MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Variante traseu GdN - Progresu

321 posts, 72898 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14  ... 23
 
 

📖 Pagination options
Re: Variante traseu GdN - Progresu andrei11

Cu M 3 n-are intersecție...

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu subway guru

Are la Basarab (pe stil vechi) 8-)
Cu actualul M3 e pe lista de optiuni (sa o mai pun inca o data?)

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu andrei11

Păi pe stil vechi M 3 trebuia să aibă stații și la Electroaparataj* ( Mega Mall ), la intersecția cu Șos Fundeni și la capu' Pantelimonului la << Cosmos >>.
Decinu se pune.  :lol:
__________
subway guru wrote:
Cu actualul M3 e pe lista de optiuni

Să fim serioși, deși evidența arată clar că o intersecție cu M 3 este absolut necesară la Izvor ( beneficiară  colaterală și M 1 ) această intersecție NU se va realiza niciodată pe motivul arhicunoscut,
<< Să facem ieconomie, tovarăși ! >>
Și încă două observații referitoare la trasee de tippishu boului
1) Dacă ne uităm pe hartă stația Nicolae Grigorescu este excentrică, de la Dristor 1 magistrala trebuia să ajungă la stația Titan / Muncii / Republica, fără să facă ocol pe la statuie !
2) Viitorul traseu al lui M 6 face o întoarcere la 180* știm prea bine unde, nu mai insistăm.
________________
Concluzia e clară, când s-a vrut s-a putut...( sau  se va putea în  cazul lui M 6 )

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu subway guru

La mine ordinea e alta:
M5 si M2 obligatoriu altfel M4 isi pierde ratiunea de a exista.
Cu M7 trebuie gandita cu amorsa, inclusiv cu posibilitatea de legatura tehnologica, altfel M7 se duce <bezmetic> in totalitate in Unirii...
Cu M3 e greu, mai mult incurca...
Cu MCS doar de <principiu>, cu variante multiple.
:bere:
Hai cu <sondajul> ca se anunta interesant!
:lol:

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu andrei11

Înainte de sondaj multiple observații :
1) Cu M 2 la Bellu, ca să ce ? Să ajungă cetățenii din Nordul lui M 4 în cartierul Berceni cu o singură transbordare ? Dacă M 4 va ajunge la Hașdeu au transbordare la Hașdeu / M 5 care-i vor duce la  Universitate, sau dacă vor în Berceni la Universitate transbordare M 5 / M 2.
2) Și M 3 este o adevărată magistrală E -W, inclusiv M 1 de la Petrache Poenaru la Republica,  nu numai M 5, deci intersecția  lui M 5 de la Izvor cu M 1/3 mi se pare la fel de importantă ca și intersecția lui M 4 cu M 5.
3) Intersecția cu M 7 de ce cu amorsă ? ( bine, e ok amorsa, dar din câte știu o linie tehnologică va fi între M 5 și M 7 la Moșilor...).Mai degrabă trebuie proiectat peronul lui M 4 de la intersecția cu M 7 cu un peron de capacitate mare, având în vedere intersecția. Și studiat și amplasamentul stațiilor în așa fel încât corespondența să fie cât de cât facilă.
4) Cu MCS tot așa, văzute posibilitățile de intersecție și proiectate peroanele / amplasamentul stațiilor în așa fel încât corespondența să fie cât de cât facilă. M 5 din câte știu eu are amorsă cu MCS  la stația Parc Dr. Taberei. Sau nu mai e amorsa acolo ?
5) Interesantă este încă o amorsă, la Eroii Revoluției / M 2, amorsă ce te duce pe sub Giurgiului...
6) Și M 2 cu M 1/(3) are o singură linie tehnologică, la Victoriei. Nu două. Deci lui M 7 îi este suficient o singură linie tehnologică, nu două.

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu subway guru

La M7 depinde din ce capat incepe, daca incepe dinspre Alexandriei trebuie linie de legatura.
Amorsa de la Mosilor e pentru varianta <urgenta> indicata de studiul Jica (Mosilor-Obor). Corespondenta M4-M2 la Pieptanari ca sa ai alternativa si sa mai degrevezi M2 pe o axa nord-sud paralela, astfel cele doua ar imbraca destul de bine cartierul dormitor de sud, ca acum M2 merge cam <tangential>.
La M1/3 in Balta e cam la fel, se merge pe principalele bulevarde iar ramificatia imbraca zona dezvoltata ulterior.

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu andrei11

De acord cu majoritatea observațiilor, cu o excepție.
Folosesc de multe ori 21 Obor - Colentina. De când cu linia separată de trafic și dacă ar beneficia de puțin mai multe tramvaie nu prea cred că mai e de o urgență majoră metrou acolo...Părere de amator și care se bazează pe observațiile directe, e posibil să greșesc.
Pe de altă parte cartierul Colentina nu e așa de dens, blocurile sunt cumva până la Doamna Ghica ( să spunem cartier ), apoi mai subțire,iar după Șos Fundeni e numai cartier de case...

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu subway guru

Deci ajungi la varianta mea pentru M4-M7!
:bere:
Pentru M4-M3 ar mai fi varianta sa amplasezi Hasdeu M4 intre Elisabeta si Splai cu un <trotuar rulant> luuung-luuung de tot spre Izvor, ca tot nu se va inghesui mai nimeni pe acolo intr-o perspectiva mai indelungata...
:lol:
P.S.
M3 Militari-Glina e o diagonala clara, M1 e o cvasi-inelara cu <apendice>...
8-)

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu andrei11

Ce viteză are trotuarul ? Mai degrabă te duci M 4 / M 5 ---> M 5 / M 1(3).
N-am mai scris stațiile, sunt arhicunoscute aici pe forum.

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu subway guru

Greu de spus care ar fi mai <rapida>...sau mai <comoda>...
;)

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu TibiV

Cand am spus M4/M3 m-am referit strict la Izvor, caci subwayguru spusese ca deja exista cu M1 (desi cam anapoda...)

Dar este misto discutia...  ;)

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu subway guru

Traseul pe langa Izvor se impiedica de PIDU si le incurca unora <combinatiile> intre Mihai Voda-Piata Constitutiei-Piata de Flori Cosbuc...plus visele imobiliare din parc si maidanele invecinate...teren minat!
;)

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu andrei11

Deci am rezolvat, Hașdeu - Izvor ( puțin probabil ) sau Hașdeu - printre Parlament și Catedrală- Piața de Flori  sau prin parcul Parlamentului / 13 Septembrie / și așa mai departe.

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu subway guru

Nu se stie niciodata!!!
De asta v-am indemnat sa va exprimati!
Daca ma intrebi pe mine as prefera varianta Hasdeu-Uranus, dar cu o curba larga inainte de Chirigiu care sa inscrie o statie in aliniament spre Viilor...si iaca M4-M7!!!
P.S.
Tibi, hai si tu <in hora mare>, poate le <insufli> curaj si celorlalti!
:bere:

 


Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14  ... 23
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2305 forum members have written 422964 posts in 5268 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use