Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare sistem rutier și linii de tramvai pe traseul liniei 5 (Aerogării - Sf. Gheorghe)

 

Topic: DISCUȚII: Reabilitare Pasaj Suprateran Băneasa

222 posts, 40918 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 16
 
 

📖 Pagination options
Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa telvanni

Ca o noutate, de ieri se circula pe ambele sensuri iar acum se lucreaza pe zona liniei de tramvai. In seara asta deja decopertase jumatate din asfalt, vreo 5 "furnicute" de la Tehnologica Papion asteptau la rand sa care asfaltul decopertat.

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa subway guru

Asta nu face decat sa confirme ca seful de santier de la consolidare pasaj e acelasi om serios si de cuvant pe care l-am cunoscut de cand il stiu...totul e in 'graficul anuntzat si promis' primarului general la ultima 'vizita'...desi n-au primit niciun 'banutz' pana in prezent...
Dupa 'umila' mea parere, asta inseamna 'un om de onoare'...ceva rar in Romania...

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa LArSON

De lucrat se lucreaza intr-adevar pe pod, dar la capat lucrarile nu s-au terminat si pe acolo nu se misca nimic...

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa Nightwolf

Mi se pare fff ok treaba care se face aici. Nu pot inainta repede dpmdv deoarece e o operatiune de finete asta ... eu zic ca se misca FIX atat de repede cat le permite lucrarea ..

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa telvanni

subway guru wrote:
Asta nu face decat sa confirme ca seful de santier de la consolidare pasaj e acelasi om serios si de cuvant pe care l-am cunoscut de cand il stiu...totul e in 'graficul anuntzat si promis' primarului general la ultima 'vizita'...desi n-au primit niciun 'banutz' pana in prezent...
Dupa 'umila' mea parere, asta inseamna 'un om de onoare'...ceva rar in Romania...


Sper sa nu zic cu pacat, dar cel raspunzator de asfaltari la capetele podului s-a gandit ca cel mai potrivit moment sa asfalteze acolo este vinerea seara in jurul orelor 6 si 7. Coada de masini pe Ionescu de la Brad era din zona in care strada face curba iar pe DN se vede din capturile puse de mine, era jale. Mai ganditi-va domnilor sefi de santier si la noi, cei care avem ghinionul sa trecem prin zona.
1.JPG (120.48 KB; downloaded 2780 times)
2.JPG (127.71 KB; downloaded 2777 times)
3.JPG (116.23 KB; downloaded 2779 times)

 


Coadă fără cap... misterr

Coada era de mai devreme, eu am prins-o de la 15:00 și începea imediat după Centură (pe sensul spre București). Problema era că cei care doreau să facă stînga pe Aerogării blocau DN1 pe toată lățimea, în loc să formeze coada pe benzile din dreapta. Și nu e prima dată cînd se întîmplă asta (vrei să mergi înainte pe DN1, prin pasaj, și stai degeaba după cei care vor să facă stînga pe Aerogării, ocupă tot DN1 și forțează reintrarea pe benzile lor înainte de intrarea în pasaj).

 


Re: Coadă fără cap... fbsoft

misterr wrote:
Coada era de mai devreme, eu am prins-o de la 15:00 și începea imediat după Centură (pe sensul spre București). Problema era că cei care doreau să facă stînga pe Aerogării blocau DN1 pe toată lățimea, în loc să formeze coada pe benzile din dreapta. Și nu e prima dată cînd se întîmplă asta (vrei să mergi înainte pe DN1, prin pasaj, și stai degeaba după cei care vor să facă stînga pe Aerogării, ocupă tot DN1 și forțează reintrarea pe benzile lor înainte de intrarea în pasaj).


ar fi trenuit facut ceva mai cu cap in zona respectiva ... definite benzile mai din timp ( cu borduri ... caci pun pariu ca mai cateva zeci de borduri nefolosite si de abia asteapta sa le foloseasca :D ) ... iar cele 2 benzi de la selgros facute doar pentru autobuze si stanga pentru ion ionescu de la brad iar banda de stanga destinata ar trebui lungita pentru a accepta cel putin 5 masini ...
Dar deh dc sa faci ceva cu cap de la bun inceput cum este si semaforul de la straulesti spre damaroaia ... unde ar fi trebuit sa faca cu verde intermitent pentru dreapta ... sa iesi spre damaroaia ...

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa telvanni

fbsoft wrote:
semaforul de la straulesti spre damaroaia ... unde ar fi trebuit sa faca cu verde intermitent pentru dreapta ... sa iesi spre damaroaia ...

Mai e unul care "nu e dus la scoala". Intersectia Ion Ionescu de la Brad cu Sisesti. Acolo e o intersectie in T. Regula e simpla: au pe rand verde de pe fiecare sens. Problema e ca de pe Sisesti poti face dreapta nestingherit cand au verde cei care sunt pe I.I. de la Brad spre Baneasa. Pur si simplu te uiti cum e liber sa faci dreapta si nu poti face ca ramai fara permis. Nu exista nici trecere de pietoni ca sa fie o justificare. Problema e ca se cam face coada la orele de varf.
Pe Straulesti sunt doua treceri de pietoni, una care leaga parcarea cu un spatiu verde (nu exista trotuar) iar alta care leaga un cvasitrotuar cu parcarea. Prima nu e folosita, a 2-a DA. Prima are sistem de avertizare cu panouri solare (sistemul acela foarte scump), a 2-a nu are. Care sunt oare criteriile dupa care au fost amplasate aceste sisteme foarte scumpe (si foarte bune, mai ales la cele care au si iluminarea zebrei)? Voi reveni altadata si cu poze.

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa fbsoft

telvanni wrote:
Acum m-am prins...
Eu ma refeream la semafor ca nu e dus la scoala, de aceea am pus si ghilimele. Folosesc adesea expresia asta cand ma refer la un lucru care nu a fost gandit suficient. Scuze pentru confuzie!

no prob :) nu puseshi la suflet :) insa chiar am scris in graba :D. Cat de semaforul ala ... Daca puneau unul cu verde intermitent, just cei ce mergeau inainte i'ar fi blocat utilitatea dar pana cand se intampla acest lucru mai treceau cel putin 10 masini... Nu poti sa stii cat de mult il injur p'acel semafor, iar uneori chiar ajung sa fac cale'n'toarsa si prefer sa prelungesc drumul, iesind pe la 2 cocosi... si apoi pe bucurestii noi. "Iste" greu sa gandesti o intersectie de la bun inceput bine, mai ales cand nu o strabati cel putin 2-3 zile la orele de varf, iar implementarea o faci dupa o idee de pe buda... Asta e, noi ne facem nervi, in timp ce ei ne fac regulile...

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa telvanni

@ fbsoft
Exista oare undeva un loc in care poti semnala astfel de sugestii? Bineinteles ca cel mai la indemana e internetul, dar nu ma dau la o parte nici de la a ma duce undeva sa completez un formular cu o sugestie.
Cele doua semafoare care ne enerveaza pe noi (si nu numai) ar scuti de minute bune de asteptat cateva sute poate chiar mii de soferi intr-o zi. Poate ca nu pare asa grav dar daca gasesti 5 locuri din astea pe traseu, poti astepta cumulat si 15 minute. De ce sa nu petreci aceste 15 minute facand ceva ce chiar iti place!?
Pentru a inlatura pericolul creat de verdele intermitent eu as propune asa:
La intersectia I.I. de la Brad cu Sisesti sa puna semafor separat pentru dreapta (rosu, galben, verde) pentru cei care vin de pe Sisesti. Acest semafor sa fie verde atunci cand e verde si pt cei care fac stanga si atunci cand e verde pentru cei care vin dinspre Damaroaia.

Ca sa nu creez confuzie am facut o schita (de mana si in graba). Avem 4 semafoare (1, 2, 3 si 4)
Timpul 1:
1:verde
2:rosu
3:rosu
4:rosu


Timpul 2:
1:rosu
2:verde
3:rosu
4:verde (acesta este semaforul care lipseste. Acum e doar un semafor si astepti ca boul cand poti face linistit la dreapta)

Timpul 3:
1:rosu
2:rosu
3:verde
4:verde

Deci nu se schimba nimic la timpii semafoarelor, singura modificare e ca avem semafor separat pentru facut la dreapta. Prefer asa in locul celui verde intermitent pentru a evita accidentele.
scan0007.jpg (141.08 KB; downloaded 3307 times)

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa florin

Încearcă la 021 9762 - Dispeceratul de Monitorizare şi Control al Traficului. Eu am făcut reclamaţii când a fost cazul şi unele s-au rezolvat. O dată chiar am văzut camera din intersecţie mişcându-se pentru a verifica problema la câteva secunde după ce am închis.  :)

Dacă vrei să transmiţi un mesaj mai elaborat poţi să mai trimiţi mail la Brigada Rutieră (aici) sau la Administraţia Străzilor (admstrpmb at yahoo.com). Am trimis şi aici şi am primit chiar şi un răspuns favorabil (deşi pentru punerea în practică mai aştept încă).

PS: Ar trebui mutată discuţia la topicul cu semafoare.

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa fbsoft

Merci mult Florine,
Am notat, si voi lua si eu la randu'mi legatura cu ei... poate la mai multe sugestii vor face ceva util curand
Merci mult inca odata   :D

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa telvanni

Voi ce ziceti, e normal sa ramana asa capatul barei de protectie?
Se baga cineva la pariu ca asa vor ramane?
(Ma refer la faptul ca acolo trebuie montata o piesa speciala ori se racordeaza inclinat pana 'intra' in asfalt. E periculos pentru masinile care vor intra in el precum si pentru motociclisti, biciclisti si de ce nu, pietoni.)
DSC08211.JPG (94.7 KB; downloaded 2916 times)

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa shoppy

In Pasajul Unirii au murit multi oameni ca s-au busit cu masinile in coloanele alea, si tot asa sunt desi se putea usor pune o balustrada dinaia sa acopere golurile, deci nu se gandeste nimeni la fineturi dinastea.

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare sistem rutier și linii de tramvai pe traseul liniei 5 (Aerogării - Sf. Gheorghe)  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421279 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use