Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Accidente / incidente

4883 posts, 1279646 views
 
Go to page:  1  ... 115 116 117 118 119 120 121  ... 349
 
 

📖 Pagination options
Re: Accidente / incidente zapacitu

Duminica seara, inainte de ora 23 s-a produs un incident in care a fost implicat Citaro 4383, pe bd. N.Grigorescu, imediat dupa intersectia cu bd. L.Rebreanu, pe sensul de mers spre Delfinului/Pantelimon.

Autobuzul era oprit pe banda a 2a, cam la jumatatea distantei dintre intersectia cu Rebreanu si trecerea de pietoni din dreptul accesului secundar al statiei Titan (intersectie cu str Barajul Lotru). Era multa politie si se vedeau ceva urme pe jos. Presupun accident cu victime.

Atat am vazut (iar telefonul meu nu stie de poze noaptea), predau cuvantul celor care stiu mai multe.

 


Re: Accidente / incidente Cristy

TRAMVAIE BLOCATE, în Bucureşti, pe Şos. Mihai Bravu, din cauza unui grav accident rutier

Un accident rutier s-a produs, joi, în jurul orei 18.30, în zona Dristor, pe Şoseaua Mihai Bravu, în apropiere de intersecţia cu Splai Dudeşti. În urma accidentului, circulaţia tramvaielor de pe linia 1 a fost blocată pentru efectuarea măsurătorilor de către Brigada Rutieră a Capitalei.

Potrivit reprezentanţilor RATB, accidentul s-a produs pe linia de tramvai, iar circulaţia tramvaielor de pe linia 1 a fost blocată spre sensul de mers către Calea Vitan. În accident au fost implicate o maşină şi o motocicletă.

Conform oficialilor RATB, circulaţia tramvaielor pe linia 1 va fi reluată în zonă după finalizarea măsurătorilor de către Brigada Rutieră a Capitalei.

La faţa locului au ajuns mai multe echipaje de poliţie şi de ambulanţă.

http://www.b365.ro/tramvaie-blocate-in-...q7s8A.dpuf

 


Re: Accidente / incidente andrei11

Accidentul de la "Casa Radio" a ajuns la Club, n-a fost implicat transportul in comun, n-a fost afectata circulatia transportului in comun.

 


Re: Accidente / incidente georgica2704

Accident la Piața Romană, între un autobuz și un autoturism, traficul a fost afectat.

Accidentul s-a produs între un autobuz de pe linia lui 331 și un automobil.

Nimeni nu a fost rănit, dar traficul a fost afectat, până când mașinile au fost îndepărtate de pe carosabil.

Sursa foto - Facebook Stefan Rosioara, via b365.ro
accident_romana_54421000_965.jpg (234.71 KB; downloaded 2768 times)

 


Re: Accidente / incidente andrei11

Eu tot nu inteleg cum pisici poti face accident acolo.  Numai  daca vii ca bezmeticul in curba aceea.

 


Re: Accidente / incidente zapacitu

La Romana e pacatos rondul ala. E din seria "hai sa facem benzile mai inguste in viraj". Bineinteles, afirmatia este falsa iar benzile tot la fel de late sunt, dar la volan asa pare intotdeauna: in curba te simti mai inghesuit. Poti bine-mersi sa iesi in decor daca vii infipt si te proptesti cu o roata in bordura la 80 la ora. Nu ma intrebati de ce 80 cand scrie 60 pe indicatoare, ca asta nu stiu. Sau te-a sicanat vreunu (sau mai rau, te-a acrosat de spate) si te trezesti pe alta traiectorie. Sau poti fi meserias dibace oriunde numai la volan nu - si atunci poc :( Bine ca nu a fost nimeni ranit in autobuz.

 


Re: Accidente / incidente Florinds

De curand a fost un accident foarte grav acolo. Nu stiu ce sa zic... Limitatoare de viteza inainte de semafor?

 


Re: Accidente / incidente andrei11

Nu, respectarea vitezei legale. Acolo au fost mai multe accidente urâte, inlusiv spre Piata Victoriei. Cred ca v-ati plictisit de mine cu propunerea, radare fixe si amenzi pe banda rulanta acasa la proprietar.
Pentru amenzi :
- Legalizarea urgenta a radarelor fixe, a aparatelor  de fotografiat, blablabla, ca sa nu mai poata fi contestate absolut de loc in instanta. ( Cxxva de Andreea Marin sau altii care contesta de te miri ce ).
- La fel si PV generat automat fara greseli, idem, pentru instanta.
Sa vedeti ce grija va fi pentru acte la vanzari / cumparari auto SH !
In acest mod se dedecteaza si adresele false - stiu pe cineva cu adresa pe o strada infecta de pe langa Gara de Nord si el sta in Balta Alba, probabil ca prin mijloace specifice se poate dedecta persoana, pentru ca persoana respectiva trebuie sa-si plateasca taxele anuale undeva sau prin cineva, cred ca se poate dedecata de unde si le plateste chiar daca si le plateste online.
_____________________
Si acum off topic
Maxim in 3 - 4 luni dupa adoptarea / implementarea legii referitoare la radarele fixe sa vedeti cum se cumintesc baietii cu depasirile prin refugiile de tramvai, fortari de galben / rosu, etc, etc. Pentru ca amenda va ajunge la proprietar inainte de a ajunge el acasa prin mijloace online, e mail, etc, etc. A, nu-ti declari e mailul ? Sau se afla, sau sa fie impus prin lege, sa ai un e mail atasat permisului auto, al tau, la slujba, la prieteni / cunoscuti, etc. Hai ca se poate. CNP - ul ti-l lasi "la vedere" pe orice factura, facturica, asa trebuie sa-ti lasi si e mailul.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente Mircea G

E simplu sa faci o nefacuta , mai ales daca ai viteza .
Problema este ca la soferie ca si alte activitati , functioneaza doi factori , omul / constient si subconstientul care de multe ori , ne da peste " cap " ..
Priviti  cele doua poze :
In prima se vede o pista de beton , numai buna pt alergatura ...si asta percepe creierul , o pista , masina avem , putere este ....
In a doua poza , peisajul mai uman , intrerupt de verdeata , te face sa reduci viteza , instinctiv .
Daca zona rondului ar fi inverzita si cu pergole de vegetatie pe sus , acoperita de vegetatie , va garantez ca viteza ar scadea exponential .
Nu politie , nu limitatoare sau alte aberatii , trebuie lucrat cu psihicul , in concordanta cu natura si firea umana .
Faceti un exercitiu de imaginatie , cam cum arata , ca in piata aceea , sa treci cu masina printr-o gradina cu flori , pomi , flori pe sus , umbra .....
image-2013-03-8-14376424-70-pasajul-pietonal-piata-romana.jpg (502.92 KB; downloaded 3213 times)
RTEmagicC_10-11-ed-pasaj-2-piata-romana.jpg.jpg (68.52 KB; downloaded 3222 times)

 


Re: Accidente / incidente Florinds

Tot mai e cate un nebun la un moment dat care se grabeste si nu il intereseaza amenda...Dar aveti si voi drepate, e mult trafic si e nevoie de un pic de viteza ca sa treaca mai multe masini... Chiar nu stiu ce sa zic, sunt intersectii si mai periculoase, deci reconfigurarea bordurilor si benzilor nu are sens. Un indicator cu punct negru mai mare poate si alte indicatoare de avertizare deasupra strazii? Am vazut acum ceva timp prin Targoviste un STOP aproape cat un etaj de bloc.

 


Re: Accidente / incidente zapacitu

Limitatoare nu se cad in intersectia de la Romana sau in general pe bulevarde.


Solutia tine de siguranta rutiera - amenzile pe baza de camere fixe. Amenda ajunge a doua zi pe mail si gata. Daca nu declari e-mail-ul, nu-i nimic: amenda oricum ti se aplica si ti se comunica la adresa din permis prin curier; treaba ta daca nu primesti sau daca nu ai datele la zi. Sper ca odata ce avem cadrul legal sa scada si numarul accidentelor.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente Mircea G

O tineti langa ....
Daca voi credeti ca totul se rezolva numai cu sabia in mâna , gresiti amarnic ....

 


Re: Accidente / incidente andrei11

Mircea G, 3 pomi fructiferi plantati in intersectia de la Romana nu vor contribui la scaderea accidentelor ci la inca 3 obiecte unde se vor infige bravii nostrii conducatori ( auto ). Sa vezi cand se vor scutura prunele, merele si caisele in momentul unei busituri, mama mama.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente 133 313

Sau plantam o fantana, vezi la club.  :lol: Pare eficienta in oprirea "cometelor" scapate de sub control.

 


Go to page:  1  ... 115 116 117 118 119 120 121  ... 349
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421266 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use