Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Reconstrucție Calea Victoriei (2013-2015)

563 posts, 3118517 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 33 34 35 36 37 38 39 40 41
 
 

📖 Pagination options
Re: Reconstructie Calea Victoriei realistul

Astăzi am văzut un biciclist ce venea liniștit pe banda unu prin fata pe la Muzica. I se rupea de pista de biciclete. A început apoi sa facă slalom printre mașini si in fata la B1 a trecut mai departe pe roșu. In alta tara lua amenda grasa. Sincer, cam rar bicicliștii pe aceasta pista.

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Serban

Pai ce, crezi ca printre biciclisti nu sunt si lepre?! Ar trebui, odata cu aparitia pistelor, sa apara si sanctionari serioase ale biciclistilor care nu respecta regulile.

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei bercenicity

Din cate stiu, pistele nu sunt semnalizate, deci legal (in afara de tecut pe rosu), biciclistul nu cred ca a gresit.

Cred ca a facut asta din cauza discontinuitatii pistei de la P-ta Revolutiei.

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Serban

La ce te referi mai exact? Sunt marcate, sunt semne de biciclisti desenate pe pista, sunt semne de circulatie care arata configuratia drumului, ce ar trebui sa mai fie?

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei bercenicity





Articolul 6
25.pista pentru biciclete - subdiviziunea partii carosabile, a trotuarului ori a acostamentului sau pista separata de drum, special amenajata, semnalizata si marcata corespunzator, destinata numai circulatiei bicicletelor si mopedelor;

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Serban

Acel semn nu exista, intr-adevar, dar exista acesta (bineinteles, in loc de semnul de autobuz este cel de bicicleta, dar n-am gasit nicio imagine exact cu semnul respectiv):

download.jpg (3.39 KB; downloaded 2944 times)


Nu e suficient? Ce spune legislatia? Poate ne edifica cineva...oricum, vorbim discutii, iti dai seama ca cel care nu mergea pe pista nu o facea din cu totul alte considerente decat faptul ca i s-a parut ca nu e semnalizata cum trebuie.

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei bercenicity

Poate ne lumineaza NIghtwolf

Si eu pe bucata aia merg pe sosea cand sunt cu bicicleta - imi e peste mana sa ma incadrez la loc pe pista dupa P-ta Revolutiei; in plus la Bd. Elisabeta se termina pista si iar trebuie sa te bagi pe dreapta daca vrei sa mergi inainte.
Si cand o fi sa fie terminata pista o sa incerc sa evit zona - prefer Balcescu decat piszta aia

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Serban

Pai de aia suntem unde suntem, ca fiecare merge astfel incat sa nu-i fie peste mana. Si aia de-si pun masina pe trotuar deasupra parcarii, la Universitate, tot de-aia o pun. Ca le e peste mana sa o bage in parcare.  :x  :x

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei bercenicity

Pai perfect, ne intelegem atunci  :lol:

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Nightwolf

Nu inteleg discutia scuze ... probabil din cauza ca nu vad poza postata de Serban, s-a pierdut.

Diferenta intre ce si ce? Marcaj si indicator??

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei bercenicity

Pusese semntul de circulatie de orientare
orientare.gif (2.93 KB; downloaded 3105 times)


Doar ca pe indicatorul de pe Calea Victoriei in loc de autobuz apar doua benzi de biciclete.

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Nightwolf

Daca exista indicatoare care reglementeaza un anumit tip de circulatie pe un anumit segment sau sector de drum atunci acestea se respecta. Daca insa mai exista acele placute cu "pista in constructie", avem o problema. La semafoarele speciale s-a dat drumul?

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei bercenicity

Nop, semafoarele sunt stinse.

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Nightwolf

Atunci eu trag concluzia ca pista este INCA in constructie. Indicatoarele trebuiau acoperite si inaugurarea sa se faca odata cu totul nu pe bucati. Dar... e doar parerea mea. In situatia asta, pista functioneaza doar dupa acele indicatoare, iar biciclistii trebuie sa respecte semnalizarea orizontala si verticala aferenta atat lor cat si auto. Insa eu n-am vazut niciodata un biciclist asteptand la semafor...

 


Go to page:  1  ... 33 34 35 36 37 38 39 40 41
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2305 forum members have written 422930 posts in 5268 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use