Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Pasajul Grant

319 posts, 138266 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 23
 
 

📖 Pagination options
  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Pod Grant darknight

Treaba romaneasca .....il reparam ca sa il reparam iar peste cativa ani ,mai facem si noi niste bani ,regi asfaltului si firmele alese etc.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Pod Grant Dr2005

Discuţiile despre tipurile de şine şi despre profilurile de rulare ale tramvaielor au fost mutate în acest topic: viewtopic.php?f=14&t=1006&start=0

 


Re: Pod Grant burli

este jale pe pod la rosturile de dilatatie , mai toate sint sarite sau sint prinse superficial, daca treci imediat in urma altei masini si ai ceva viteza risti sa ramai fara spoiler sau mai grav sa o lovesti rau pe praguri ,etc , se ridica pur si simplu vibreaza , paraca este lasat in paragina nici paratetii nu arata mai bine -sint loviti ,murdari (vopseaua gri nici nu se mai vede)-oglinziile sint murdare sau prost pozitionate

 


Re: Pod Grant bogd_an

Rosturile sunt intr-adevar in stare critica, sunt parti metalice sarite, care ar putea intepa cauciucurile, e urat...

De oglinzi nu am reusit sa ma folosesc niciodata, mereu sunt murdare, condensate sau pozitionate gresit.

Parapetii sunt si ei murdari, insa acum 2 seri (16.03.2011) era o echipa de la RATB care spala gardurile liniei 41, pe tronsonul Turda - Podul Grant. Erau chiar curate, galbene cum nu au mai fost de multa vreme, e posibil sa-i fi si vopsit si sa fi si aspirat gunoaiele.

 


Re: Pod Grant ByOnu

Am remarcat pe pielea mea o problema a pasajului... dpdv. al unui pieton. Urmariti schema, cum ajung eu (albastru) in statia de autobuz/troleu (zona incercuita cu rosu). Pe trotuar nu se poate ca este blocat dupa colt, de traversat nu se prea poate ca nu e regulamentar ... dar asta e, am traversat (dupa cateva mins de asteptat sa prind momentul). Oricum, dupa ce traversez trebuie sa inaintez spre statie, prin... noroi, ca nu exista trotuar.

Ce solutii exista? Sugerez montarea unei treceri si a unui semafor cu buton inainte de intrarea pe rampa, si executarea unui trotuar pe acea parte.
:evil:

 


Re: Pod Grant alex230ro

pai mergi mai in fata cam aceasi distanta,parca e o statie  tot trebuie sa treci o bretea dar nu e la fel de aglomerata :D

 


Re: Pod Grant ByOnu

alex230ro wrote:
pai mergi mai in fata cam aceasi distanta,parca e o statie  tot trebuie sa treci o bretea dar nu e la fel de aglomerata :D


Nu inteleg... sa merg mai in fatza unde? Ca acolo pe la coltul cladirii este blocat. Pur si simplu este un 'death end'. :?

 


Re: Pod Grant rails

buna dimineata. zona aia e asa de ani buni, iar un semafor, trecere si trotuar, pe langa faptul ca nu isi au rostul, sunt sf-uri.

 


Re: Pod Grant argos

@ByOnu , cred ca alex230ro se refera la statia de autobuz/troleu "Cimitirul Sfanta Vineri", care e putin mai in spate (directia spre Chibrit).  Practic acolo sunt aceleasi trasee ca si in statia mentionata de tine.
   Oricum, problema traversarii ca pieton in zona mentionata se mentine. Am patit si eu sa trec in fuga si am avut morcovul, pt ca cei care vireaza inspre Pod Grant o fac fara sa se asigure .. eventual vireaza de pe banda 2.

 


Re: Pod Grant argos

anitzei wrote:
@ByOnu , cred ca alex230ro se refera la statia de autobuz/troleu "Cimitirul Sfanta Vineri", care e putin mai in spate (directia spre Chibrit).  Practic acolo sunt aceleasi trasee ca si in statia mentionata de tine.
   Oricum, problema traversarii ca pieton in zona subliniata se mentine. Am patit si eu sa trec in fuga si am avut morcovul, pt ca cei care vireaza inspre Pod Grant o fac fara sa se asigure .. eventual vireaza de pe banda 2.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Pod Grant Mircea G

ByOnu wrote:
Am remarcat pe pielea mea o problema a pasajului... dpdv. al unui pieton. Urmariti schema, cum ajung eu (albastru) in statia de autobuz/troleu (zona incercuita cu rosu)..............

Cred ca este o problema stiuta din faza de proiectare si acceptata . Pe partea aceea nu exista trafic de pietoni . Cele citeva persoane ce ar veni din zona respectiva pot folosi o statie " mai din urma " .

 


Re: Pod Grant marius baciu

...care este mai aproape de punctul albastru decat statia in discutie

 


Re: Pod Grant andrei11

Sunteti in eroare. Rationamentul este gresit, si asta nu din vina voastra ci deoarece nu stiti care era proiectul original. Subsemnatul a parcurs traseul de nenumarate ori dupa ce a fost inaugurat pasajul si acest traseu e figurat de mine cu albastru. Acolo se putea ajunge si in statia de tramvai printr-un pasaj subteran ce subtraversa toata Grivita si care avea acces si in cele 2 statii de tramvai.
Observatie
Nu incercati sa mai mergeti pe traseul initial pentru ca nu se mai poate, probabil a fost revendicat in instanta si inchis cu garduri trainice.

 


Re: Pod Grant ByOnu

Unii dintre voi o spuneti ca si cum singura solutie este sa iau autobuzul/troleul ... fie el la o statie mai in spate sau mai in fatza. Dar daca eu NU vreau sa iau RATB-ul, ci pur si simplu vreau sa-mi continui linistit drumul pe jos?

Sa fim seriosi, ignorarea unei probleme nu va duce la rezolvarea ei... mi se pare destul de logic... :lol:

Nu ma asteptam de la voi, atatea pecioare si creere da' ingineri sa-mi dati asemenea raspunsuri, ci ma asteptam la o solutie mai buna decat cea propusa de mine: o trecere micutza, un trotuar, si un semafor cu buton care sa aiba un anumit interval si sa fie in realitate cu ante-semaforul pentru a le fi usor si pietonilor si soferilor. ;)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 23
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421903 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use