MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Tronsonul Parc Bazilescu - Străulești • Lucrări în 2013 - 2017

 

Topic: Interstatia "Straulesti-Laminorului"

449 posts, 142008 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22  ... 33
 
 

📖 Pagination options
Re: Interstatia "Straulesti-Laminorului" uvictor

Azi dimineata aproape terminasera umpluturile cu pamant in zona de gol dinspre stradute

 


Re: Interstatia "Straulesti-Laminorului" Adrian Rosca

Umplutura acolo se face cu pamant scos din subteran avand in vedere ca zona respectiva va fi necarosabila. Sa speram ca nu mai e mult pamant de scos.

 


Re: Interstatia "Straulesti-Laminorului" cris_m

Aici nu mi-a atras atentia nimic :?



DSC_0111 by Cristi M, on Flickr

 


Re: Interstatia "Straulesti-Laminorului" Adrian Rosca

13 August 2016

Sopmet si-a adus instalatia proprie de microtunelling cu care va realiza urmatoarea lucrare:

Pentru realizarea scurgerii apelor din tunele in bazinul statiei de pompare s-a prevazut impingerea unei tevi metalice F1600mm din statia de pompare pana in zona tunelelor de metrou. In interiorul tevii impinse se va monta o teava F500mm care va asigura legatura cu interiorul tunelelor de metrou la nivelul de scurgere al apelor. Dupa executarea lucrarilor de legatura a te tevii F500mm cu tunelele de metrou se va betona sub presiune spatiul dintre cele doua tevi.


De fapt nu o sa mai fie teava metalica ci tuburi din beton impinse.



 


Re: Interstatia "Straulesti-Laminorului" Adrian Rosca

Lucrarile la CV par din ce in ce mai intarziate, utilajul Sopmet fiind tot acolo unde era si acum o saptamana, adica la odihna neproductiva. Fara accesul "A" de la Laminorului, metroul se poate pune in functiune, dar fara CV si SP, nu! Daca lucrarile continua in ritmul actual, prevad ca vor putea fi finalizate de abia in luna martie. S-ar putea lucra 24/7, doar sa se vrea.

 


Re: Interstatia "Straulesti-Laminorului" nistorpavelmarius

Ar fi o dezamagire imensa daca nu termina pana la sfarsitul anului. Constructorul a facut promisiuni clare ca metroul va functiona de la 1 ianuarie. Avand in vedere ca nu au aparut obstacole neprevazute, ci pur si simplu nu se lucreaza,  suspectez faptul ca vor mai multi bani. Nu ar fi prima oara cand se intampla asta in lucrarile publice.

 


Re: Interstatia "Straulesti-Laminorului" punmeister

*troll alert*
Serios acum, tu ai venit pe forum doar ca sa te plangi? Cel putin asa cred eu din ce interventii ai avut la topicul lui M4.


 


Re: Interstatia "Straulesti-Laminorului" Adrian Rosca

N-am zis ca nu se lucreaza, ci ca exista doua puncte care mi se par intarziate, din care unul critic. Dar da, ar fi penibil ca din cauza a 0,1% din totalul lucrarilor sa nu se dea in functiune la timp.

Oricum, azi cred ca au bagat utilajul Sopmet in subteran.

 


Re: Interstatia "Straulesti-Laminorului" shoppy

Depinde cum s-au intamplat lucrurile, se poate ca oamenii sa faca mai multi bani cu o luna de penalizari decat daca termina la timp.

 


Re: Interstatia "Straulesti-Laminorului" subway guru

Voi nu v-ati prins de un lucru...constructorul a spus ca pana la sfarsitul anului el isi termina treaba...ceea ce nu este egal cu punerea in functiune!!!
:o
Se vede treaba ca sunteti prea tineri si nu ati invatat sa cititi Scanteia...printre randuri!
:oops:
Chemati-l pe Cristoiu sa va...traduca zisele si nespusele!
:bere:  :bere:  :bere:
P.S.
Adrian, nu-ti face mustrari de constiinta ori autocritici inutile si nemeritate, ce ai scris e absolut ok si nici nu e vorba de finantare, asa cum toata lumea stie e mai mult decat destula, nici nu se poate 'consuma' toata...din cauza de neritmicitate!
:ugeek:

 


Re: Interstatia "Straulesti-Laminorului" shoppy

Stai linistit ca nici nu ne mai chinuim sa citim de vreun un fel, ca stim ce scrie, jumatati de adevaruri care sa se potriveasca oricum, si daca nu se potrivesc aia e, ca doar nu le-a dat in scris impreuna cu schema de penalitati, si chiar daca le-a dat tot o dau ei la pace, si daca nu o dau aia e, mai dispare un miliardar de carton, nu-i paguba ca avem multi dintrastia.

 


Re: Interstatia "Straulesti-Laminorului" subway guru

Penalitati...pentru cine si pentru ce?
Nu ai vrea sa fi olecutza mai 'concret'?
:mrgreen:

 


Re: Interstatia "Straulesti-Laminorului" shoppy

Pai cand o firma executa niste lucrari atunci o face pe baza unui contract. Pe unde activez eu, in contract scrie ca daca nu se poate face PIF in x zile de la data semnarii PV de preluare amplasament, si nu se pot justifica intarzierile cu circumstante in afara controlului constructorului, atunci se platesc penalitati calculate cumva in functie de numarul de zile de intarziere. La voi nu e asa?

 


Re: Interstatia "Straulesti-Laminorului" subway guru

La contractele de constructii e cu PV la terminarea lucrarilor, nu cu PIF...
:bere:
Chestia cu penalitatile e clara doar atunci cand clientul e 'fata mare', altfel...se lasa cu mariaj 'de convenienta', sa nu ramana bebelusul 'bastard'!
:mrgreen:

 


Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22  ... 33
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Tronsonul Parc Bazilescu - Străulești • Lucrări în 2013 - 2017  • 
Choose destination

Since our 2301 forum members have written 422619 posts in 5265 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use