Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Despre inelul median - "autostrada suspendata"

500 posts, 184991 views
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 36
 
 

📖 Pagination options
Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata Goldmund

Eu cred ca ma numar printre putinii care-l...cred pe doctor.Sunt convins ca acest aerian este singurul primar care e in stare de un astfel de proiect SF.Pentru astfel de proiecte indraznete omul are nevoie de o oarecare paranoia,sau omul se crede intr-un fel un mic Napoleon,sau a ajuns la o varsta cand ori dovedesti ca esti un geniu,ori esti internat intr-un azil de batrani-omul risca-Daca are inginerii care trebuie langa el,primarul Dr.Oetker va realiza un proiect fantastic pt. Bucuresti.Eu ii tin pumnii stransi!
Cineva spunea ca daca Pasajul Basarab este construit in ...ani de zile...Nu e adevarat!Pasajul Basarab a fost blocat ani de zile de populismul psd.De fapt in 2008 s-au apucat de treaba ca lumea :x

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata Dominatrix

Problema e ca un proiect de asemenea magnitudine are nevoie de mai multi ani pentru implementare. Dar in Romania, ca in orice tara africana care se respecta, proiectele nu se fac pe mai mult de 4 ani. Cel care il laudati pe dr. Oetker, amintiti-va ce a facut cand a venit la primarie in 2008 cu proiectele incepute de Videanu, ca de exemplu Pasajul Eroii Revolutiei sau strapungerea Chisinau - Doamna Ghica. Probabil ca aceeasi soarta o va avea si aceasta autostrada dupa alegerile din iunie 2012. Ideea e ca totul pare corect doar facand abstractie de context, neexistand o corelare coerenta intre diferitele lucrari. Si n-am vazut nici cel mai mic indiciu ca exista asa ceva in acest oras.

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata cornel001

Mai devreme citeam ca dr. academician profesor manager primar este acuzat ca face proiecte ale lu videanu. acum este acuzat ca nu le face.
Cate capete atatea pareri.
Oricum pe langa autostrada, mai bine ar termina doamna ghica, cu pasajul ala si cel peste colentina, ca se face cate o coada pe d-na ghica dinspre pietricani spre colentina de numa numa....

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata Dominatrix

cornel001 wrote:
Mai devreme citeam ca dr. academician profesor manager primar este acuzat ca face proiecte ale lu videanu. acum este acuzat ca nu le face.
Cate capete atatea pareri.
Diferenta e ca Domnul OPRESC a vrut sa OPREASCA proiectele lui Videanu, ceea ce a si reusit de fapt cu strapungerea Doamna Ghica - Chisinau, care era in stare mai "incipienta" decat Basarabul. Plus ca era intr-o zona mai periferica, si era vorba de o artera noua, nu de o zona centrala, unde strazi importante erau deja inchise cand a venit el la primarie in 2008. Deci evident ca proiectele care erau incepute serios a fost nevoit sa le continue (ex. Pasaj Basarab), fiindca nu avea alta solutie. E o parere strict subiectiva, deci e probabil sa ma insel, dar tare mi-e teama ca daca Videanu nu demara in 2007 lucrarile la Basarab (asa prost cum le-a inceput, fara exproprieri finalizate) cred ca si astazi am fi vorbit despre Pasajul Basarab ca pe un proiect de viitor, fiindca nu cred ca se apuca Dr. Oetker de el daca i se suiau in cap locuitorii de pe Titulescu + consilierii PSD, asa cum s-a intamplat pe vremea lui Videanu...

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata cornel001

Io zic ca te inseli. Gasesti pe acest forum exemple de lucrari care nu erau deja incepute, sau pana acumt te-ai uitat si ai scris degeaba pe el ?

 




Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata Metamorph

Multe lucrari.Mai multe decat intre 90'-2004 la un loc.

 



Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata Goldmund

Sa fie clar:nu sunt un fan al doctorului Oetker-iesind de la PSD,a devenit "independent"doar ca bucurestenii sa-l poata alege(este stiut faptul ca bucurestenii nu au ales niciodata un primar de la PSD,chiar daca ar veni cu idei nemaipomenite!),acum am auzit ca se reintoarce la "origini"-asta e!Insa eu ma impac cu omul ales de alegatori(ma consider un democrat si respect legile democratiei)si oricum,judec omul dupa ce lasa in urma lui,fie proiecte incepute de Videanu,fie proiecte incepute sub mandatul sau,precum Pasajul suprateran Barbu Vacarescu,care e f. important...
E adevarat,pasajul de la Doamna Ghica e si el f. important-dar spuneti-mi va rog,ce nu e f. important pt. Bucuresti!
Toate astea eu vi le scriu de la departare si poate gresec,nestiind ce si cum face primarul in fiecare zi si ce se discuta la coltul sahistilor si tablagiilor in fiecare zi despre Primarul General...

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata francezu72

stiu ca nu s-a mai postat de mult...dar autostrada asta in juru bucurestiului nu poate sa fie si terestra ?

zic si eu :D ... nu s-ar mai complica atata

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata cornel001

daca studiezi definitia autostrazii, iti dai singur raspunsul.

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata francezu72

Autostradă, autostrăzi -  s. f. Șosea modernă de mare capacitate, rezervată exclusiv circulației autovehiculelor și având de obicei cele două sensuri de circulație separate între ele.€

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata fane1972

Ar fi foarte simplu ca pentru zona intrare A3 in zona Petricani sa se continue proiectul inceput deja:Pipera pe langa fosta groapa de gunoi cu traversarea printr un pod a Lacului Plumbuita si continuarea acesteia pe ambele maluri ale raului Colentina,traversarea liniei CFR Bucuresti-Constanta si continuarea acesteia pe malul lacului Fundeni ,lacul Pantelimon si acces catre A2.Binenteles cu rampe de coborare catre Pipera - Fabrica de glucoza,Colentina,Complex Delfinului,sos Fundeni,Cora Pantelimon,cartier 23 August ,A2.Avantajul ar fii ca nu ar mai exista timp pierdut pentru eliberarea terenurilor particulare.Iar tranzitul dinspre zona de sud (Branesti-Pantelimon)si A2 Constanta ar fi fara a intra in Bucuresti si acces usor catre A1 prin continuarea autostrazi suspendate catre zona Herastrau, Grivita cu acces spre splai-Ciurel-A1.O idee...

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 36
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421900 posts in 5256 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use