Regiunile RomânieiMunteniaJudețul BuzăuTransportul în comun din municipiul Buzău

 

Topic: Stații, refugii, indicatoare, diverse

112 posts, 17903 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Stații, refugii, indicatoare, diverse ADK

Niște imagini actuale de pe Bd. Republicii, mai exact din zona spitalului și a depoului. Mașinile staționate pe porțiunea circulabilă au primit preaviz să fie mutate pentru o mai bună circulație a zonei (ieri 2 autobuze ce mergeau spre gară au fost nevoite să de-a cu spatele cel puțin 3-400m, din cauza mașinilor staționate și a intrării pe roșu probabil), în caz contrar, vor fi ridicate.
IMG_20221120_125525671_HDR_resized.jpg (420.86 KB; downloaded 2285 times)

IMG_20221120_125535858_HDR_resized.jpg (454.36 KB; downloaded 2285 times)

IMG_20221120_125643075_resized.jpg (455.66 KB; downloaded 2285 times)

IMG_20221120_125850409_HDR_resized.jpg (428.62 KB; downloaded 2285 times)

IMG_20221120_130145956_resized.jpg (493.67 KB; downloaded 2285 times)

IMG_20221120_125834403_HDR_resized.jpg (283.86 KB; downloaded 2285 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Stații, refugii, indicatoare, diverse ADK

Tot pe respectivul bulevard, circulația a fost restricționată astăzi ~20 minute din cauza unor lucrări ale Companiei de Apă, astfel că și mersul autobuzelor a fost afectată.

Fotografie cu scop informativ.
IMG_20221126_160021343_resized.jpg (459.77 KB; downloaded 2201 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Stații, refugii, indicatoare, diverse ADK

Ca urmare a unor noi reguli și obligații stabilite la intersecția străzilor Oltului cu Transilvaniei, linia 4 a fost deviată doar pe sensul spre Somet de la sensul giratoriu din cartierul 23 August pe strada Martirilor - bd. Nicolae Titulescu - str. Transilvaniei, urmând a relua traseul de bază.

Astfel că, singură stație întâlnită pe această porțiune, deși modernizată, a fost scoasă din funcțiune însă deocamdată nu și desființată, deși decizia este de ceva luni. Un minus este că nu indică nicăieri noua modificare (sau poate a fost, dar a fost furată sau pierdută) că această stație nu mai este în uz. Nu știu exact când a fost modernizată, în orice caz după 2018, însă la ora actuală se prezintă cu urme de vandalism, cu scrisuri și cu un geam lipsă. Din păcate, dorim modernizări, un sistem de transport performant, bine informat și adaptabil oricui, din fericire cât de cât primim și nu ni se cere mult să avem grijă de ele, încă unora oameni dintr-o categorie inferioară le este mai rentabil să distrugă, crezând ca asta îi distrează, nu îi vede nimeni și ca atare scapă de plata daunelor...
IMG_20221211_131942756_HDR_resized.jpg (421.33 KB; downloaded 2097 times)

IMG_20221211_131959897_HDR_resized.jpg (540.01 KB; downloaded 2097 times)

IMG_20221211_132012829_HDR_resized.jpg (476.08 KB; downloaded 2097 times)

IMG_20221211_132029434_HDR_resized.jpg (492.67 KB; downloaded 2097 times)

IMG_20221211_132021035_HDR_resized.jpg (542.76 KB; downloaded 2097 times)

Intersecția în cauză unde s-a anulat viratul la stânga inclusiv dinspre sensul giratoriu.
IMG_20221211_132538710_HDR_resized.jpg (391.09 KB; downloaded 2097 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Stații, refugii, indicatoare, diverse ADK

De astăzi (sau de ieri) s-au reluat opririle în stațiile Spitalul CFR și Depoul CFR, cel puțin pentru o vreme. Atașez câteva fotografii informative, cu stadiul actual al lucrărilor din zonă.
IMG_20221213_203109103_resized.jpg (398.01 KB; downloaded 2010 times)

IMG_20221213_203135753_resized.jpg (424.57 KB; downloaded 2010 times)

IMG_20221213_203221366_resized.jpg (416.61 KB; downloaded 2010 times)

IMG_20221213_203534730_resized.jpg (428.95 KB; downloaded 2010 times)

IMG_20221213_203847482_resized.jpg (414.72 KB; downloaded 2010 times)

IMG_20221213_203730100_resized.jpg (464.83 KB; downloaded 2010 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Stații, refugii, indicatoare, diverse ADK

Se progresează în continuare pe Bd. Republicii, probabil undeva prin primăvară se va termina toată reabilitarea din această zonă dar posibil și pe Bd. Unirii (în ultimul timp s-au montat pavelele pentru unele stații, mult nu va mai fi de muncă deoarece au mai rămas stațiile, semafoarele iar la piață din dreptul McD trebuie desființat stâlpul vechiului semafor, rămas acum pe mijlocul drumului).

Astăzi o dispută puțin interesantă dintre un "domn" și doamna șoferiță de pe HTB, linia 4 cu plecarea din gară la 14:32. Un om "cu drepturi" (și fără obligații) creează niște dialoguri inutile și relativ stresante că această mașină "trebuia" să plece la 14:30, deoarece dânsul este handicapat mintal și se grăbește (așa a spus el) și legea trebuie respectată (nu știu care lege, poate mă lămurește cineva deși nu cred că are cu ce). Deși după tonul si atitudinea dânsului îmi stătea pe limbă să-i zic dacă vrea ca cineva să-l facă și fizic, că asta părea să caute după tot circul pe care l-a făcut 2 stații și pe care nu-i nimeni obligat să îi suporte ieșirile lui și cu 10 handicapuri.

Doamna pe care a crezut-o și poate puțin ușor de intimidat, l-a pus cumva cu botul pe labe pe acest individ care a avut și ușor acces la postul dânsei să discute mai "apropiați" după ce aceasta i-a explicat (măcar de avea cui) pe toată durata discuției că dacă dânsul se grăbea atât de mult, avea la dispoziție destule variante nu s-o oblige pe ea să "fure" cele 2 minute că el avea de ajuns undeva. L-a invitat să citească itinerariul de pe internet, acesta o ținea în continuare pe a lui că nu-i trebuie că știe pe de rost că nu are internet (deși toate autobuzele au router) dar mare ți-e grădina Doamne și gardul e demult spart. Acestea mai sunt o parte din discuții pe care mi le amintesc, după ce jumătate de autobuz i-am sărit în cap să-și vadă de treaba lui, nu știu cum ar fi decurs dacă nu era nimeni, probabil scotea briceagul cum a pățit șoferița de pe SUU și care garajul cu primăria închid ochii și astăzi.

Asta este România prin legile prea blânde, care par să favorizeze acești indivizi, aduci autobuze moderne și concepute după nevoile din vest pentru jungla din est, de parcă așa ai face civilizație, dar așa îs unii care vor să-și țină posturile. Civilizație se face prin lege și atitudine, nu prin schimbarea flotei de transport, de ce românul e foarte cuminte la nemți sau în general la străini oriunde s-ar duce (pe stradă, în autobuz, în magazin sau cu mașina) iar în România se comportă de parcă nu există legi și face tot ce vrea că pedepsele îs și așa poate prima dată cu suspendare și nu mai face nimic (grav) să-i de-a a doua (dacă-i dă) executare și din prima, dar la spanioli e posibil să nu poți pleca de pe loc (de ieșit din țară nici atât) și dacă te prinde cu 10 km/h peste limita normală și nu ai banii să plătești în acel moment. Dar să faci altele?

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Stații, refugii, indicatoare, diverse ADK

Cam așa arată unul dintre persoane la stadiul de vreo 40%, cel de la Clubul Polițiștilor sens Nord.

Totuși, nu mi se pare ce-a mai bună idee că toate s-au amplasat doar după intersecții. Asta înseamnă și faptul că dacă sunt mai mult de 2 autobuze (și acelea solo) celelalte trebuie să aștepte la semafor și să traverseze intersecția numai dacă mașinile din față s-au pus și ele în mișcare (plus că la noi se mai întâmplă un autobuz să stea mai mult timp în stație din cauza unui călător care fie a căzut pe undeva, fie i s-a făcut rău, fie face gălăgie că merge aerul condiționat și el e singurul din autobuz care răcește, și mai rareori ceva serios și pe bună dreptate, sau ajungi să strigi ca mine ieri de 2 ori că nu a deschis ușa martalogul de pe LME parcă pe 14, și a trebuit să cobor prin față că ăsta n-auzea, nu vedea, și după ce a plecat din stație a deschis ușa), bineînțeles că mai este și câte un șofer care fuge la covrigăria din stație sau la aparatul de cafea, și lumea trebuia să stea după el, mașina din spate chiar să de-a cu spatele urmând să-l depășească crezând că a rămas defect și tot așa, ca la noi la nimenea.
1182023151819.jpg (299.05 KB; downloaded 1819 times)


Revenind, cei din Buzău sigur nu știu că în vara anului 2008 într-o seară spre toiul nopții la Straja (București) troleibuzul 5229 și autobuzul 4235 au avut parte de un accident frontal destul de urât din cauza unui cretin care nu le-a acordat prioritate, și s-a stabilit și în urma unor călători răniți că stațiile erau mai bine să fie înainte de intersecție, așa și în Buzău să batem în lemn să nu se întâmple și aici la fel că idioți sunt mulți și peste tot și atunci șoferul de pe 4235 a fost scos la pensie cu handicap.

Totuși, cu ocazia acestui proiect automat că și stațiile s-au amplasat puțin diferit. Ce-a de mai sus nu există în mod normal la ora actuală, dacă ești în 3, vii dinspre Poșta și vrei să cobori la CP trebuie să cobori în stația de la piață, care e defapt între piață și CP în dreptul simigeriei Luca.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Stații, refugii, indicatoare, diverse ADK

Un autobuz în teste, nu-mi dau seama exact ce marcă și submodel (aduce puțin a MAZ 203) pe linia 7 în februarie 2013 la piața Centrală.

Din păcate nu am găsit și alte informații referitoare lui, fotografia a fost atașată unui articol publicat de opiniabuzau.ro (bineînțeles că linkul nu mai este valabil), care făcea referire la altceva decât ce prezenta. Articolul a fost preluat și postat pe TramClub de către Cătălin Ghiță la acea vreme.
autobuze_710.jpg (29.6 KB; downloaded 1725 times)

 


Re: Stații, refugii, indicatoare, diverse ByOnu

Am citit pe diagonala doar si nu mi-e clar.

Poti detalia putin, te rog, care e faza cu peroanele? Se introduce un sistem de culoar dedicat BUS pe centrul bulevardului?

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Stații, refugii, indicatoare, diverse ADK

Exact. Pe tot bulevardul Unirii autobuzele vor circula pe centru similar tramvaielor bucureștene, proiectul este din câte știu măcar pe 5 ani (asta înseamnă că ulterior se poate reveni la vechiul obicei, deși nu văd sensul că va fi mai bine așa) și este finanțat cu fonduri europene, care din această cauză e posibil nici ca autobuzele electrice să nu circule până la finalizarea lucrărilor.

Pe benzile speciale vor mai circula desigur, mașinile de intervenții, posibil taxiurile și mașinile mici cu ocupanți pe toate locurile. Însă între Unirii Sud și ACR (dar și între Col. Buzoianul și Piața Centrală) nu există borduri despărțitoare între benzile speciale și cele normale, nu știu de ce nu s-a dorit implementat, posibil ca aceste artere să fie mai înguste și să nu mai rămână loc nici pentru parcări (care se vor face paralel cu drumul, nu în spic ca până acum).

 


Re: Stații, refugii, indicatoare, diverse Aron

ADK wrote here:
Un autobuz în teste, nu-mi dau seama exact ce marcă și submodel (aduce puțin a MAZ 203) pe linia 7 în februarie 2013 la piața Centrală.

Din păcate nu am găsit și alte informații referitoare lui, fotografia a fost atașată unui articol publicat de opiniabuzau.ro (bineînțeles că linkul nu mai este valabil), care făcea referire la altceva decât ce prezenta. Articolul a fost preluat și postat pe TramClub de către Cătălin Ghiță la acea vreme.





este un autobuz LAZ (Lviv Bus factory - Ucraina) si pare a fi modelul E185 sau unul mai nou in genul facelift.



 


Re: Stații, refugii, indicatoare, diverse Costin

Ultimele doua mesaje au fost sterse deoarece contineau imagini ce contravin regulamentului, punctul II.7, regulament pe care l-ai citit si cu care ai confirmat ca esti de acord la inregistrare.

Pe scurt: strict interzisa afisarea la vedere a numerelor de inmatriculare private pe forum.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Stații, refugii, indicatoare, diverse ADK

"Mersi" mult, Costin. Mi-ai șters toate cele 3 postări pentru 2 greșeli, am lucrat la toate 3 aprox. 2 ore ca să le ștergi într-un minut în loc să fi editat mai bine ce zici că era greșit, sau mă rog regulamentul la care mă gândesc că ai contribuit în mod cert la el.

Deși regulamentul privind numerele de înmatriculare ale autovehiculelor personale mi se pare puțin interpretabil, fiindcă respectivii nu erau "surprinși" accidental în situațiile respective ci comiteau niște abateri, poate din cauza lor nu putea să treacă mașina de pompieri să-ți stingă (bătând în lemn) apartamentul și timpul de 2-3 minute de ocolire a făcut diferența. Mai zici să schimbăm ceva, dacă pentru 2 poze le ștergem împreună cu celelalte 25 și avem pretenția să se schimbe ceva, că văd forumul plin de discuții și petiții de tot felul, plus că doar aici am postat deoarece prin alte părți nu știu ce succes am, îmi pare rău să zic dar chiar mi-am făcut o părere precară despre tine.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Stații, refugii, indicatoare, diverse ADK

Un filmuleț (FB, public) recent cu TBZ-ul, nu știu exact cu câtă importanță, dar cu scopul final de a "lăuda" un pic societatea sub actuala conducere. Au plimbat niște autobuze (pe traseul care pare să fi fost: Garaj - Gară - Piața Mare - Bariera Ploiești și Garaj), unde au scos și din autobuzele electrice - reintrate încă în circulație oficială - învârtindu-le de câteva ori prin sensurile giratorii de la Gară și Bariera Ploiești (cred că cei prezenți în trafic se gândeau dacă șoferii autobuzelor nu sunt niște nebuni) timp în care erau filmate cu drona, deși pentru o reclamă (nu știu încă odată cu ce valoare) s-a "irosit" niște carburant, dar pe de alta ce nu-i important, adică serviciul de noapte (de dus/adus angajații), nu se mai alocă bani. Încă pentru asta - un sindicalist, unul dintre foștii șoferi al lui AHP (decedat între timp) se "lăuda" că a contribuit mult pentru această performanță, că doar lui era mai comod să vină cu mașina, dacă la unul e bine, ce mai contează restul...

Între timp ceva șoferi cam tot dau cu bâta-n baltă de ceva vreme, destul de recent unul se afla la volan în stare de ebrietate avansată, find deja desfăcut CCM-ul. Doamnele controloare au observat starea și atitudinea sa, sunând ca deșteptele întâi pe director (după ce s-au dat jos din autobuz, lăsând șoferul să meargă mangă în continuare), care acesta la urma sa a sunat poliția, aceștia confirmând cele transmise. Declarațiile șoferului după "trezire", au fost extrem de vagi și fără logică - "nu m-a lăsat copilul să dorm/am probleme în căsnicie", însă nu scuză cu nimic în continuare cele făptuite. Alcoolemia era undeva la 1,44 dacă am reținut bine.

Unii atâta minte au, că dacă au probleme în viața personală, hai să le înmulțească și la servici că va fi mai bine în loc să caute soluții. Te supără rău nevasta, "soluția" - vino beat la volan iar restul nu mai zic. Ăștia par să nu mai aibă nimic de pierdut - chiar dacă respectivul era puțin trecut de 30 ani, la mulți totul se termină într-o singură persoană de parcă nu există înlocuitor pentru orice, și se merită mai bine agravată situația cu mari șanse să tragă și alții destul de grav.

 


  • TPB
  • Posted:
  •  

Re: Stații, refugii, indicatoare, diverse TPB

Astfel de șoferi găsești in mai toate orasele din România, la mai toti operatorii de transport. Ori discuti civilizat cu ei, ori trebuie dați afara.
Am urmărit și eu materialul video al Trans Bus Buzău. Am observat câteva cadre cu unul dintre electricele BYD K9UB, însă în continuare, noile autobuze nu circulă, de ce, nu știm. Valabil și pentru Temsa Avenue, despre care nu am mai auzit nimic (spre deosebire de cele roșii cu alb din Arad, care au început să meargă). De asemenea, în prezentarea aceea, celelalte 3 autobuze Diesel, aveau numai reclame pe ele, poate ar fi ales și ei altele ,,stock".

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Buzău  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422078 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use