MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Variante traseu GdN - Progresu

321 posts, 72252 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 23
 
 

📖 Pagination options
Re: Variante traseu GdN - Progresu subway guru

Pentru ca ideea ar fi sa ai cel putin o corespondenta facila si scurta in subteran ori cu M5 ori cu M1, nu doua lungi si greoaie cu ambele...
8-)

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu andrei11

Beaver_27      :shock:

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu subway guru

Ce-ti pare <suspect> la el, ca nu ma <prind>?
Daca eu as fi <cartita> de ce nu ar exista si un <castor> pe forum???
Sau e doar un <fake>?
:bere:
P.S.
O mica sugestie...cand <ievaluati> o coresponenta/transfer numarati de doua ori statia de transfer respectiva fata de un traseu <direct>...daca acea corespondenta e cu <un pod prea lung si indepartat> numarati de trei ori!
8-)
P.P.S.
Beaver baga-ti si tu o eticheta frumoasa cu un castor <constructor> de galerii subterane!
:bere:

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu George

Guru, pune variantele! :)

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu subway guru

Le pun ca asa am si promis de la bun inceput dar nu chiar imediat, mai las totusi sa se <coaca> parerile/sugestiile!
Analiza <oficiala> a optiunilor/variantelor are termen de livrare 31martie asa ca mai e timp...
:bere:
Momentan am sa incerc <sa iau o pauza> ca prea multa <monopolizare> a discutiilor nu cred ca face bine nimanui.
Hai, puneti aici fara grija, n-am sa intervin decat daca ceva <derapeaza grav>.
:bere:

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu 1689

subway guru wrote:
[...]
Daca vrei parerea mea personala e suficienta statia Hasdeu2, iei M5 o statie pana la Eroilor2 si te transferi prin E1 unde vrei ca in fond asta inseamna <retea de metrou> ca la Paris cum isi doresc colegii!
:bere:

Eroilor 1 e deja incarcata - M1/3 - si M5.

Nu cred ca a duce si conexiunea cu M4 acolo e o idee buna...

Revenind la situatia in Parcul Izvor, sint destul de sigur ca se vor ivi o groaza de limitari pentru M4 in acea zona.

Nu cred ca se va putea trece pur si simplu pe sub stadionul Republicii, pe sub strada Izvor cu atit mai putin...

Nu m-ar mira sa existe "surprize" si pe sub Calea 13 Septembrie, ca atare e foarte posibil ca traseul sa trebuiasca sa urmeze Bd. Regina Maria - Bd. Natiunilor Unite.
_________________________
Ideea (fantezista) a unei statii Hasdeu 2 (M4) sub Dimbovita, care sa se intinda pina la Izvor (1) ar fi un compromis mai bun decit transfer via Eroilor 1/2.
Si nu e vorba de lene, e vorba de timp si ergonomie.

Si putem discuta pe tema conexiunilor multi-magistrale cu exemplele metroului londonez  sau moscovit pe masa (la Paris nu e atit de grav).

Cred ca nu mai trebuie sa se repete experimentul Victoriei (desi, am spus-o chiar eu, la vremea proiectarii nu exista nici un indiciu ca asa ceva s-ar putea intimpla).

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu subway guru

Eu vreau sa va atrag atentia asupra acestei fraze <deosebit de periculoase> din discutia de la OAR:
Udriste < Lucrul important pe care această consultare îl poate favoriza este cea a stabilirii posibilelor conexiuni dintre artera propusă şi liniile existente sau în curs de realizare. Era posibilă, la un moment dat, chiar o soluţie cu Piaţa Eroii Revoluţiei, dar aici se va face într-un timp relativ scurt un nod intermodal în faţa Cimitirului Bellu, aşa încât s-a renunţat la idee.>

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu 1689

Cineva se gindeste - serios - sa nu existe nici o legatura M4-M2 ?!?

Chiar daca varianta sugerata de andrei11, de a prelungi bucla prin cartierul Berceni (Metalurgiei - Nitu Vasile etc.), este aleasa, o legatura intre Giurgiului si Pipera ramine absolut necesara !

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu andrei11

subway guru wrote:
...dar aici se va face într-un timp relativ scurt un nod intermodal în faţa Cimitirului Bellu, aşa încât s-a renunţat la idee.>

Nu mă prind care e intermodalul ăsta...Pasajul ăla ( pietonal )  amărât care să te ducă direct din metrou în cimitir ? Sau într-o stație STB ?
Udriște n-a calculat bine...
Să presupunem că stația Eroii Revoluției M 4 se va face paralel cu actuala stație...NSS - ul NU poate fi decât undeva la minus 18 m...Dacă primăria face pasajul pietonal acum acesta se va reconstrui când se va face Eroii Revoluției M 4. Nu poate costa o avere !

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu Adrian Rosca

Ha, exact de ce ma temeam. Din cauza rahatului asta de pasaj pietonal, numit cu emfaza "intermodal" si care va fi terminat in cel mai bun caz prin 202x, PMB nu da avizul pentru legatura M4-M2 la Pieptanari. Iancului-Pantelimon reloaded.  :popa:

Pai bine dom' Guru, ridic problema "dincolo" si tu raspunzi aici?

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu subway guru

@andrei11
Ala e <pretextul>, in realitate <unii> nu vor M4 pe Giurgiului!!! Maretul <intermodal> e doar mutarea statiei de tramvai in mijlocul pietei.
:twisted:  :twisted:  :twisted:
@Adi Rosca
O ridic si eu unde apuc, o fac aici ca aici mi-a pus colegul aztec scara!
8-)
Ridicati-o voi pe unde puteti ca asemenea tampenie trebuie <popularizata>.
Ia puneti voi mana si interpelati Metrorexu’!...dar nu asa unu-doi ci cu zecile!...eventual si la PMB/CGMB.
P.S.
Daca e nevoie sa mai <devoalam> din dedesubturile rufelor murdare, furnizam...deocamdata folositi cu incredere minuta sedintei OAR din septembrie. Alt document util ar fi PMUD.
N-ar strica o interpelare si la onorabilii domni arhitecti...
:bere:

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu Adrian Rosca

Minuta sedintei CTATU din septembrie poate fi gasita aici: https://www.oar-bucuresti.ro/documente/ ... -09-19.pdf

Plansa prezentata in sedinta fiind asta:


 


Re: Variante traseu GdN - Progresu subway guru

Ce statii de transbordare ar fi necesare la M4sud?
Cu M5, M3 (cu M1 are  8-) ), M7, M2, MCS (magistrala circulara de sud)?
As avea o rugaminte la voi, sa le ierarhizati in ordinea prioritatii...cred ca ar fi de un real ajutor atat pentru proiectanti (ca sunt mai tineri si neexperimentati) cat si pentru Metrorex, poate mai util decat exercitiul carioca pe harta!
P.S.
Ar fi util un sondaj on-line?
:bere:

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu TibiV

Pai este simplu...
Urgenta 0: cu M2, M3 (ca astea exista)  si cu M5 (ca asta aproape exista).
Dupa aia in primul rand cu M7 (sanse in doua decenii), apoi cu MCS (jumatate de veac...)

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 23
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421898 posts in 5256 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use