MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - PSS Opera

278 posts, 101392 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 20
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari PSS Opera DocOctavius

bercenicity wrote:
Deci pana la urma o sa fie construita in doua bucati pe rand, Eroilor ->Iancului si Pantelimon -> Iancului? Ca daca ar fi sa fie doar dintr-o singura bucata ma gandesc ca ar fi mers direct Pantelimon -> Eroilor

Cred că ține mai mult de cum va fi licitată. Dacă va fi licitată ca două segmente separate atunci fiecare șantier cu origanizarea lui și cu PLS propriu.
Oricare ar fi situația Academia nu poate să rămână ca bază operațională pentru că trebuie să se lase loc la finisaje.  8-)

 


Re: Discutii - Lucrari PSS Opera survola

Parcă aşa a spus şeful de la Metrorex, ca etapa următoare va fi Pantelimon - Iancului. Iar la final segmentul pe sub zona centrală.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari PSS Opera sab

Bine, seful de la Metrorex este cam aerian. Ca orice sef pe care l-a avut aceasta regie, mai da "dume".
Dar cum centrul este cel mai greu, nu m-ar mira...Insa ar fi o greseala, dupa parerea mea, sa se faca dinspre Pantelimon si sa se lase tronsonul central la final.

 


Re: Discutii - Lucrari PSS Opera andrei11

Orice e posibil,  mai ales ca toate cladirile de pe traseul central trebuie consolidate sau  demolate. Si sunt multe.
In acest caz va apare si PSS - ul de la Pro TV, ca altfel nu se poate. (Pentru ambele directii ).
Si vom avea - pentru ceva timp -2 racorduri, Dr. Taberei - Eroilor si Pantelimon - Iancului.
M 5 daca nu ajunge in cel mai scurt timp la Universitate - indiferent din ce parte - va fi doar un racord si nu o magistrala.
Oricum vindem pielea ursului din padure, sa vedem noi racordul acesta inaugurat si dupa aceea mai vorbim.
Mai e mult pana departe.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari PSS Opera 133 313

subway guru wrote:
Mai greu va fi la PS Opera...dar nu avem incotro...

O interventie scurta pana nu intru in program.
Daca se pleaca din doua locuri nu pot sa nu ma gandesc ca TBM-urile vor fi de constructie diferita sau cel putin vor inainta cu viteze diferite, sub Pantelimon la viteza maxima iar sub Kogalniceanu, Carol, Protopopescu cu viteza... necesara.

andrei11 wrote:
Orice e posibil,  mai ales ca toate cladirile de pe traseul central trebuie consolidate sau  demolate. Si sunt multe.
In acest caz va apare si PSS - ul de la Pro TV, ca altfel nu se poate. (Pentru ambele directii ).
Si vom avea - pentru ceva timp -2 racorduri, Dr. Taberei - Eroilor si Pantelimon - Iancului.
M 5 daca nu ajunge in cel mai scurt timp la Universitate - indiferent din ce parte - va fi doar un racord si nu o magistrala.
Oricum vindem pielea ursului din padure, sa vedem noi racordul acesta inaugurat si dupa aceea mai vorbim.
Mai e mult pana departe.


Nu prea imi vine sa cred ca se vor scoate scuturile pe Protopopescu, din cauza gabaritului si spatiului de manevra si etcetera. Intre Iancului si Opera optiunile sunt superlimitate. Dar daca se ia in calcul asa ceva ramane "cum am stabilit". PSS la facultatea de instalatii. Nu cred ca or sa se supere. Si pare ca este un minim spatiu in incinta pentru diverse.

 


Re: Discutii - Lucrari PSS Opera andrei11

Da, corect, PSS - ul la facultate. Dar statia nu va fi data in functiune decat ultima.
Adica in functiune tronsonul Pantelimon - Piata Iancului - cu PSS -ul la Instalatii, si apoi tronsonul Eroilor - Instalatii.
Oricum o iei TBM - urile vor fi scoase de 4 ori la Instalatii.
PS : Si daca scot scuturile la Instalatii, tot pe Protopescu le scot, dar ai dreptate, in loc sa sape 2 gropi, una la Instalatii si una la Pro Tv, sapa doar o groapa, la Instalatii.

 


Re: Discutii - Lucrari PSS Opera thor5

andrei11 wrote:
Sau se merge cu  4 cartite deodată ca e traseul cam lung.  ;)

E nasol cu 4 cartite! Chiar si cu 3 e nasol. Stii ca au patit-o englezii cand au sapat canalul Manecii: au venit cu cartite din ambele directii - din UK si din France - si s-au intalnit la mijloc. Problema a fost ca nu au mai putut scoate una dintre cartite si au fost nevoiti sa o ingroape fix sub tunel. Nu ma doare pe mine de o cartita, dar ii doare pe cei care platesc lucrarea, ca o cartita e al naibii de scumpa, si nu prea gasesti alta pe toate drumurile.

 


Re: Discutii - Lucrari PSS Opera andrei11

Alea erau cartite unicat si nu mai foloseau la nimic.
Aici e mai simplu, le scot pe toate 4 la PSS Fac. de Instalatii, unde va fi si statie.
Si oricum la canal nu puteau face un PSS fix sub mare.  :lol:
Si oricum nu au ingropat toata cartita, ci numai capul sapator, care asa cum am spus era unicat. Saniile le-au recuperat.

 


Re: Discutii - Lucrari PSS Opera thor5

andrei11 wrote:
Da, corect, PSS - ul la facultate. Dar statia nu va fi data in functiune decat ultima.
Adica in functiune tronsonul Pantelimon - Piata Iancului - cu PSS -ul la Instalatii, si apoi tronsonul Eroilor - Instalatii.
Oricum o iei TBM - urile vor fi scoase de 4 ori la Instalatii.
PS : Si daca scot scuturile la Instalatii, tot pe Protopescu le scot, dar ai dreptate, in loc sa sape 2 gropi, una la Instalatii si una la Pro Tv, sapa doar o groapa, la Instalatii.

Chestia asta cu PSS la Facultatea de Instalatii mi se pare aiurea rau de tot. Stiu ca au o curte mare, ca am fost acolo de cateva ori, dar nu chiar ATAT de mare cat santierul de la Academie. Pot sa o largeasca daca demoleaza cateva strazi pline de cocioabe-colibe din zona aia. Si tot nu cred ca e de ajuns, pt. ca traficul pe Bd. Protopopescu e de cosmar chiar si intr-o zi normala, daramite plin de basculante si utilaje grele.
Adica cum evacuezi atata pamant si unde il duci? Ca pana la urma cel mai scurt drum de evacuare pamant cu autobasculanta ramane tot Protopopescu-Iancului-Pantelimon, adica exact pe acolo pe unde vine oricum cartita cu banda transportoare dupa ea. Iar romanasii s-au gandit sa incurce toata circulatia cu basculante grele cu pamant in loc sa il evacueze prin tunel pana la Pantelimon.

 


Re: Discutii - Lucrari PSS Opera subway guru

Daca e PSS pe Protopopescu, inseamna ca pe acolo nu se scoate nimic altceva decat TBM-ul...

 


Re: Discutii - Lucrari PSS Opera andrei11

# thor5
Si colegul guru si eu am precizat ca la Fac de Instalatii va fi PSS si nu PLS.
Si oricum la Fac. va fi statie. Care inainte sa fie statie va functiona ca si PSS. Deci NU PLS.

 


Re: Discutii - Lucrari PSS Opera subway guru

Hai, lasa off-topic si vino la proiectul de tunel! :lol:

 


Re: Discutii - Lucrari PSS Opera Stefan

thor5 wrote:
E nasol cu 4 cartite! Chiar si cu 3 e nasol. Stii ca au patit-o englezii cand au sapat canalul Manecii: au venit cu cartite din ambele directii - din UK si din France - si s-au intalnit la mijloc. Problema a fost ca nu au mai putut scoate una dintre cartite si au fost nevoiti sa o ingroape fix sub tunel. Nu ma doare pe mine de o cartita, dar ii doare pe cei care platesc lucrarea, ca o cartita e al naibii de scumpa, si nu prea gasesti alta pe toate drumurile.


Pe celelalte le-au scos?

 


Re: Discutii - Lucrari PSS Opera subway guru

Nu, nu le-au scos...pt ca nu trebuiau scoase in mijlocul marii...
Cat de departe se merge cu off-topicul asta?
Ati mutat PS Opera pe Protopopesu, acum in Marea Manecii...urmeaza Australia... :twisted:
Fac apel la #cos sa mai dea cu maturoiul prin coltisorul asta, ca s-a adunat prea mult 'garbage'... :o

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 20
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421265 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use