Despre asociație și site-urile metrouusor.comSite-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri

 

Topic: Dialog cu administrația

2227 posts, 445054 views
 
Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19  ... 160
 
 

📖 Pagination options
Re: Dialog cu administratia misterr

Situația cu „mesaj cu 30 de poze găzduite extern” e foarte rară. Într-o statistică pe toate mesajele de pe forum, cred că sub 1% sînt în situația asta, deci nu cred că e reprezentativă statistic.
Ok, atunci eu rămîn la părerea că trebuie pusă la loc opțiunea respectivă (nici nu e mare lucru, și e ceva cu care e obișnuită toată lumea - nu-mi vine acum în minte alt forum pe care să nu fie). Chiar și eu, care nu am probleme cu traficul, cînd aș intra pe o pagină cu text (mai ales dacă nu am intrat de cîteva zile și s-au adunat multe mesaje) mi-aș pune 100 mesaje / pagină, iar la paginile cu poze aș trece pe 5÷10 mesaje / pagină, că oricum nu sînt mai multe mesaje noi într-un timp scurt. Pe alte forumuri, e aproape un reflex - primul lucru să pun pe „100” (setarea implicită de obicei e „20”), aici am crezut că nu văd eu bine cînd am văzut că lipsește, sau nu sînt eu în stare să o găsesc.

 


Re: Dialog cu administratia Costin

S-ar putea face amandoua optiunile. Cea cu poze/mesaj nu e statistic relevanta, e adevarat. Dar sunt locuri unde e totusi cazul (mai ales topicele de poze de la santiere). Cealalta poate reveni oricum (depinde doar de implementarea ei - daca exista). Mai asteptam feedback si o sa luam o decizie...

 


Re: Dialog cu administratia misterr

Da, acum cred că s-a înțeles ce am vrut să zic. Deci e vorba de controlul ăsta:

nr.png (4.37 KB; downloaded 2864 times)



(Apropo: și cel cu „mergi la pagina... ” lipsește, și ar fi util).

 


Re: Dialog cu administratia Costin

Momentan avem consens pe setarile propuse de tine. Legat de limitarea poze/mesaj, inca dezbatem... Exista mica posibilitate ca mesajele existente cu mai mult de 5 poze (gazduite intern) sa fie cumva modificate (retroactiv), nu stiu cum, de aceasta setare. Initial credeam ca nu e cazul, apoi m-am gandit la cuvintele cenzurate (daca adaug unul nou la lista, se modifica toate mesajele dinainte), iar setarea asta este cam in aceeasi categorie cu cea de imagini/mesaj. Parca nu merita riscul...

 


Re: Dialog cu administratia misterr

Ok, mulțumesc. Sper să nu fie deranjul prea mare.

 


Re: Dialog cu administratia Costin

O sa vad in weekend. Daca era inainte si a fost dezactivata, probabil e mai usor... Dar e posibil sa nu fi fost de la bun inceput, avand in vedere ca noi folosim un template mai putin 'popular' printre forumuri...

 


Re: Dialog cu administratia zapacitu

In phpBB2 exista o astfel de optiune pentru numarul de post-uri per pagina (adica userul are posibilitatea sa selecteze orice valoare intre niste limite administrative).

In phpBB3, stiu clar ca exista administrativ aceasta optiune, insa este globala la nivel de forum. Configurabil la nivel de user (ficare cu preferinta lui) sau de thread (admin-ul zice cate post-uri per pagina la fiecare thread)... nu stiu sa fie inclus default.

Spor la sapaturi!

 


Re: Dialog cu administratia Costin

Noi avem phpbb3 si nu exista per user per topic (asa cum am discutat mai sus). Sa vad daca o scot eu scrisa de mana, nu promit nimic, ca php e limbajul in care sunt cel mai putin 'fluent' :oops:

 


Re: Dialog cu administratia PaulIP

Buna ziua, stimati administratori!
Doresc sa adresez o intrebare referitoare la o situatie de azi.
Contextul: viewtopic.php?p=178620#p178620
In poza apare Citelis-ul 5360, care poza a starnit - pare-se - reactii adverse.
Nu am idee care ar fi motivul lor, din moment ce:
1.) Mesajul dinaintea celui in cauza (datat 29 mai) a fost postat de "Victor92" la data de 17 mai -> 12 zile diferenta. De asemenea, intre mesajul lui "Victor92" si cel de dinaintea lui (9 mai, Ilie Alexandru) e o diferenta de 18 zile.
2.) Ultima fotografie cu 5360 existenta in topicul dedicat Citelis-urilor este din 2013. In situatii asemanatoare se afla si 5392, 5383 etc, fotografiate in 2014.
Conform regulamentului:
II.    Postarea fotografiilor pe forum
2.    Nu este permisa postarea de fotografii zilnice cu vehicule (indiferent de tip), cu exceptia cazurilor cand apar noutati sau vehicule dupa RK, RR, RG, unde sunt suficiente cateva poze care sa prezinte starea trecuta-actuala a vehiculului.

Postarile mentionate de mine nu erau zilnice, iar vehiculele ce constituiau subiectul lor nu s-au bucurat nici ele de fotografii in ultimul/-ii an/-i. Sub ce forma a incalcat regulamentul "DAF SB220"? Recunosc, au fost destule situatii in care a gresit, si mi-am dat seama de asta, insa acum chiar sunt nedumerit... :?
Multumesc mult, si va doresc un weekend frumos!

 


Re: Dialog cu administratia Robert24

Pur si simplu, nu avem nicio problema cu postarea pozelor cu vehicule atata vreme cat pozele sunt mai deosebite sau aduc ceva nou. Dar nu suntem de acord cu postarea pozelor doar de dragul de a mai pune ceva pentru cresterea numarului de mesaje. Pentru asta exista alte forumuri sau siteuri personale. Exista si un regulament in acest sens pe care fiecare atunci cand se inscrie si-l asuma. Cine nu doreste sa-l respecte, este liber sa ia alte decizii. Noi vrem sa fim mai... altfel.

 


Re: Dialog cu administratia Victor92

@PaulIP: Eu nu inteleg de ce sunt implicat in aceasta discutie din moment ce nu am pozat acelasi troleibuz si NU in acelasi loc...

 


Re: Dialog cu administratia PaulIP

Eu am dat ca exemplu mesajul dumneavoastra tocmai pentru ca nu era acelasi troleu, si nici in acelasi loc. Pur si simplu nu intelegeam cu ce a incalcat Daf SB220 regulamentul,dar am fost lamurit.
Asta era "tarasenia". ;)

 


Re: Dialog cu administratia Costin

Ma apuc de treaba cu nr de postari / pagina. Or sa fie, probabil, mici intreruperi pana termin, imi cer scuze.

 


Re: Dialog cu administratia Costin

Gata, avem setare de mesaje / pagina pt. fiecare topic, pt. fiecare user. Setarea este retinuta in baza de date si este universala (tot atatea mesaje veti vedea pe pagina intr-un topic, indiferent de cate ori faceti login/logout si indiferent de pe cate device-uri vedeti forumul).

Din pacate, lista de nr. de mesaje nu retine ultima dimensiune selectata (pentru cei mai tehnici: da, ea poate fi obtinuta usor. Dar nu, nu poate fi usor 'varsata' in html-ul chior care este template-ul - tot ce e design e strict HTML, deloc PHP), las asta pentru alta data. Indiferent de acest mic minus, setarea este generala si universala si nu se schimba decat atunci cand o schimbati voi iar.

Numerele sunt (multiplii de 7 * putere de 2) pentru ca asa e peste tot unde este folosit layout cu pagini. Nu ma intrebati de ce, am decis sa pastrez formula ca sa fiu sigur ca layout-ul ramane 'coerent'.

Daca aveti probleme de functionalitate, va rog sa scrieti aici. Sper sa nu... :popa:

 


Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19  ... 160
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Site-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421263 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use