Despre asociație și site-urile metrouusor.comSite-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri

 

Topic: Dialog cu administrația

2227 posts, 445164 views
 
Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 160
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

cos, sincer sa fiu nu prea inteleg cum vine asta.
Noi acum suntem pe pagina 26, incarca te rog pagina 25 (care este doar de text, ca si aceasta) si o sa vezi cat este de scurta.
In schimb pagina 2 "POZE LUCRARI: Tronsonul Sos. Fundeni - Granitul" (si la Iancului aceeasi poveste...) este lunga cat o zi de post. Vorbind foarte serios. Verifica te rog.
Asa ca nu imi dau seama cum sunt toate pe acelasi template daca unele sunt de 10 ori mai lungi...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

cos, hai ca m-am prins...
Intr-adevar, sunt 14 (sau 15?) postari pe pagina.
Dara daca fiecare postare are 15 de poze, se aduna 210 poze...
Am mai postat eu un text de testare pe "POZE LUCRARI: Tronsonul Sos. Fundeni - Granitul" si... s-a creat pagina 3 ! (se pare ca postarea mea era a 15-a...)

CONCLUZIA:
Solutia ar fi sa nu punem mai mult de 5-6 imagini intr-o postare. (70-84 de poze pe pagina)
Daca avem mai multe poze, sa le impartim in mai multe postari separate, ceva gen cum am facut la Pasaj N.Grigorescu: o postare bulevardul, o postare pasajul.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

TibiV, dialogul cu administratia are topic separat, eu nu inteleg un lucru, de ce nu va uitati voi la cuprins inainte sa postati ? Adica sa faceti minimul efort  sa invatati cuprinsul. Pun pariu ca habar nu ai unde e topicul respectiv, asa ca ti-l dau eu moca de data asta.
viewtopic.php?f=2&t=2839&p=175737#p175737
A, un PS. Daca ai fi citit Regulamentul Forumului ai fi dat si peste topicul cu dialog cu administratia, dar pentru majoritatea dintre voi cititul regulamentului e o chestie nasoala, cere timp, rabdare si un minim de memorie / logica.

 


Re: Dialog cu administratia Costin

Sunt greu de controlat imaginile, pentru ca pot fi si gazduite extern. Ce castigi daca le fragmentam in mai multe mesaje? 5 poze in 3 mesaje sau 15 intr-unul singur e tot aia... A, ca poate pica mesajele in pagini diferite, da... poate... Putem sa includem in regulament ca si cele gazduite extern sa fie cu latura lunga de max. 1024px, dar acolo nu avem control direct asupra lor. Si daca sunt imagini importante, parca nu e ok sa le stergem pt atata lucru...

 


Re: Dialog cu administratia TibiV

Scuze Andrei, dar acolo era pagina cu lucrările din Pantelimon care este (pagina, nu lucrările  :D ) un bun exemplu...
cos wrote:
5 poze in 3 mesaje sau 15 intr-unul singur e tot aia...

Nu e tot aia, pentru că există un număr de postări pe pagină.
5 poze in 14 mesaje înseamnă 70 de poze pe pagină si se încarcă mai uşor ( mai ales pe mobil) 15 poze pe postare inseamna 210 poze pe pagină...

 



Re: Dialog cu administratia Costin

O sa studiez problema... Cu fisierele gazduite intern se rezolva. Cu cele externe insa e mai complicat.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului misterr

cos wrote:
Nu prea exista solutie la problema...
????

Soluția nu trebuie să o inventăm noi, există deja: setarea cu numărul de mesaje per pagină:


nr.png (2.11 KB; downloaded 3065 times)



Doar că trebuie pusă undeva (eu aș pune-o și în susul și în josul paginii).

 


Re: Dialog cu administratia Costin

Am prefera limitarea imagini/mesaj, nu mesaje/pagina, pentru ca sa nu stricam layout-ul subiectelor cu mai mult text.

 


Re: Dialog cu administratia andrei11

Si acum ce facem, in loc sa citim forumul dam la pagini ? Adica cum ar veni pe fiecare pagina a unei carti ( reale ) sa fie trecuta o singura fraza ?

 


Re: Dialog cu administratia TibiV

Dar cum ar fi ca o carte reală să aibă doar o filă, adică două pagini ?
Eu nu am zis să limităm postările, ci numărul de poze/postare.
Altfel există riscul, pe o pagină cu fotografi harnici, să ai sute de poze.
Exemplul liniei de tramvai Pantelimon este foarte bun. De fiecare dată când încarc pagina, începe cu pozele din decembrie 2013 !

 


Re: Dialog cu administratia Costin

Riscul e ca topicele de poze vor avea mai multe mesaje din cauza limitarii, deci mai multe pagini de dat. Si orice setare fac, nu se va aplica retroactiv, la Pantelimon tot asa va ramane.

 


Re: Dialog cu administratia misterr

Cred că nu am fost înțeles... Pe orice forum există, de obicei în susul și în josul paginii, un combo box (vezi imaginea pe care am pus-o mai sus) din care fiecare utilizator își poate alege numărul de mesaje care dorește să îi fie afișate per pagină. Deci este o setare „per user”, pe care și-o face fiecare cum vrea, și și-o poate schimba cînd vrea (de obicei se aplică pentru sesiunea curentă, dacă nu ești logat - o faci pe o pagină și se aplică apoi pe toate paginile pe care le deschizi ulterior, pînă o schimbi sau pînă închizi ultima pagină). Eu, care citesc de pe desktop, îmi pun de obicei 100 mesaje /pagină sau chiar mai mult (dacă e numai text), cei care citesc de pe mobil își pot pune 5 mesaje / pagină, dacă citesc topicele cu poze și nu vor să-și consume traficul.
N-avea cum să nu fie, e ceva „basic”, orice template de forum o are. Probabil că cineva a modificat mai demult template-ul și a scos acest control de pe pagină, din motive greu de înțeles (se și văd locurile goale în dreapta...). Dar mă rog, nu e singura decizie ciudată aici (vezi dezactivarea implicită a mesageriei și activarea la cerere, cu anumite condiții, cînd normal ar fi să fie invers - activată implicit și dezactivată la cerere). Am sesizat și eu demult lipsa asta, și am zis: „încă o ciudățenie aici...”, dar n-am insistat.

 


Re: Dialog cu administratia Costin

Nu am avut optiunea mesaje/pag atunci cand am preluat administrarea forumului, deci sigur nu am scos-o eu. Intre timp, am modificat destul de mult forumul (si 'engine-ul' si template-ul, desi vizual nu se prea observa) si n-am avut niciodata de-a face cu optiunea asta. E utila, nu zic... doar ca nu m-am intalnit cu ea. DAR: daca am un mesaj cu 30 de poze gazduite extern (care oricum se incarca mai greu - ca sunt externe) limitarea de mesaje/pag nu ajuta prea mult.

Din motive istorice, ce includ si diverse forme de 'sabotaj' din partea 'concurentei', mesageria privata era dezactivata by default si activata la cerere doar daca era si administratia de acord. Intre timp, am preluat noi administrarea si oricum 'vremurile tulburi' cu concurenti dubiosi au cam trecut. Am facut upgrade la restrictie in sensul ca mesageria e acum disponibila oricui de la rangul bronze in sus, fiind dezactivata pt membrii noi si/sau nu foarte activi ca masura de protectie ce 'mosteneste' vechea tactica...

 


Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 160
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Site-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421289 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use