Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiPasaje subterane Mihai Bravu (Dudești, Vitan, Laborator)

 

Topic: Propunere 2015: Pasajul subteran Baba Novac - Dudesti

32 posts, 16684 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Re: Pasajul subteran Baba Novac - Dudesti ( propunere ) andrei11

De ce suprateran ? Numai daca ne incurca metroul. Oricum pe directia spre sud un pasaj pe sub Baba Novac / Dristor. Fara "iesiri multiple".  Cine vrea drept prin pasaj. Cine vrea stanga / dreapta pe deasupra.

 


Re: Pasajul subteran Baba Novac - Dudesti ( propunere ) shoppy

Poate prelungit pana in fata la Kaufland, sa se profite de acea panta, cum s-a facut la Baneasa.

 


Re: Pasajul subteran Baba Novac - Dudesti ( propunere ) zapacitu

La Baneasa era vreo panta? :)

Nu cred ca zona Dudesti prezinta vreo problema acestul presupus pasaj. "Dixtraxia" e la capatul Baba Novac, unde ar cam da cu virgula din cauza galeriilor de metrou. Dristor 2 si Muncii sunt foarte aproape de suprafata. Nu am niciun motiv sa cred ca galeria dintre ele coboara mult sub nivelul statiilor. Am impresia ca sub intersectia de la Baba Novac e o mica padure de linii de metrou si linii tehnologice. Racord intre magistrale nu cred ca avem; daca avem, e nasol - ar avea aproximativ acelasi traseu cu pasaju meu :)

 


Re: Pasajul subteran Baba Novac - Dudesti ( propunere ) zapacitu

Chiar daca metroul incurca prea mult rampa S->N (cealalta nu ar trebui sa fie afectata), putem apela la artificii inventive (ATENTIE! DESENUL DE MAI JOS E O MARE PRESUPUNERE REF. GALERII METROU; a nu se lua "de bun").
Nu sunt convins de galerrile de metrou; oricum e doar o idee.
lerond.jpg (483.24 KB; downloaded 2552 times)


Scopul declarat e asigurarea fluiditatii prin construirea pasajului numai pe partea de VEST a bulevardului, pentru a fi "pe partea corecta" a galeriilor de metrou si a evita traversarile necesare. Rampa desenata are numai 140m, cu vreo 15-20% mai scurta decat rampele celorlalte pasaje de pe Mihai Bravu, insa ar putea fi prelungita la nevoie.

Spatiul castigat (a se observa ca benzile 1-2 (poate chiar 3) de pe actualul sens S>N ar deveni cam inutile; ar merge un mic parculet, avand in vedere ca intr-o astfel de amenajare zona din NV-ul intersectiei ar urma sa fie ciopartita putin pentru a face loc de inca 1-2 benzi. Probabil va trebui mutata si statia de autobuz. Oricum, loc e suficient si parculetul se poate muta.

Tramvaiul e subiect delicat: ori trece si el prin pasaj (caz in care avem nevoie de cei 30m in plus), coboram cu 3m tot pasajul in zona Dristor si facem o statie de tramvai plus pasaj pietonal (eventual pana la celelalte statii de tramvai + pana la Metrou -- sa ii zicem intermodala cu mandrie)... ori il lasam sarmanul la suprafata, pe mijlocul pasajului (a la Obor) ori ne batem joc si facem schema de la Muncii, de cracim saracele linii de le ia naiba.

 


Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasaje subterane Mihai Bravu (Dudești, Vitan, Laborator)  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421954 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use