Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și Ilfov

 

Topic: Discuții despre schemele unitare de vopsire a vehiculelor

35 posts, 826 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun Mihaitza07

Intr-adevar, este strict pararea mea ca acel verde cu care se revopsesc vehiculele care vin de la reparat, este oribil si nu ii vad rostul. Cum de altfel, este de neinteles pentru mine si de ce toate vehiculele care se cumpara, se aduc in culoarea verde. Nu am nimic cu acea culoare, doar ca nu ii vad rostul. Pana acum, in istorie, in 90% din cazuri, au fost albe toate. In 2018 s-au 400 albastre si de atunci a venit tabara eco verde sa se vopseasca in verde. Aici e de neinteles, cel putin pentru mine. Si pe langa asta, sa nu mai spunem de faptul ca se observa de la o posta "calitatea" vopselei verzi cu care ies de la reconditionat, fata de cele care vin din fabrica.  Si asta mi se pare ( deci tot mie, pararea mea ) ca se putea pune folie fumurie pe geamurile vehiculelor pentru a mai diminua din caldura si implicit puterea soarelui la interior, vara.
Cum de altfel, tot parerea mea, este ca cea mai potrivita schema si iesise perfect dpmdv, a acelui tramvai reconditionat impreuna cu studentii UPB. Incomparabil cu eco verde ce ies acum pe poarta reparatiilor.

 


Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun shoppy

Pai asta este ideea unei scheme unitare, sa fie toate lafel, sau cel putin aceeasi culoare.
Cand nu aveam o schema unitara fiecare primar era disperat ca achizitia lui sa aiba un impact cat mai mare asa ca era obligatoriu ca ce cumpara el sa iasa in evidenta, deci sa nu semene cu nimic din ce era inainte, de aceea aveam un ghiveci de toate culorile ceea ce contravine ideii ca transportul public sa fie foarte vizibil si usor de observat in trafic. Din nefericire schema tramvaiului UPB nu are o coloare dominanta clara de la distanta.
Asta este moda pentru eco, intai era albastru, acum este verde, noi am prins-o pe verde cel mai probabil pentru ca la momentul alegerii cele mai noi si moderne vehicule erau Citaro hibrid care deja erau verzi.

Definitia majoritatatii este clara, cine nu voteaza nu conteaza si prin regulamentul concursului se elimina propunerile care incalca copyright deci nu o sa fie ca o sa voteze fotbalistii schema care seamana cu echipa lor.

 


Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun Costin

Mihaitza07 wrote here:
Pana acum, in istorie, in 90% din cazuri, au fost albe toate.

Pai si zecile de ani din comunism cu vehicule rosu + crem? Anii 90 cu galben-mustar si Rocar-uri pestrite (crem + dunga colorata)?

Afirmaria ta e total falsa, istoria nu incepe cu DAF, primele autobuze in schema predominant alba (alb/galben/gri).

 


Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun Vasile52

shoppy wrote here:
Din nefericire schema tramvaiului UPB nu are o coloare dominanta clara de la distanta.

Chiar nu pot sa inteleg de ce nu au mai colaborat o data cu ei pa schema unitara noua. Acea schema in opinia mea a fost cea mai reusita schema pe care Bucuresti a avut-o in timpuri recente. (Nu pefecta, dar mult mai buna decat orice a scos URAC) Sigur daca mai colaborau puteau obtine ceva foarte interesant.

Sau schema de la Imperio iar cred ca este un exemplu positiv.

 


Re: Discuții despre schemele unitare de vopsire a vehiculelor shoppy

Scuze de teorii conspirationiste dar:
Acea afacere a fost foarte suspecta, vroia Firea sa dea un tun cumva cu URAC-ul dupa ce a fost respinsa contestatia PMB la castigarea licitatiei de catre Astra si nu de turcii pe care ii vroia ea, si trebuia demonstrat ca URAC poate face tramvaie lafel de bune, moderne si performante ca cele noi de la licitatii.

 


Re: Discuții despre schemele unitare de vopsire a vehiculelor punmeister

Aia este bullshit, Astra in final a fost desemnata castigatoare dupa contestatie prin Iunie 2020.

 


Re: Discuții despre schemele unitare de vopsire a vehiculelor shoppy

Ce anume?, Astra a contestat si contestatia a fost admisa, dupa care PMB (si nu turcii) a contestat decizia de admitere(contestatie respinsa), dupa care s-a facut tamvaiul acela la URAC si a iesit Firea ca sa dam bani la URAC ca uite ca face tramvaie bune, moderne, cu studentii de la UPB, exact ce trebuie defapt la Bucuresti.

 


Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Parcul de vehicule al operatorilor din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422390 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use