De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Orizonturi rosii...

894 posts, 103198 views
 
Go to page:  1  ... 57 58 59 60 61 62 63 64
 
 

📖 Pagination options
Re: Orizonturi rosii... 1689

Eu ma refeream strict la istoria relatiei dintre refugiatii palestinieni si tarile din jur…

Egiptul, inca un exemplu, a fost intotdeauna foarte rezervat in a accepta refugiati palestinieni - a se vedea si modul in care controleaza situatia actuala.

Sa ne aducem aminte si de prietenia strinsa (una din ultimele pe care le mai avea spre sfirsitul anilor ‘80) dintre Dibaciu’ si Arafat (Yasser) ?

Caminele din Grozavesti - alea ”bune” - erau pline de “stundenti” palestinieni.

 



Re: Orizonturi rosii... subway guru

Turcia nu se mai opune aderării Suediei la NATO
https://www.agerpres.ro/politica-externa ... -1237397

 


Re: Orizonturi rosii... 1689

Lasati, ca la schimb nu se grabeste Ungaria cu ratificarea…

 


Re: Orizonturi rosii... subway guru

Ne vom distra când Victor Orban va semna cu ochii închiși!
:rofl:
Dar hai să ne întoarcem la Zelenski
El a devenit președinte promițând o politică de pace cu Rusia, contrar poziției mult mai ostile dar mult mai realiste a fostului președinte Porosenco
Nu a ținut cont că promisiunile ruse nu au fost niciodată respectate, nici după renunțarea la armele nucleare, nici după aranjamentele privind flota rusă de la Sevastopol și nici după acordurile de la Minsk.
Și s-a trezit cu o invazie pe scară largă în care nu a crezut și care l-a luat prin totală surprindere.
Ceea ce mă îngrijorează e că și Ciolacu e la fel de orb și de surd în pofida avertismentului limpede al șefului statului major.
:headbash:
Ungurasul nostru e cu spatele la perete, nu are niciun spațiu de manevră, va face întocmai ce-i ordona UE și SUA.
Rămâne de văzut cum va vinde marfa propriilor suporteri!
Orice ar inventa la secui nu va prinde, sunt mai interesați de soarta lor nu a lui Orban…
Ce treabă ar avea ei cu Rusia sau Ucraina și chiar cu Budapesta???…atâta vreme cat nici măcar subsidii economice nu mai au cum să primească de acolo ci doar de la București?

 


Re: Orizonturi rosii... subway guru

S-a făcut multă propagandă în ultima vreme spunând ca România e o tara ca un covrig cu o gaura secuiască la mijloc.
Cine poate umple gaura?
Ungaria?  În niciun caz nu!
Doar România poate prin subsidii consistente fără nuanțe etnice și promovarea unui învățământ bilingv în folosul ambelor comunități!
UDMR conștientizează acest lucru și acționează în consecință renunțând la iredentisme.

 


Re: Orizonturi rosii... Aron

El a devenit președinte promițând o politică de pace cu Rusia


Cineva s-a informat. Deci a fost ales de un popor care au votat pe ceea ce a promis. Nu a promis nimic de NATO nu? Deci strict din fraza asta el e vinovatul 100% ca a băgat țara în război. Mai avea o mică șansă să iasă cu capul sus la Istanbul, dar pe ultima sută Boris l-a împiedicat. Eu am salvate multe clipuri/articole din parlamentul/mass media din Ucraina, dar in momentul de fata s-a ajuns in asa fel încât orice ar apărea “contra” la opinia generala, esti etichetat direct putinist/pro rus/ sosoaca etc


în pofida avertismentului limpede al șefului statului major.


Am avut mare inspirație să fiu cu ochii în patru la astfel de afirmații de la prima tentativă de a induce la populație ca Rusia nu se va opri doar la Ucraina. Și bine am făcut, inclusiv maretul stat major a zis fix aceleași cuvinte dintr-un script pe care și alți lideri au zis, începând cu șeful NATO. La o distnata de perioadă destul de mare cat să nu fie evident ca e repetitiv dar de-ajuns de apropriat cat sa bage în subconștient ușor ușor la oameni ca asta va urma, și o prezintă ca o certitudine. Cam același script cu ce zic Israilenii la orice acțiune care e la limita oricărei legi, moral etc. zic ca x, y, sau zona z, w, erau afiliate ha as și gata s-au spălat pe mâini. Măcar în cazul Israel/Gaza populația de rând nu s-a lăsat orbită și doar politicienii mai joacă de partea “defensivei”

 


Re: Orizonturi rosii... subway guru

As vrea să revin un pic asupra soartei secuilor noștri (și subliniez a secuilor NOSTRI)
Istoria lor de peste jumătate de secol e blestemată de umilințele și nedreptățile inumane la care au fost supuși de unguri, mult mai rele decât cele îndurate de romani în Ardeal și nu doar începând de la Gheorghe Doja.
În realitate singurii lor aliați stabili și fideli au fost valahii ce nu au ezitat să le sara în ajutor la vremuri de restriște cum și ei au făcut-o la rândul lor.
S-au lăsat amăgiți cu pașapoarte ungurești lipsite de valoare ce le promiteau marea cu sarea deși la Budapesta erau considerați ultimii oameni, mai rău ca sclavii pe plantații.
Din punct de vedere socio-economic constat ca sunt oameni inteligenți, orientați ce-și cunosc interesul și nu vor altceva decât să se integreze în peisajul economic, așa deficitar cum e el al tarii mamă România dar în propriul lor beneficiu, ceea ce e doar de apreciat!
În concluzie, România nu e o țară ca un covrig cu o gaura la mijloc, în realitate are un extrem de solid miez multicultural indestructibil!
Doamne ajută și păzește!
Să nu mă acuzați de maghiarism, strămoșii mei din partea mamei provin de la Blaj și Sibiu, români get-beget ce au refuzat să vorbească ungurește și au preferat să învețe în nemțește, și un unchi emigrant în SUA ce a venit înapoi în țară pentru a lupta în armata română în WW1, iar din partea tatei sunt valah de câmpia Dunării iar din partea soției ceva moldovean dinspre Bacău, România întreagă la un loc!

 



Re: Orizonturi rosii... subway guru

Penibil.

 


Re: Orizonturi rosii... Aron

:rofl:  :rofl:  :rofl:  :rofl:  :rofl:  bun argument

 


Re: Orizonturi rosii... subway guru

Uite aici
https://youtu.be/lqhOxjKgUh0?si=8rNlN47L9DvgYC3k
Așa ca mai lasă-ne cu putinismele ce put a putină imputita.
Pune mâna la nas și încearcă să deschizi ochii rațiunii.

 


  • Pok
  • Posted:
  •  

Re: Orizonturi rosii... Pok

Scuze, dar unde în fraza
:rofl:  :rofl:  :rofl:  :rofl:  :rofl:  bun argument.

ai identificat putinismul (și apropo ce-i ăla)?
:think:

 


Re: Orizonturi rosii... Aron

orice ar apărea “contra” la opinia generala, esti etichetat direct putinist/pro rus/ sosoaca etc



Atât s-a putut.


Oricum diferența de timp la care ai răspuns e clar ca nici nu ai urmărit interviul, poate sa fi văzut secvențe care, în mod evident, se dau bucăți care să fie scoase din contextul general fix ca să se înțeleagă total pe dos de ce e zis original. Dovadă și filmulețul pus de tine de pe youtube. Nu m-am uitat, după titlu e clar ca sunt aberații. Era absolut normal ca după acest interviu, mass media să se lege de 2 propoziții scoase din context și să bubuie internetul cu el pentru a distrage atenția.

În orice caz, subliniez faptul ca declarațiile politice nu le iau ca o bază ci doar ca o betonare a ceea ce știu/aflu de foarte mulți ani(de prin 2012) de la rudele mele aflate în Ucraina, care au venit aici dar acum sunt înapoi acolo pentru ca statul român a reușit de m-a făcut să nu mai pot susține astfel de cheltuieli. Iar azi abia trec de la o zi la alta singur. Deci nu ai absolut niciun drept să mă faci putinist și termenele astea de ți le-ai însușit ca un adevărat politician din administrația Biden/Nato.

 


Go to page:  1  ... 57 58 59 60 61 62 63 64
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421938 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use