Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Despre inelul median - "autostrada suspendata"

500 posts, 186072 views
 
Go to page:  1  ... 25 26 27 28 29 30 31  ... 36
 
 

📖 Pagination options
Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata TibiV

ACEEA va fi cu adevarat o probă de foc...
Se avansează puternic la pasajul NG-Splai..
Doar la pasaj. Bulevardul între pasaj şi Piata Titan - nimic... Poze mâine.

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata shoppy

E vorba totusi de primaria Pipera, nu de CMB sau CNADNR. Ei nu au fost in stare sa-si largeasca strada principala(DJ200B sau cum ii spune), si oricum ei au alternativa pe Nita Pintea, cred ca pana la urma o sa puna giratoriul cum l-am desenat eu la intersectia Emil Racovita cu Nita Pintea si gata(nodul de sub pasaj e sf, nu e loc acolo); pana la urma nici primaria Pipera nu vrea sa incurajeze accesul la autostrada prin orasul lor pe traseul Petricani - Emil Racovita.
Voluntari insa e mai probabil sa isi dubleze Popasului ca e mai usor, nici nu au alte alternative, LEA sigur vor sa o trimita in subteran ca multi cred ca iradiaza, iar canalul sigur ca vor sa scape de el ca vad ca nu mai duce nicaieri si mai si arunca lumea gunoaie in el.

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata andrei11

O singura observatie, nu exista Pipera, ca si primarie. Exista 2 "Piperi", si anume cartierul Pipera din Bucuresti si Cartierul Pipera din Orasul Voluntari.

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata uvictor

andrei11 wrote:
O singura observatie, nu exista Pipera, ca si primarie. Exista 2 "Piperi", si anume cartierul Pipera din Bucuresti si Cartierul Pipera din Orasul Voluntari.

Cred ca te referi la cartierul Baneasa din Bucuresti. Eu nu stiu sa existe cartierul Pipera in Bucuresti (de la pasajul Pipera incepe judetul Ilfov...)

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata andrei11

Intrebare
Politia rutiera sau cum îi spune  - unde iti inscrii masina in Bucuresti / Ilfov si care e pe sos Pipera ( din Bucuresti - pana-n pod  ca dupa pod  incepe Voluntariul ) ce cartier e ? Aviatiei ? Oricum nu e Baneasa acolo.

 



Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata andrei11

Atunci e clar, nu exista cartierul Pipera in Bucuresti.

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata shoppy

Eu nu stiu sa existe o lista sau o harta clara ale cartierelor  din Bucuresti ca sa zici ca e corect sau gresit, asta e asa, cum vorbeste lumea, cum inventeaza rechinii imobiliari...
Toti corporatistii pe care ii cunosc eu spun ca luceaza "la Pipera", e clar ca nu e nici Soseaua Pipera nici Comuna Pipera; daca exista o statie de metrou Pipera atunci exista si o zona Pipera, chiar daca nu e cartier, si chiar daca nu e clara nici diferenta dintre zona si cartier...

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata TibiV

10 cu felicitări, shoppy !   :lol:
Nu am vrut să mă bag în dispută, dar andrei11 sigur nu a uitat de denumirea comunistă "zona industrială Pipera" ...
Elcrom şi Telecolor...
Fabrica de mobilă...
Adică de la Poliţia Rutieră până la Fabrica de Glucoză. În București, nu în Voluntari.

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata uvictor

Daca va uitati cu atentie prin diverse intersectii-cheie din Bucuresti, o sa vedeti indicatoare catre cartierul X, cartierul Y, etc. Deci cineva (politia rutiera, primarie) are sigur o astfel de lista. Dar deja suntem off-topic...

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata Goldmund

Presupun ca A Suspendata a intrat la puscarie definitiv spre deosebire de primar.
Cat priveste "cartierul"Pipera nu exista in Bucuresti, ci doar Platforma Industriala Pipera, mult modernizata si largita in ultimii ani.
http://wikimapia.org/7153014/ro/Platfor...ort-Pipera

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata andrei11

Te harzadezi si inca odata se dovedeste ca ne iei peste picior pe motiv de longitudine / latitudine.
Autostrada suspendata in termeni tehnici se numesteinelul median si are nevoie urgenta de pasaje subterane, supraterane, de care or fi ele, numai pasaje sa fie. Sper ca stii care este inelul median al Bucurestiului.

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata shoppy

Daca vrei sa intru in momentul acesta pe wikimapia ca sa sterg conturul acela si sa desenez altul cu ce nume vreau eu, atunci se face.
Asa au aparut si cartierele Domeni, Carpati, Aschiuta, Gara de Nord si altele, oameni care nu au ce face sau rechini imobiliari care incearca sa-si umfle profiturile.

Daca indicatorul este unul specificat in codul rutier atunci tine de rutiera, daca nu si nu incurca semnalizarea rutiera atunci primaria poate sa puna orice indicatoare ii tuna ei, nu au valoare topografica, doar informativa.

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata zapacitu

andrei11 wrote:
Autostrada suspendata in termeni tehnici se numesteinelul median si are nevoie urgenta de pasaje subterane, supraterane, de care or fi ele, numai pasaje sa fie. Sper ca stii care este inelul median al Bucurestiului.

Stai putin, cum adica Inel Median? Ala nu e in perimetrul (de undeva) - N Grigorescu - Chisinau - Dna Ghica - Petricani - Fabrica dr Glucoza - (alte strazi, ce vor fi utilizate si ca descarcare A3)?

Suspendata lu Oprescu pleca de pe la Triajul de la Carpati si tine pana la Colentina firul magistralei CFR (poate ma ajuta cineva cu indicativul respectivei cai ferate).

Unde se intersecteaza Mediana cu Zburatoarea deci?

 


Go to page:  1  ... 25 26 27 28 29 30 31  ... 36
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2299 forum members have written 422455 posts in 5265 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use