Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Managementul traficului, semaforizare și indicatoare rutiere

807 posts, 164887 views
 
Go to page:  1  ... 51 52 53 54 55 56 57 58
 
 

📖 Pagination options
Re: Managementul traficului, semaforizare și indicatoare rutiere reiny2000

@orex Atunci să fim consistenți si să-i oprim și pe pietonii dinspre metrou...

Mă simt în siguranță dar nu și comfortabil vara la 35-40 de grade. Dacă în prezent pe o parte putem traversa tot bulevardul și nu avem accidente, de ce ne încăpățânăm ca în cealaltă parte să facem altfel?

Bonus: Tendința la alții e să se acorde mai multă prioritate transportului în comun, pietonilor și bicicliștilor. Poate în viitor nu mai vorbim de 3 benzi pe sens, ci de o configurație mai variată (și poate de o limită de viteză mai mică, dacă tot ai adus vorba de Paris).

@ByOnu De acord, un pasaj subteran care să permită accesul la metrou sau tramvai din orice colț ar fi binevenit, dar fără desființarea trecerilor.

 


Re: Managementul traficului, semaforizare și indicatoare rutiere cris_m

Sau daca nu pasaj, eu ma gandesc la o trecere in diagonala, chiar daca e mai SF pentru Romania anului 2022...

 


Re: Managementul traficului, semaforizare și indicatoare rutiere andrei11

1) E un nonsens să ai şi pasaj şi treceri la sol.
2) Nu cumva e o ţeavă pe mijlocul bulevardului, ţeavă de care s-au încurcat şi la staţia de metrou Gorjului ?
Sau şi mai dificil,
3) Vreun apeduct, că tot avem ceva legat de apa potabilă lângă staţia de metrou Politehnica.

 


Re: Managementul traficului, semaforizare și indicatoare rutiere reiny2000

Dacă nu se face și vreun pasaj pentru mașini, acestea oricum vor trebui să aștepte la semafor. La Crângași (și în viitor la Piața Drumul Taberei) de ce putem avea și treceri subterane și la sol, iar aici nu?

 


Re: Managementul traficului, semaforizare și indicatoare rutiere ByOnu

Sigur, din partea mea sa fie si-si. Dar pasajul este foarte necesar pentru a iesi de la metrou.

Pana la urma, chiar si un nou acces de metrou spre vest (plus acces direct la tramvai) ar fi o gura bine-venita de aer.

 


Re: Managementul traficului, semaforizare și indicatoare rutiere ByOnu

Marcajele aplicate in ultimele 6 luni deja au fost spalate de ploaie. Bataie de joc si bani aruncati. Acum 15 ani marcajele se mai faceau si cu termoplast.

Fotografiile nu-mi apartin, sunt culese de pe facebook.

Poza cu BUS e din noua statie Pasaj Mihai Bravu, 312.
img_5_1654616476118.jpg (178.61 KB; downloaded 1795 times)
img_3_1654616453085.jpg (99.15 KB; downloaded 1795 times)
img_2_1654616344003.jpg (115.78 KB; downloaded 1795 times)

 


Re: Managementul traficului, semaforizare și indicatoare rutiere andrei11

6 luni ? E bine, eu am văzut pe aici pe la mine marcaje care au rezistat 2 săptămâni, hai 3 cu indulgenţă.  :headbash:

 


Re: Managementul traficului, semaforizare și indicatoare rutiere Serban

Pana acum aproximativ 2-3 saptamani nu se mai facusera marcaje cu termoplast in Bucuresti de mai mult de 5 ani. Si asta pentru ca nu mai era contract pentru marcaje in Bucuresti, ci se ocupa Admnistratia Strazilor, in regie proprie (probabil s-a ocupat o perioada si una dintre companiile lui Firea). Evident, Administraţia  Strazilor nu avea cum sa marcheze cu termoplast, pentru ca nu avea cu ce.

Asa cum spuneam mai sus, de 2-3 saptamani exista, in sfarsit, contract pentru intretinerea marcajelor si acestea se fac cu termoplast. Deci, putem spune, ca dupa mai mult de 5 ani a reaparut termoplastul in Bucuresti. Am inteles ca sunt vreo 100 si ceva de bulevarde care se marcheaza anul asta, lucrarile au inceput imediat dupa semnarea contractului (de exemplu, Dinicu Golescu si Piata Garii de Nord au fost deja marcate cu termoplast).

 


Re: Managementul traficului, semaforizare și indicatoare rutiere cris_m

In estul orasului au marcat Nicolae Grigorescu si Liviu Rebreanu.

 





Re: Managementul traficului, semaforizare și indicatoare rutiere ByOnu

Indicatoare din zona podului CFR Aerogarii.
Screenshot_20220617-174713_Gallery.jpg (1022.67 KB; downloaded 1533 times)
Screenshot_20220617-174705_Gallery.jpg (862.22 KB; downloaded 1533 times)
Screenshot_20220617-174623_Gallery.jpg (411.1 KB; downloaded 1533 times)

 


Re: Managementul traficului, semaforizare și indicatoare rutiere andrei11

La ora actuală toţi cetăţenii dotaţi cu automobil folosesc Waze, indicatoarele prezentate de tine sunt din altă epocă, cine le mai foloseşte ? Ce, acum dacă vrei să corespondezi cu mine apelezi la Poşta Română ca să-mi înmâneze  un mail sau foloseşti e mailul ? Ai mai văzut tu telefoane publice în Bucureşti ? Utilajele agricole la ora actuală se ghidează prin GPS, nu mai există graniţe cadastrale.

 


Go to page:  1  ... 51 52 53 54 55 56 57 58
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2305 forum members have written 422817 posts in 5267 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use