Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Pasaj suprateran Șos. Gării Cățelu - Drumul Între Tarlale

33 posts, 8766 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Pasaj suprateran Șos. Gării Cățelu - Drumul Între Tarlale ByOnu

Se pare că PS3 renunță, din fericire, la desființarea CF Titan Sud. Dovada ar fi acest pasaj propus peste CF. Fără CF nu și-ar avea rostul.

Poate cineva să confirme necesitatea lui?

Proiectul a fost criticat de specialiști pentru că se optează pentru variante supraterane în oraș. Eu unul mă întreb dacă n-ar fi o variantă mai bună coborârea CF într-un debleu.
Pasaj Catelu PS3.jpeg (240.12 KB; downloaded 3393 times)

 


Re: Pasaj suprateran Șos. Gării Cățelu - Drumul Între Tarlale andrei11

:?:
Așa de multe trenuri tranzitează zona ?
Și dacă am prelungi M 1 până la Gara Cățelul ?

 


Re: Pasaj suprateran Șos. Gării Cățelu - Drumul Între Tarlale cris_m

Din ce stiu se fac coloane de masini in zona, dar factorul principal este in primul rand starea precara a trecerii la nivel cu CF. Evident, traversarea se face cu o viteza mult sub o limita de bun-simt pentru a nu-ti distruge suspensiile. Iar a doua problema majora o reprezinta drumul cu prioritate, acesta fiind pe directia Soseaua Garii Catelu - Drumul intre Tarlale. Pe termen scurt se poate rezolva fie printr-un giratoriu din balize, fie printr-un semafor amplasat corect. Pe termen lung, daca o sa apara trenuri metropolitane in zona, cred ca va fi nevoie de pasaj. Pentru cei care nu stiu, Drumul intre Tarlalale este frecventat de multe camioane, in zona fiind multe depozite/fabrici.

 


Re: Pasaj suprateran Șos. Gării Cățelu - Drumul Între Tarlale andrei11

Giratoriul  nu va rezolva  problema când vine trenul.
Semaforul ar fi bun dar încurcătura e provocată de barieră.

 


Re: Pasaj suprateran Șos. Gării Cățelu - Drumul Între Tarlale cris_m

Pai semaforul pe Soseaua Catelu il pui inainte de bariera. Si poti face o faza care sa apara in momentul cand se apropie trenul. Chiar nu e greu, daca ma chinui putin pot face si eu o chestie de genul acasa.

 


Re: Pasaj suprateran Șos. Gării Cățelu - Drumul Între Tarlale andrei11

Încurcătura e alta, se pune bariera și cei de pe "Tarlale" dacă vor să meargă  înainte spre Șos Gara Cățelu blochează intersecția, nu mai pot face stânga de pe Tarlale pe "Industriilor"
Și nici stânga de pe Industriilor pe Șos Gării Cățelu. Dar ăștia sunt mai rari.
___________________
Refolmulez. Nu metrou la Gara CFR Cățelu, mai prelungim linia de tramvai și desființăm Gara CFR Titan.
_______________
Pasajul care "arde acolo" e acesta !

 


Re: Pasaj suprateran Șos. Gării Cățelu - Drumul Între Tarlale cris_m

Pai poti face 3 benzi pe Tarlale ca sa ai stanga spre Republica si inainte spre Catelu.

 


Re: Pasaj suprateran Șos. Gării Cățelu - Drumul Între Tarlale andrei11

Da, știam răspunsul, dar face cineva ? Exproprieri, etc. Pun pariu că la 10 cm de șosea terenul nu mai e al statului ! Și trebuie făcute 3 benzi pe o lungime de cel puțin 200 m ( banda 1 înainte, benzile 2 și 3 la stânga )

 


Re: Pasaj suprateran Șos. Gării Cățelu - Drumul Între Tarlale cris_m

Nu iti trebuie expropieri, chestia asta se poate face foarte simplu prin mutarea axului drumului mai la vest. Nu e nevoie de ditamai banda pe acolo, serios acum, cu toate camioanele din zona. La ochi au loc asa cum am delimitat eu. Si configuratia asta merge muuult spre A2...
Tarlale.png (1.7 MB; downloaded 3305 times)

 


Re: Pasaj suprateran Șos. Gării Cățelu - Drumul Între Tarlale subway guru

In cazul unei intersectii la nivel cf-drum denivelezi drumul nu calea ferata...

 


Re: Pasaj suprateran Șos. Gării Cățelu - Drumul Între Tarlale shoppy

CF este a Infra, nu o da nimeni afara, si defapt acolo ar trebui o strapungere.

 


Re: Pasaj suprateran Șos. Gării Cățelu - Drumul Între Tarlale alexandru_gr

Săptămâna trecută barierele nu funcționau (deși sunt manuale) , era un lucrător CF care oprea traficul rutier ptr a trece trenul.
Cozile de mașini se fac deoarece atunci când barierele sunt puse trenul abia pleacă de la Republica.

 


Re: Pasaj suprateran Șos. Gării Cățelu - Drumul Între Tarlale omirica

andrei11 wrote:
Așa de multe trenuri tranzitează zona ?

Cam 20/24 h

 


Re: Pasaj suprateran Șos. Gării Cățelu - Drumul Între Tarlale ByOnu

subway guru wrote:
In cazul unei intersectii la nivel cf-drum denivelezi drumul nu calea ferata...


Da si nu. Occidentul, in secolele 19 si 20, si-a bagat CF urbane prin debleuri in prostie. Preabine, ori debleuri, ori viaducte / pe estacada. A se vedea Londra, Paris samd.

De ce Romania in aceleasi vremuri si-a construit toata CF prin oras la cota zero, rupand, la propriu, orasele in doua, nu stiu. Cred ca solutia a fost doar un provizoriat ieftin. Fix problema asta a CF la cota zero in oras, care este una foarte reala , determina politicienii sa caute solutii tampite precum mutarea Garii de Nord in Chitila si alte aberatii.

Debleul e cel mai putin intruziv vizual (in afara de tunel) si permite traversarea CF eleganta la nivelul solului, oricat de des e necesar. La o adica poate fi si acoperit pe anumite portiuni pentru a face parculete sau o parcari.

Oricat sunt de in dezacord cu desfiintarea CF Titan Sud pe care o propune Negoita, problema CF acolo e reala. Trenul chiar taie comunitatea in doua, este intruziva, fara traversari accesibile si sigure. Trebuie gasite solutii pe un termen mediu. Pasajul asta rezolva doar una dintre problemele foarte punctuale.

 


 
Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421931 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use