MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

8571 posts, 1242838 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 299 300 301 302 303 304 305  ... 613
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) TibiV

Absolut corect sss...
Chiriile ar trebui sa fie ale Mterorex, ca sa mai reduca din necesarul de subventii...
Ce, sindicatul de la RATB inchiriaza tonetele din statii ?

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) andrei11

Nu va agitati, trendul e fara parcari asociate statiilor de metrou.
:twisted:

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) subway guru

Si Nea Vasile din Sighetul Marmatiei ce zice???
Sau nu zice nimic, ca-l cam doare-n brisca?
 :lol:  :lol:  :x

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) George

Guru, de tunelurile la mare adancime ce ne zici? Ca tot ocolesti subiectul, si e cel mai interesant din topic!

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) Florinds

Daca altii fac pe sapte niveluri (New York parca), de ce n-am face si noi pe doua-trei. :D

Interesant: http://romanian.ruvr.ru/2011/12/28/63075553/
Astăzi la Sankt-Petersburg a fost deschisă staţia de metrou Admiralteiskaia. Lungimea scării rulante este de 120 de metri, iar pentru prima oară în lume, tunelurile au fost construite sub un unghi de 30 de grade.

Go guru, go!

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) t530

@Florinds - Articol scris pe 28 decembrie 2011, 20:55

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) Florinds

Nu inteleg care e relevanta, am vrut sa arat ca altii pot.

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) t530

La asta ma refer si eu  :D altii au putut acum 3 ani, noi nu putem...pt ca suntem cu 10-20 ani in urma tarilor civilizate...  :(

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) subway guru

George wrote:
Guru, de tunelurile la mare adancime ce ne zici? Ca tot ocolesti subiectul, si e cel mai interesant din topic!

Nu ocolesc nimic dragi prieteni, dar totul trece 'prin stomac', daca stau seara pe forum si 'manchez' la indatoririle casnice, risc sa ma treaca sotia la 'meniu rece'! :)
Iar voi sunteti o audienta tare 'pretentioasa', daca apuc sa scriu ceva o luati la despicat firul in paispe si dezvoltati tot felul de scenarii 'inimaginabile' si teorii ale conspiratiei mondiale, asa ca trebuie sa fiu foarte grijuliu...la scris!
:mrgreen:
Le luam usurel, pe rand, ca o abordare frontala exhaustiva...exclus, nu avem nici timpul si nici spatiul necesar...
Prima intrebare, adanc-adanc, dar cat de adanc?
(vorbim deocamdata doar de tunele) Care-s avantajele si care-s limitarile?
Deocamdata atat, ma duc la treaba, ca se intoarce consoarta de la 'baby sitting' si...ma scoate la 'raport'!
;)
Florinds wrote:
Daca altii fac pe sapte niveluri (New York parca), de ce n-am face si noi pe doua-trei. :D

Pentru ca nu avem un 'bed rock' la o adancime convenabila...la noi 'roca de baza' e la...KILOMETRI... adancime!!!
New York, Moskwa, Sankt Petersburg...nu sunt un exemplu aplicabil.
Ce sa va fac eu daca Vlad al lui Draculea zis si Tzepesh Voda a gasit de cuviinta sa-si aseze cetatea Domniei Sale taman pe un fost fund de mare zisa Thetis, colmatata indelung de una apa curgatoare la fel de faimoasa numita Danubius/Donaris/Istrum/Donau/Dunav, in decurs de milioane de ani cu milioane si milioane de tone de aluviuni!
t530 wrote:
La asta ma refer si eu  :D altii au putut acum 3 ani, noi nu putem...pt ca suntem cu 10-20 ani in urma tarilor civilizate...  :(

Pune-i pe rusi sa construiasca metrou in stilul 'lor' la Bucuresti si ai sa constati 'cu surprindere' ca se 'impotmolesc'...au incercat treaba asta la Varsovia in conditii mai usoare si a fost un fiasco total...
Daca vrei sa faci ceva comparatii in conditii cat de cat 'similare' ia Viena ca exemplu, doar ca acolo aluviunile sunt tertiare, la noi sunt quaternare (adica mai recente si mai 'slabe')...
Sunt pe lume si orase/metropole cu conditii hidrogeologice chiar mai 'tampite' ca ale noastre, nu suntem noi niciodata 'buricul pamantului'...

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) t530

Undeva prin 2008/2009 (cred) un mare realist a scris pe betonul digului Lacul Morii urmatorul mesaj...

@Guru
Ai idee de ce se misca asa de incet lucrurile la suprafata ?
Se asteapta cumva campania electorala ?
Ce inseamna acel termen 30-12-2015 ?
bine-ati-venit-in-romania.jpg (119.92 KB; downloaded 1295 times)

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) subway guru

Poti sa-ti fixezi ceasul personal la orice ora/meridian/an si secol doresti...doar ca ceasurile adevarate arata doar ora si minutul zilei de azi...la meridianul locului...
Si pe tine te framanta suprafata si panselutele?...as vrea sa reamintesc doar ca metroul se executa in subteran!...sau nu realizezi si nu te intereseaza acest 'aspect minor'...
In rest, termenele alea pentru mine nu reprezinta absolut nimic, calendarele mele sunt...diferite si permanent actualizate, nu 'pe stil vechi'!
Suficient de clar?...ca mai clar de atat nu-mi permit...

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) manic_user

Deci fiecare cu un calendar al lui.
Sclavii primesc un calendar al lor, iar stăpânii au calendarul lor.
Tare de tot!

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) 133 313

Cred ca se refera la faptul ca pe vremea tovarasului calendarul era unul si singur, iar drumul critic de asemenea, unul si singur. Si daca nu iesea... nu iesea nici cel care l-a incalcat.  :twisted:
Ori acum calendarele si drumurile critice sunt asa... mai pe sapte drumuri.  :lol: Si ne-am adaptat de nevoie ( de nevoie zic unii, eu zic ca din prostie ca sa ajunga unii la niste concluzii pe care le puteau obtine si fara teste de stres gresite, copiate pe nevee si scapate de sub control si inca pe mecanisme defecte rau, ca n-au invatat nimic de la Cernobil  :roll: ).

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) andrei11

t530 wrote:
Ce inseamna acel termen 30-12-2015 ?

Termenul reprezinta tunelele la rosu si statiile la rosu.
Mai e mult pana departe.
Treaba aia cu in 3 ani blablabla a fost bluf de bluf. Nici regimul comunist nu a fost in stare de asemenea termen.
Cui îi pasa de calendare si drumuri critice  ? Vezi intârzierile de la statia Eroilor / Eroilor Sanitari / Opera.

 


Go to page:  1  ... 299 300 301 302 303 304 305  ... 613
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422408 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use