Despre asociație și site-urile metrouusor.comAsociația "Metrou Ușor": Obiective, activități, proiecte, informațiiPetiții, luări de poziție, proiecte și solicitări realizate de Asociația „Metrou Ușor”

 

Topic: Petiție pentru ridicarea mașinilor oprite neregulamentar

175 posts, 96418 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 13
 
 

📖 Pagination options
Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar Florinds

Nu cred ca este peste tot la fel, in unele sectoare se inchiriaza pentru intervale orare, in altele tot timpul.
In contractul meu de inchiriere (din 2011) nu este mentionat niciun interval orar, deci pot parca oricand.
Cei de la ADP pot da mai multe detalii, dar cred ca in fiecare sector e altfel, de altfel si fiecare sector e cu ADP-ul lui!

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar Serban

In sectorul 1 locurile de parcare sunt inchiriate 24/24.

Pe cei pe care i-am gasit parcati pe locul meu i-am incurajat mereu sa parcheze in continuare, cu rugamintea de a lasa un numar de telefon in geam. Mi se pare de neam prost sa am pretentia sa am locul gol atata timp cat sunt plecat. Dar, in acelasi timp, mi se pare normal sa ii pot contacta cand ajung acasa.

Pe cei care nu lasa numar de telefon sau care sunt nesimtiti (acu vreo 2 saptamani si-a lasat una masina pe locul meu, cu nr de telefon in geam, si a trebuit sa o sun de 5 ori ca sa apara dupa 1 ora si 20 de min, spunandu-mi de fiecare data ca vine imediat!!) nu ezit sa ii ard, sunand la locala (care isi face treaba). A fost si cazul doamnei din poveste.

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar dr4qul4

Si eu sunt de aceeasi parere, nu sun la locala sa-i amendeze imediat si incerc sa sun.

Dar cand trebuie sa parchez undeva, si vad ca scrie mare NU PARCA. LOC PLATIT, desi e ora 13:00. parca nu-mi vine sa parchez acolo; asa ca singurul loc disponibil ramane strada.

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar TibiV

dr4qul4, ma bucur sa te intalnesc si aici !  :bere:
Vad ca esti la fel de activ, chiar daca esti "proaspat"... :)

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar Nightwolf

Mircea G wrote:
Nightwolf wrote:
Nu se referea nimeni la situatia EXCEPTIONALA............
Raspundeti punctual si strict tehnic la treburile astea. Ganditi-va ca maine ar trebui sa concepeti VOI legea noua... ce ati introduce in ea?

Pt mine sau altul , orice situatie poate fi exceptionala , n-ai de unde sa sti ....
Eu iti pot demonstra ca pot sa opresc si in piata Victoriei pentru 10-15 min , la ora de trafic maxim ,  sa dau tot traficul peste cap , fara sa patesc nimic , indiferent cita militie ar veni la mine . Motive se gasesc


Asta este STRICT din punctul tau de vedere sau in imaginatia ta. Eu ti-am mai spus faptul ca in urma unor astfel de conceptii personale s-a ajuns unde s-a ajuns cu totul. Si dpdv al legiuitorilor, al aplicantilor ei cat si al civililor. Tu continui sa insisti intr-o anumita directie FOARTE clar definita de niste izvoare ale dreptului civil/penal. Iti recomand cu fff mare caldura sa mai citesti niste jurisprudenta, in special cea redactata de catre CEDO cu privire la cazurile fortuite SAU de urgenta majora ...

In alta ordine de idei, de ce ma chinui IAR sa-ti explic ca nu ai dreptate? Coarda asta pe care tu continui sa o intinzi on-line probabil ca o intinzi si in viata reala, iar la un moment dat se va rupe si, sa fiu al naibii, n-as vrea sa fiu eu cel care sa-ti spuna "I've told you so" ...

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar Mircea G

Nightwolf wrote:
......

In alta ordine de idei, de ce ma chinui IAR sa-ti explic ca nu ai dreptate? Coarda asta pe care tu continui sa o intinzi on-line probabil ca o intinzi si in viata reala, iar la un moment dat se va rupe si, sa fiu al naibii, n-as vrea sa fiu eu cel care sa-ti spuna "I've told you so" ...

Poate te-a deranjat notiunea de militian  , dar asta nu inseamna ca poti tu judeca ce fac eu ,
Eu ti-am explicat ca nu sint blocat in clisee. Viata este mult mai complexa .

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar Nightwolf

Nu m-a deranjat acel substantiv. Ca nu e o notiune. In alta ordine de idei te inseli amarnic. Tocmai ca pot judeca ce faci tu. Pana la un anumit punct. Culmea, pot lua si o masura in baza judecatii mele. Cam asta nu prea vrei tu sa bagi la cap. Viata este muuuult mai complexa decat ti-o imaginezi tu. Iar afirmatia ta ca nu esti blocat in clisee este total falsa. Faptul ca tu te consideri mai presus de lege, prin tot ceea ce ai scris tu pe diverse topice si thread-uri, este un cliseu. Eu tot ceea ce am facut a fost sa-ti atrag atentia asupra faptului ca aceasta coarda pe care tu o tot intinzi la un moment dat se va rupe. Face parte din acest complex al vietii la care faci tu referire. Si pe care tu vrei sa-l intelegi doar cum vrei tu. Alt cliseu :P

P.S.: Si tu poti judeca ceea ce fac eu. Doar ca, se pare, nu prea ai habar cum. Te las sa studiezi problema poate, acum, de sarbatori, fiind mai linistit o sa poti cugeta la chestia asta si sa intelegi anumite lucruri.

P.P.S: Sper din tot sufletul ca vreodata sa nu faci ceva contrar legii. SPER! Nu de alta dar cu o astfel de atitudine si gandire NIMENI nu te va putea ajuta...

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar manic_user

1. Nu mă deranjează niciodată când cineva parchează pe locul meu închiriat dacă îşi lasă numărul de telefon pe bordul maşinii şi îşi mută maşina în câteva minute. Mi se pare OK, trăim într-o lume nebună, fără locuri de parcare!
2. Cât despre nesimţiţii care parchează unde îşi doresc, pentru că acolo au  ei treabă, intesecţie, banda 1, chiar si 2, ăştia da, trebuie pedepsiţi drastic.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar Mircea G

Nightwolf , intinzi coarda , si nu te pricepi la psihologie .( punct )

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar Nightwolf

Nu intind nicio coarda. Si nici nu vreau sa ma pricep la psihologie. Daca vroiam sa ma pricep, ma faceam psiholog. Job-ul meu, din pacate pentru unii si altii, este altul si n-are NICIO legatura cu psihologia. Cat priveste coarda, la care faci tu referire, este de fapt granita aia pe care tu refuzi s-o vezi dar la care esti. Iar daca te-am facut sa imi dai replica asta, inseamna ca mi-am atins obiectivul. Felicitari! Tocmai ai iesit dintr-un cliseu ;)

P.S.: Nu te agita. Senzatia de nervi este normala la orice varsta. Conteaza doar sa ajungem sa vedem prajina pe care o avem in ochi ;)

 



  • ClaudiuL
  • Posted:
  •  

Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar ClaudiuL

In Piata Victoriei nu s-ar putea probabil opri aiurea 15 minute pentru ca este un pic supravegheata. Dar se poate in multe alte zone centrale pentru ca in afara de opinia publica, cine sa faca ceva ?

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar shoppy

Claudiu, Bucurestenii se impart in 2 categorii:
- aia de merg zilnic cu masina
- aia de viseaza sa mearga zilnic cu masina

Pai cum sa impui restrictii cu astia? Cand or iesi vreodata unii in strada ca vor trafic civilizat pai atunci ne mai gandim, pana atunci mai bine blocam Basarabu ca sa se faca Ciurel, da mi-e ca iesim batuti.

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar Florinds

Eu nu visez sa merg zilnic cu masina, eu visez sa merg cu un metrou suspendat sau un RATB in trafic lejer, sa am AC si sa citesc o carte (stand jos bineinteles)
Vreau o tara ca afara.

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 13
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Petiții, luări de poziție, proiecte și solicitări realizate de Asociația „Metrou Ușor”  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421249 posts in 5247 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use