Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasaj Subteran Piata Presei Libere (INAUGURAT 19.07.2015)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

1252 posts, 339450 views
 
Go to page:  1  ... 72 73 74 75 76 77 78  ... 90
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului zapacitu

Ce prioritate? In proiect, pe langa pasaj exista o singura banda, iar din pasaj ies doua... si toate trei merg mai departe spre Arc. Deci nu e vorba de prioritate - fiecare cu banda lui. Presupun ca aceste amenajari de suprafata inca nu s-au facut!

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Da, exact, cel putin azi nu s-au facut, am fost acolo pe jos din intamplare si de aceea am intrebat, pentru ca pasajul "dă" acum in cele 3 benzi "normale". Problema e daca pot sa reconfigureze intr-o noapte, ca daca nu iese incurcatura...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului chevic

De ce intr-o noapte ? Stii ceva ce nu stim noi ?

Am trecut asta seara pe acolo iesind din Bucuresti. Se lucra la amenajarea statiei de dupa rond cum intrii spre Arcul de Triumf. S-a excavat o banda ca sa se faca probabil o fundatie mai solida sa nu apara sleauri. Probabil chestia asta va continua cu blocarea treptata a celor trei benzi in una astfel incat pasajulsa aiba cele doua benzi ale lui.

Am remarcat ca s-a pus balustrada inspre Miorita cat si partial inspre Arcul de Triumf pe partea cu spatiu verde. Teoretic oamnii nu au ce cauta acolo deci pentru cine balustrada ? Ca daca vrea vreunu sa se sinucida nu il opreste o balustrada.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului ioanatara

beaucoua wrote:
Incepand din acest week-end si pana cand platformele pentru accesul persoanelor cu dizabilitati vor fi livrate de furnizor, firma noastra va aloca din surse proprii doi oameni pozitionati la cele doua intrari in Pasajul Pietonal Nou. Acestia vor acorda asistenta gratuita pentru urcarea si coborarea scarilor tuturor persoanelor care vor avea nevoie de acest lucru (persoane cu dizabilitati, mame cu carucioare, etc.), sambata si duminica intre orele 8 -18.

bekxy wrote:
Băi, asta e pe bune, sau e din Times New Roman?


Desi a sunat exact ca ceva din Times New Roman, e pe bune, tocmai ce am trecut pe acolo si era un baiat la postul de... ajutor.  Nu stiu daca e voluntariat sau e cineva agajat sa faca asta. Sunt siderata de modul in care rezolva romanii situatiile pe care si le creeaza de unii singuri. De-a dreptul hilar!

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

:lol:  :lol:  :lol:
Pe de alta parte, sa fim cinstiti - oamenii incearca sa faca ceva. Asta e de admirat.
Omul zice clar: "pana cand platformele pentru accesul persoanelor cu dizabilitati vor fi livrate de furnizor".
Deci platformele vor veni la un moment dat (de ce nu au venit deja, e o alta discutie...) iar faptul ca se straduiesc sa gaseasca o solutie (chiar deaca destul de primitiva) este totusi un lucru care denota bun simt.
Cred ca cei doi "asistenti" sunt cei care asteapta cu cea mai mare nerabdare sosirea platformelor... :)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Florinds

Daca nu suntem in stare sa cream noi un proiect cum trebuie, de ce nu copiem de la altii? Roata e deja inventata. Sau nici sa copiem nu putem (pentru ca delasarea si indiferenta sunt mari)... Nu mi se pare amuzanta situatia, de luni pana vineri si in weekend dupa schimbul 1 ce se intampla... Chiar asa scumpe erau rampele alea, da-o-ncolo...

In afara de asta, pare destul de frumos pasajul si de folos pentru cei care nu ajung la Arcul de Triumf. Cei care merg acolo oricum aveau de asteptat la semafor si practic vor avea acelasi timp de asteptare, dar il vor avea mai tarziu. Poti sa largesti tu gura oricat daca tot e un bottleneck undeva cu un debit maxim. Calea Victoriei, ca sa dam un exemplu, care a devenit si mai ingusta?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Nightwolf

Oricum la Arc nu prevad un viitor ff glorios ... acolo nu poti modifica timpii semaforici ca blochezi ori CdG ori Turda/I Mihalache ... Ramane doar sa se inventeze niste sensuri unice gen Prezan catre Casin si Averescu invers ... asa dispare un semafor ...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Pa când deschidem topic nou pasajul subteran Arcul de Triumf ?  :evil:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului chevic

Niciodata, Daca aici unde era spatiu de manevra au decis sa nu faca pasaj pe sens invers. la Arcul de Trumf nici o sansa,

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului URANUS

Superb fotoreportajul de azi! Felicitari #Victor82!

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

@ chevic
1) Au mai spus si altii (chiar multi ) niciodata, dar niciodata sa nu spui niciodata.
2) Precum  cunosti a fost o varianta cu pasaj dublu ( la PPL ), dar s-a dovedit ca ar fi fost cam degeaba pentru ca sensul spre Miorita nu prea trebuie sa acorde prioritate nimanui. Se poate "scurge" si fara semafor.  8-)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Victor felicitări !
Ce scurtă pare rampa Mărăști din interior...
Chiar este sau e iluzie optică ?...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Victor92

Multumesc mult  :D

Nu. Chiar nu e ...oricum presimt ca vor fi multe accidente in interiorul pasajului. Mi se pare ingust...cred ca se va circula mai bine pe la suprafata...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Asa s-a spus si despre pasajele ceausiste care oricum sunt mai inguste decat cele capitaliste, ma gandesc aici in primul rand la Pasajul Basarab.

 


Go to page:  1  ... 72 73 74 75 76 77 78  ... 90
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasaj Subteran Piata Presei Libere (INAUGURAT 19.07.2015)  • 
Choose destination

Since our 2298 forum members have written 422422 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use