta este un mesaj. Pe care ma bucur ca l-am prins.
Vad ca la noi in tara exista inca probleme de feudalism tarziu (avem probleme grave cu sclavia care s-a incercat reintrodusa prin 2009-2010 cand au inceput romanii sa-si ia roiul repejor de aici, al doilea val dupa cei din 1990 si ulterior) si unii nu inteleg ca daca nu remunerezi munca... nu ti se va munci. Sau daca soliciti prezenta 12-14-16 ore la locul de munca asta nu inseamna ca ti se va munci 12-14-16 ore. Nu, toata lumea va munci fix 8 ore. Restul vor fi umplute cu altceva.
Si insolventa Apolodor este un mesaj. Mesajele sunt peste tot, trebuie doar sa le citesti.
Ideea este ca s-a mers deja mult prea departe. Iar autoritatile nu pripep ca pe viitor se pot confrunta cu o situatie gen... pe la licitatiile lor sa nu se mai prezinte nimeni. Poate metrou nu om face, dar de intretinerea infrastructurii existente nu cred ca scapa. Boicotul merge bidirectional, ca nu s-au terminat banii mapamondului in Romania sa nu poata trai nimeni fara ei. Vad ca autoritatile nu au nici un stres nici macar cu privire la faptul ca nimeni nu vrea sa investeasca in energie. Sau sa cumpere actiuni la Electrica. Nici romani nici straini. Ca banuiesc io ca nu renuntam curand la energia electrica (nu de alta dar nu avem cu ce sa o inlocuim). Si totusi? De ce? Daca la tembelizor se prezinta niste "prognoze"... dar nu incalzesc pe nimeni... atunci? Ce? Care-i planoul nou, hai cu el.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) radudd

Dar ce tare, pe loc, sustinut si pertinent sari tu de fiecare data. De ce? Simti nevoia sa dai explicatii, sau intra in fisa postului explicatiile?
Si daca este asa cum spui, pentru ce considerent "lovitii de oboseala" se mai ostenesc sa bata drumul pana la santier, daca tot stiu ca nu sunt platiti la timp, sau sunt platiti cu intarziere? Daca racesc bietii oameni dormind in conditiile alea, sau Doamne fereste se aleg cu vreun reumatism?
De ce nu le spune nimeni sa stea acasa pana cand s-or urni fondurile?
Cine isi bate jos pana la urma de acesti muncitori?
Ce cheltuieli suplimentare se fac pentru aducerea si statul lor in santier in lipsa unei prestari zilnice?

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) 133 313

Sezi binisor, clubul politic e la subsol 2, adica mai jos ca metroul. Persoana mea daca nu ai observat stau de multa vreme cu ochii pe lucrarea asta. Si cam cu zero profit. Ba cheltui si niste resurse personale minime ca sa o fac. Si cam singurul care o fac, din cat mai multe puncte de vedere. Si daca nu o fac, nu o sa mai ai dumitale cui sa te nemultumesti ca sta isi da cu parerea. So back off mate!  :twisted: Fara provocari inutile de la nou veniti.
Daca am interes sa protejez ceva... nu ma apuc sa fotografiez. Mi se pare ca ar fi destul de evident. Eu trag un semnal de alarma asupra problemelor care au niste semnalmente. Caci eu doar semnalmentele le pot imortaliza, problema in sine fiind "la interior" adica in relatia contractor-contractat si furnizor servicii-beneficiar si nu se vede. Sau cel putin unii se fac ca nu o vad desi tipa pe la toate incheieturile. Asta fac ONG-urile, observa.
Si ca sa isi faca si nou sositii o idee, eu zbieram de unul singur la subiectul tehnologica infraction cum mult inainte sa se prinda careva ce fac aia din ce ar trebui sa faca si ce fac din ce NU ar trebui sa faca.
Maturizati-va si... "ridicati piatra sa vedeti ce-i sub ea". Nu tipati la piatra sa se dea din drum.
Numai bine!  :)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) t530

@radudd - nu te-ai luat de cine trebuie! Incearca pe Bulevardul Dinicu Golescu Nr.38  :popa:

Topicurile erau pustii fara fotoreportajele lui 133 313.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) aztec

Nu inteleg ce aveti cu oamenii...asteptau sa se intareasca betonul...pauza tehnologica.
Sau erau schimbul 3 si au venit mai devreme la munca si se odihneau de pe drum s nu intre obositi in schimb...ma da rai mai sunteti.. ;)

Plus ca prinsesera la oferta ultimele raze de soare pe sezonul vara-toamna din anul asta..cu ceva caldura inclusa...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) t530

Offtopic!

La noi se doamne lejer si in parlament cand se voteaza legi :twisted: ce ziceti de asta ?
A1.jpg (119.5 KB; downloaded 2446 times)
A2.jpg (100.5 KB; downloaded 2445 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) danutzu_2910

Chiar ca sunteti carcotasi!!. La ce ora a fost facuta poza?
Daca a fost facuta in timpul pauzei de masa, care tine o ora, atunci nu aveti ce comenta. Este tipic muncitorilor din constructii sa "procedeze" asa in pauza de masa.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) subway guru

Aia e poza 'de sanki' nu e de pe santier...
Rog adminii sa intervina nu doar prin 'stergerea' porcariei ci cu toata energia impotriva unor asemenea 'troli'...
@cos prietene, mai ai la indemana 'maturoiul' ala deja devenit faimos???
:twisted:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) Costin

Ultimele doua poze nu sunt din Drumul Taberei, dar celelalte sunt de acolo, din santier... care e problema? Nu sunt offtopic si nici n-am fond de ten pentru mascarea realitatii, doar 'maturoiul' care nu are de ce sa intervina acum...

Singura observatie pertinenta e cea cu pauza de masa, deci intrebarea e... au fost sau n-au fost pozele facute in pauza de masa? Ca daca da, atunci cazul e rezolvat si ne cerem scuze pentru deranjul muncitorilor. Dar daca nu... atunci sigur ca trebuie sa intervenim, dar in nici un caz pe forum, ci pe teren.

 


Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19  ... 50
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2289 forum members have written 421478 posts in 5251 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use