Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Reconstrucție Calea Victoriei (2013-2015)

563 posts, 3116641 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
 
 

📖 Pagination options
Re: Reconstructie Calea Victoriei zapacitu

Dauna totala probabil.

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Sava_6115-6315

Ce se mai  aude de pista de biciclisti?? Portiunea din Piata Revolutiei nu exista! Semafoarele pentru biciclisti  nu functioneaza, iar problema este cu  atat mai  mare cand pedalezi  spre Piata Victoriei! Am experimentat pe pielea mea. Practic nu am indicatoare pentru intersectii, decat interzis stanga. M-am ghidat dupa semafoarele de pietoni de la trecerile paralele cu bulevardul, dar asta nu  e o solutie....

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei bercenicity

Dar s-a dat in functiune? Nu am vazut nicaieri indicatoare de pista de biciclete, asa ca ma gandesc ca cine o foloseste o foloseste pe barba lui.

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Sava_6115-6315

Cum Tehnologica a disparut din peisaj  o  sa asteptam  cativa ani pentru reproiectare, licitatii, contestatii pana cand vor finaliza pista? Oricum  pentru  Piata Revolutiei am discutat aici, pe forum, despre alte planuri , cu zona pietonala, trafic deviat. Poate atunci s-o finaliza si pista.....

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei ByOnu

Cum au disparut? Nu ei lucreaza acum la reabilitarea trotuarelor de pe Magheru (si sper si de pe Balcescu)?

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Reconstructie Calea Victoriei 133 313

Au disparut? Eu azi i-am vazut prin trafic...  :twisted:

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Serban

Se lucreaza dar mai incetisor asa...pista la Piata Rev e gata 90%.

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Serban

Sunt curios ce viteza a putut sa aiba ala care a trecut prin 3 randuri de bolarzi. In total 10 bolarzi rupti si un stalp.

Fiecare bolard rupt era numarat si insemnat cu creta...











 


Re: Reconstructie Calea Victoriei ByOnu

Si asa pare sa ramana. Cred ca toate fortele de munca au fost mutate pe Magheru.

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei URANUS

Bine ca nu erau pietoni in zona aia cand s-a produs masacrul! Sper sa fie camere in zona...

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Serban

Ba se pare ca un pieton a murit. O duba a politiei locale a fost lovita si aruncata pe trotuar.

Eu zic ca se va repara rapid. In ultima vreme a mai fost rupt/strambat cate un bolard si s a reparat destul de repede. La cum arata acolo, cu atat mai mult cred ca se va repara cat mai curand.

 



Re: Reconstructie Calea Victoriei Sava_6115-6315

Destul  de multi  viteji pe Calea Victoriei.  La cum  se prezinta pista de biciclisti,  e numai buna de sprinturi (40-50Km/h). La primavara vor fi incidente si cu  2 roti. Nu-mi  aduc aminte sa fi  citit in codul rutier cat si cum reglementeaza prioritatea in intersectii pentru biciclistii de pe benzile dedicate fata de traficul rutier. Plus ca multi "destepti" cu dotari generoase parcheaza pe intrarile din curti , blocand pista partial sau integral...In alte tari pistele de biciclete au prioritate totala fata de traficul rutier.

Ca off topic: solutii de pedalat iarna pe Calea Victoriei inzapezita  8-) :
1. http://www.slipnottraction.com/
2. http://www.freerider.ro/tag/anvelope-iarna-bicicleta

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Serban

Inca o data se dovedeste cat de imbecila a putut sa fie ideea de a construir pista de biciclete prin spatele parcarii. Si-au batut joc pentru cativa zeci de metri de un proiect realizat f bine pe 95% din distanta!!

Daca se face bâlci sau micărie in parcare, lasi bicicleta acasa!! Dupa cum observati, pista era, pe langa ocupata, si ingradita.









S-au refacut accesele catre zona statuii. Momentan pista nu este trasata in aceasta zona, sper ca nu va ramane asa. Pe aici sigur vor intra si masini.









Parcarea inchisa - toate masinile sunt parcate pe acea portiune de asfalt nou aparuta, careia nici acum nu i-am descoperit rolul.





Bineinteles ca stalpisorul era rupt si masinile au intrat pe pista. Sa nu va ganditi ca pe pista erau asa putine masini pt ca erau soferii foarte civilizati. Nu, dar pe acolo ieseau si dadeau cu spatele, ca sa nu sara bordura, asa ca si-au lasat culoar.









In alta ordine de idei, toti bolarzii au fost reparati.

 


Go to page:  1  ... 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2299 forum members have written 422448 posts in 5263 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use