Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare sistem rutier și linii de tramvai pe traseul liniei 5 (Aerogării - Sf. Gheorghe)

 

Topic: DISCUȚII: Reabilitare Pasaj Suprateran Băneasa

222 posts, 41333 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 16
 
 

📖 Pagination options
Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa Dominatrix

Cand se termina si linia pe pasaj, chiar daca bucla propriu-zisa nu este gata, de ce nu s-ar putea deschide circulatia tramvaielor pe noul tronson? Rebrusmentul s-ar muta la Aero Baneasa (sau daca nu vor sa investeasca intr-un schimbator clasic de cale, sa puna un "kalifornien" superpozabil).  14 "siameze" disponibile teoretic sunt destule...

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa andrei11

Nu te inteleg, ce faci cu 14 siameze acolo ? Dupa ce termina, nu se apuca si de tronsonul lipsa ?
Pot "lasa" un singur siamez care sa se plimbe pret de 3 statii, intre Pod si Aeroport. Oricum aeroportul nu mai e aeroport, avioanele care aterizeaza aici in orice caz nu mai apeleaza la transportul in comun...

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa Dominatrix

Care tronson lipsa? Linia pana la Stefan cel Mare? Aia nu este nici licitata, am mai spus...

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa andrei11

Exact. Păi fara tronsonul lipsa lucrarea nu este incheiata...Asta este o parere proprie, observ ca unora le surâd  si lucrari facute pe jumatate. Este exact cum m-as duce eu la restaurant, as comanda ce vrei tu si dupa ce mananc jumatate de portie ( 1/3, variante ) vine tanti care serveste si-mi ia mancarea din fata. Se poate si asa, la o adica !

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa Dominatrix

Acel tronson e obiectul altui contract: alti bani, alta distractie. Nici mie nu imi surade ideea de a lucra "pe bucatele" disjuncte, dar cam asa s-a lucrat peste tot din 2008 incoace. In fine, bine ca avem si asta, si sa speram ca poate-poate se vor atrage fonduri europene si pentru transportul electric, ca sa nu mai stea Dr. Oetker ca tuta-n poarta si sa se planga ca "nu sunt bani". Bine, asta pana in 2014, ca pe urma canci fonduri UE.

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa telvanni

Mi-a placut solutia aleasa pentru turnarea betonului intre sine fara a impiedica traficul auto.
Au calat "elefantul" la sol, sub pod, langa calea ferata.

Respect!

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa mradulescu

Ma gandesc ca daca tot s-au apucat sa reabiliteze pasajul, oare nu se putea transforma intersectia din fata de la AVAS (ex Elvila) intr-una denivelata?
S-ar fi desfiintat si semaforul si ar fi avut si tramvaiul cale libera.



Marire fluentza?
pasaj Baneasa.jpg (191.79 KB; downloaded 1959 times)

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa LArSON

Costurile terenurilor de expropriat ar fi fost prohibitive.

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa mradulescu

N-ar fi fost ceva ingrozitor.
Vorbim totusi de un triunghi cu aria de 5000 mp.
la un 200 EUR/mp, rezulta 1 milion de EURO.
Asta daca s-ar "nationaliza" la pretul asta, care mi se pare totusi exagerat.
Raportat la valoare investitiei la la beneficii, n-ar fi ceva insuportabil.

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa shoppy

Rampa podului se termina mai incolo, unde e masina aia neagra spre Baneasa.

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa mradulescu

Bine, dar puteau sa reconstruiasca..
Adica se baga atatia bani in proiecte de infrastructura si nu puteau face treaba asta?

Ma gandesc ca daca tot au lucrat la refacerea pasajului, era o ocazie... Asa, peste 10 ani abia mai poate fi vorba sa se umble la pasaj...

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa andrei11

De acord cu tine, acolo puteau forta putin nota pentru o jumatate de  "denivelat".
89.jpg (149.97 KB; downloaded 2277 times)

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa shoppy

Un denivelat cu 6 benzi auto si 2 de tramvai, cu 2 rampe... da... asa si cel mai lat hobanat din Europa s-a putut face, cat a costat si cat a durat (daca il consideri terminat) e alta poveste.

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa cornel001

Hai mai sunteti rai. Vrem noi tot. Pai nepotii nostri ce sa mai imbunatateasca ?

 


Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare sistem rutier și linii de tramvai pe traseul liniei 5 (Aerogării - Sf. Gheorghe)  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421997 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use