Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x)

577 posts, 171105 views
 
Go to page:  1  ... 31 32 33 34 35 36 37  ... 42
 
 

📖 Pagination options

Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) Adrian Rosca

Baluta a postat pe pagina lui de FB o filmare din subteran. Nicio noutate in afara de finisajele de pardoseala.

https://www.facebook.com/danielbalutapri ... 99867185

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) survola

1689 wrote here:
Din ce vad in imaginile din drona, dupa ce au demolat gazaria, au mai taiat din curtea liceului Autobuzul ca sa faca … o parcare ?!?

Nu cred că se (mai) face o pacrae aici, au aparut deja conturate cu borduri o bretea de făcut la dreapta si o mică insulă.
In plus:
"Incepand de astazi, 01.11.2023, de la ora 10:00, statia de tramvai “Cimitirul Eroii Revolutiei” de pe traseul liniei 19, de pe sensul spre Zetarilor, va fi suspendata, din cauza lucrarilor desfasurate la refugiul aferent."
sursa: @Clienti_stbsa pe Twitter

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) survola

ByOnu wrote here:
Referitor la copertina statiei Eroii Revolutiei, nu vi se pare cam usor de escaladat? Efectiv parca au pus trepte. Prevad probleme...

Peste acele "trepte" se pun niște grilaje cu ochiuri mai dese.
Si sus se mai adaugă și un fel de acoperiș, mi se pare.
20231101_111603.jpg (1.95 MB; downloaded 1664 times)
20231101_111620.jpg (1.6 MB; downloaded 1664 times)

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) andreiiul

In poze apar si stalpi pt o viitoare semaforizare a intersectiei cu Pieptanari. In sfarsit se va rezolva partial abrambureala de acolo.

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) 1689

Piata a fost de cind se stie un mare sens giratoriu. Acum ce facem, il transformam in “giratoriu cu semafoare” ?!?

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) Costin

Nu cred ca mai e posibil sa o privim ca un giratoriu clasic (prioritate de stanga si... atat), n-o mai permite nici volumul de trafic, nici educatia sau rabdarea soferilor bucuresteni care habar nu au ce sa faca intr-un giratoriu cu tramvai in mijloc.

Chiar si inainte de santierul minune, daca nu mergeau semafoarele, se bloca total.

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) shoppy

Nu stiu nicaieri, si in Franta sunt tramvaie prin giratoriu dar cand se bloca autostrada si traficul ajungea sa blocheze giratoriile soferii blocau tramvaiele, cu toate semafoarele rosii care clipeau doar la venirea tramvaiului.

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) Adrian Rosca

Vad in ultimele poze ca au inceput lucrarile la suprastructura acceselor si lifturilor.

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) ByOnu

Trecand prin zona Grozavesti - Basarab si vazand in ce hal a putut sa rugineasca ..tot, sper doar ca aceasta structura sa fi fost tratata corespunzator. Va trebui intretinuta regulat, oricum, altfel va arata oribil ruginita. Iar probabil la fiecare 10-15-20 ani va trebui retratata si revopsita integral.

Sunt foarte curios cum se vor juca cu lumina pe structura. Are un potential foarte mare sa arate elegant daca merg pe monoculoare calda constanta. Fereasca sfintii sa avem si aici VORTEX led rgb precum la Saligny sau Metalurgiei.

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) zapacitu

Aia cu vortexu ar trebui interzisa intrucat poate afecta in mod negativ atat soferii cat si pasagerii -- pentru care nu poti pretinde ca "de ce conduc daca au probleme din astea?". Momentan discutam cu niste prieteni cum pot fi obligati operatorii sa utilizeze strict tranzitii lente, chiar si la aprindere/stingere (sau de ce nu, static lighting), fara a folosi culorile alb/rosu/albastru/galben (cf definitiile legislatiei rutiere), culori cu destinatii speciale in trafic.

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) survola

Adrian Rosca wrote here:
Vad in ultimele poze ca au inceput lucrarile la suprastructura acceselor si lifturilor.

Da, sunt începute atât „cușca” pentru scări cât și cea pentru lift pe trotuarul de lângă cimitir.
Pe mijloc se pare că vom avea doar liftul protejat separat.

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) ByOnu

Incepe...

Ma intreb daca STB sau PMB stiau macar... anul trecut spuneau clar ca nu stiu nimic si ca avizul nu prevede desfiintari.

Cum sa desfiintezi statiile actuale fara a avea MACAR statia principala inaugurata?

Calatorul si pietonul de ultimul loc - cu drag, PS4. Totul sub nasul lui Nicusor care asista pasiv la tot ce face PS4 de capul ei.

Amintesc ca am tras repetate semnale de alarma publice care nu au atras nici interesul publicului si nici pe al presei. O societate dormanda pentru care nu simt ca mai merita luptat..
https://forum.metrouusor.com/ViewTopic?p ... ByPostId
statie19.png (332.09 KB; downloaded 1219 times)

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) survola

Am scris eu pe pagina precedentă:

"Incepand de astazi, 01.11.2023, de la ora 10:00, statia de tramvai “Cimitirul Eroii Revolutiei” de pe traseul liniei 19, de pe sensul spre Zetarilor, va fi suspendata, din cauza lucrarilor desfasurate la refugiul aferent."
sursa: @Clienti_stbsa pe Twitter

Deci STB SA știe  :)

 


Go to page:  1  ... 31 32 33 34 35 36 37  ... 42
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421944 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use