Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Generalități despre parcări

389 posts, 85144 views
 
Go to page:  1  ... 22 23 24 25 26 27 28
 
 

📖 Pagination options
Re: Generalități despre parcări orex

Bazele de date tre sa fie interoperabile, fara a mai pune cetatenii, INUTIL, sa-ti faca  ȚIE, Primarie, dovada achitarii tarifului de parcare. L-ai achitat esti in ”sistem” nu, suporti consecintele!

 


Re: Generalități despre parcări ByOnu

andrei11 wrote here:
ByOnu wrote here:
Este echivalentul instiintarilor de facturi restante de utilitati, pe care scrie "daca ati achitat deja, trimiteti-ne dovada ... blabla".


Nu scrie aşa, scrie că dacă aţi achitat deja nu luaţi în considerare suma.


20221219-170244.jpg (8.93 KB; downloaded 1558 times)


Astept o bere! Cunosti adresa!

_______

orex wrote here:
Bazele de date tre sa fie interoperabile, fara a mai pune cetatenii, INUTIL, sa-ti faca  ȚIE, Primarie, dovada achitarii tarifului de parcare. L-ai achitat esti in ”sistem” nu, suporti consecintele!


Pot exista erori pe lumea asta, iar atunci cand exista, trebuie sa fie prevazuta o procedura pentru a exonera persoana nevinovata.

_______

S-a dus mult prea departe discutia. Suntem cam nemultumiti de niste pasi foarte importanti: fotografie + instiintare printata in timp real, plastifiata. Mi se pare un pas foarte mare inainte.

 


Re: Generalități despre parcări Chev Celios

Exact ca in Budapesta. Acolo amenda vine pe un fluturas mic bagat intr-o punguta mica de plastic si pusa la parbriz.

 


Re: Generalități despre parcări andrei11

ByOnu wrote:
Este echivalentul instiintarilor de facturi restante de utilitati
Astept o bere! Cunosti adresa!

Nope, eu la acest aspect m-am referit. La facturile pentru utilităţi.

 


Re: Generalități despre parcări ByOnu

Ok, make it two beers!
Screenshot_20221220-022306_Outlook.jpg (300.91 KB; downloaded 1528 times)

 


Re: Generalități despre parcări orex

ByOnu wrote here:
Pot exista erori pe lumea asta, iar atunci cand exista, trebuie sa fie prevazuta o procedura pentru a exonera persoana nevinovata.

Daca n-ai primit confirmarea de plata prin SMS sau e-mail, depinde de modalitatea de plata, ”salve si mii de bombe”, esti in culpa! :yes:

 


Re: Generalități despre parcări ByOnu

Stai putin. Inseamna ca nu ne intelegem.

Ok. Ai platit. Ai primit SMS de confirmare. Cand te intorci la masina gasesti amenda.

In acel moment le trimiti dovada.

 


Generalități despre parcări ByOnu

andrei11 wrote here:
Într-un loc unde ai numai 5 locuri de parcare amenajate  vor putea să parcheze doar 5 autoturisme.  


Cele 5 masini trebuie sa parcheze acolo gratuit?

Tarifarea iti asigura tocmai faptul ca nimeni nu isi uita cu ziua (sau zilele..) masina pe unul din acele putine 5 locuri, o resursa publica limitata. Taxarea descurajeaza parcatul de durata, asigurand sanse mari fix soferilor care au nevoie sa pacheze pe unul dintre cele 5 locuri.

Asa functioneaza sistemul, asta e < scoala parcarilor >.

 


Re: Generalități despre parcări essco

ByOnu wrote here:
Mesajul primariei este corect.

Este echivalentul instiintarilor de facturi restante de utilitati, pe care scrie "daca ati achitat deja, trimiteti-ne dovada ... blabla".

Trebuie sa iti dea si oportunitatea de a te apara daca a fost o eroare de sistem. Le trimiti dovada din SMS / aplicatie si se corecteaza greseala primariei.

Eu nu am vazut asa ceva. Scrie asa: "daca ati achitat, ignorati acest e-mail"
LE: se pare ca vin si eu cu o bere  :lol:
Adevarul e ca nu am primit instiintari de restante.

 


Re: Generalități despre parcări andrei11

ByOnu wrote here:
Cele 5 masini trebuie sa parcheze acolo gratuit?  Taxarea descurajeaza parcatul de durata, asigurand sanse mari fix soferilor care au nevoie sa pacheze pe unul dintre cele 5 locuri.
Asa functioneaza sistemul, asta e < scoala parcarilor >.

Parţial  sunt de  acord cu tine.  Ce te faci când se vor "albăstri" toate locurile de parcare din Bucureşti ? Nu numai cele << din centru >>.

 


Re: Generalități despre parcări subway guru

Asta urmeaza de maine pe albastru
https://www.stiripesurse.ro/primaria-cap ... 495.html

Viceprimarul Stelian Bujduveanu (PNL) anunţă joi că a fost aprobat în şedinţa Consiliului General al Municipiului Bucureşti noul Regulament de parcare, care prevede un tarif unic de parcare de 5 lei/oră. Regulamentul prevede şi un abonament zilnic de parcare de 30 lei şi un Abonament lunar de parcare de 500 lei. Riveranii vor plăti 50 lei lună şi vor putea să parcheze oriunde în apropierea case, informează News.ro.

 


Re: Generalități despre parcări ByOnu

O chestie ...dubioasa.

Pe Bd. Hristo Botev au albastrit locurile paralele cu bordura acum o luna. All good so far. Ulterior insa, recent, a aparut un stalp nou nout, cu indicator de rezervat, cu un numar de PH precizat. Colac peste pupaza, este si un con anti-parcare prins cu lant acolo.

Ce e asta?!

O fi pe bune sau si-a rezervat unul ad-hoc strada?! Regamentul nou accepta astfel de situatii?

Nu ar trebui sa scrie in baza carui numar de autorizatie este rezervat locul respectiv?
Screenshot_20221226-103307_Gallery.jpg (370.97 KB; downloaded 1118 times)
Screenshot_20221226-103319_Gallery.jpg (492.06 KB; downloaded 1118 times)
Screenshot_20221226-104657_Gallery.jpg (1.23 MB; downloaded 1112 times)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Generalități despre parcări Utilizator anonim 2

O fi un magazin sau restaurant in dreptul acelui loc. Nu stiu daca e regulamentar dar am mai vazut un caz de loc albastru blocat cu con in fata unui restaurant, presupun pentru aprovizionare.

 


Re: Generalități despre parcări subway guru

Mie-mi pare toata treaba o improvizatie haiduceasca prahoveana ilegala, demna de Republica Ploiesti nu de metropola Bucuresti!  :rofl:

 


Go to page:  1  ... 22 23 24 25 26 27 28
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2302 forum members have written 422683 posts in 5266 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use