MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

8571 posts, 1242839 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 297 298 299 300 301 302 303  ... 613
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) andrei11

Gazolina
O ţară de  proprietari.

GAZOLÍNĂ s. f. Produs lichid combustibil, obținut prin lichefierea gazului de sondă. – Din fr. gazoline.
______________
I.L. Caragiale
________________________________________
Căldură mare

Termometrul spune la umbră 33 de grade Celsius... Sub arşiţa soarelui, se opreşte o birje, în strada Pacienţei, la numărul 11 bis….

F. : Pe stăpânu-meu nu-l cheama d. Costică, e propitar...
D. : Ei! şi dacă-i propitar ?
F. : Îl cheamă d. Popescu.
D. : Şi mai cum?
F. : Cum, mai cum?
D. : Fireşte... Popescu, propitar... bine... şi mai cum?

Intrebare :
Exista vreo lege in tara asta ca proprietarii sa fie obligati sa-si consolideze apartamentele dintr-o proprietate colectiva ? Evident, intr-un interval rezonabil de timp.
Am impresia ca primaria nu are de jucat nici un rol in afacerea asta.
Pentru ca nu cred sa existe pe traseu bloc de locuinte unde sa se mai plateasca chirie la stat...
Cine trebuia sa se sesizeze de starea de fapt de pe teren de 25 de ani incoace cand s-a dat nu stiu ce Ordonanta de guvern cu privire la M 5 ?

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) TibiV

sab wrote:
cred ca din cauza ca nu vor sa scoata TBM-urile in centru.

Foarte bine, atunci să le scoată la Izvorul Rece sau, şi mai bine, la Iancului... :D

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) andrei11

Si tot asa, mi-a mai venit o idee in reluare :
Nu-mi pica fisa de ce nu se pot face parcari peste statiile de metrou. O fi teroristu' de vina ? ( Evident ma gandesc la cartierul Pantelimon / sos Iancului ).

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) Florinds

Cred ca depinde de cladire, Andrei, si ar trebui sa se actioneze diferentiat.
Daca proprietarii si le-au construit singuri, ar trebui sa fie obligati sa le consolideze, pentru ca incurca un proiect de interes.
Daca au cumparat un apartament intr-un bloc construit de stat, normal ar fi ca statul sa consolideze blocul, pentru ca a pacalit cumparatorul cu ceva neconform. Asa vad eu lucrurile, acuma depinde de lege, daca e stramba sau nu si Primaria trebuie sa le consolideze, n-avem ce face.

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) andrei11

Tocmai, am impresia ca nu primaria e responsabila.
Daca au cumparat un apartament intr-un bloc construit de stat, normal ar fi ca statul sa consolideze blocul,
Nu prea sunt de acord cu afirmatia, cand se face o tranzactie stampilata si legala, gata, dupa ce am vandut e proprietatea ta, te intereseaza. Daca te-am pacalit eu intr-un fel sau altul dupa parerea mea neavizata poti sa ma dai in judecata, dar proprietatea e a ta, te speli de acum pe mâini cu ea, nu mai ma priveste pe mine ca si vânzător.
Dupa discutiile de aici am rasfoit si eu Google absolut la intamplare si am dedus ca primaria trebuie sa consolideze cladirea si dupa aceea sa-si recupereze banii de la proprietari. Evident logica imi spune ca trebuie sa existe un contract intre proprietari si primarie, si daca proprietarii nu vor,  :popa: .
De aceea am intrebat, exista vreo lege care sa oblige proprietarii sa consolideze blocul intr-un interval rezonabil de timp ? Ok, 78 % din apartamente sunt proprietate particulara si 12 % sunt apartamente cu chirie, nu aici e problema, cele 12 % din cheltuieli le suporta statul si le recupereaza de la chiriasi cumva.

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) TibiV

Din câte ştiu, există obligaţia proprietarilor de a consolida/repară (vezi cazurile de trecătorii răniţi de tencuiala căzută, şi nu doar în București...) dar legea le permite să ridice din umăr - "nu am bani"...

Culmea, în SUA, ţara unde proprietatea este sfânta, primarii au dreptul să confişte o clădire neîntreţinută şi care deranjează vizual pentru că arată că o ruină.
Dacă pune în pericol  trecătorii atunci sunt obligaţi să o facă, în vederea consolidării sau demolării (în funcţie de costuri) pentru că altfel primăria va plăti (celui care a luat o bucată de tencuială în cap)  daune solidar cu proprietarul...

Adică dreptul de proprietate este sfânt atâta timp cât nu îi pune în pericol pe ceilalți...

În privința Bd.Elisabeta, acolo aproape nici o clădire nu a fost construită de stat...
Sunt clădiri interbelice (de aia sunt monumente...) iar pe vremea aia statul nu construia nimic...
Nici Primăverii nu a fost construit de stat, ci (din câte îmi amintesc) de Societatea de Gaze... Pentru angajaţi... :)

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) andrei11

O mica corectie, am impresia ca zona cea mai sensibila este Universitate - Izvorul Rece, cred ca e vorba de Carol I. Oricum situatia juridica a imobilelor trebuie sa fie ca cel de pe Elisabeta / Pache.
Au impartit ăştia bulevardele de nu  mai stii care ce si cum, vezi Balcescu cu Magheru.

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) subway guru

George wrote:
Pai atunci sa gandim constructiv:

1) Se poate sa fie galerii suprapuse, cu oarecare - multiple, zici - inconveniente. Poate cand ai vreme ne explici mai multe despre inconveniente, ca avantajul e clar - toata sapatura ar fi mai ingusta.

2) Se poate si cu tunele de mare adancime, sigur doar acolo unde e strict necesar si cu inconvenientul ca statiile vor fi mai complicat de realizat. Totusi, statiile n-ar trebui sa fie prea multe, numarul lor trebuie redus la minimul necesar.

Fara indoiala ca NE TREBUIE TRONSONUL CENTRAL, ar fi mare pacat, e ca si cum ai fi facut M2 ceva de genul IMGB - Tineretului si Romana - Pipera  :lol:

Deja faptul ca pana la Universitate, cel putin, nu prea avem probleme e o veste mare, pe mine (personal) recunosc ca ma intereseaza in primul rand legatura cu Universitatea, desi mi-e clar ca metroul nu se poate opri acolo si ca trebuie sa ajunga cel putin la Iancului!

In masura timpului disponibil, le luam pe toate la rand la 'repicat'...
Pentru toti colegii de forum am si eu o rugaminte, inainte de a lansa 'idei' va rog sa va asezati in 'papucii' de sef de proiect...daca ar fi sa promovati ce predicati, v-ati asuma si responsabilitatea aferenta?

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) subway guru

andrei11 wrote:
Si tot asa, mi-a mai venit o idee in reluare :
Nu-mi pica fisa de ce nu se pot face parcari peste statiile de metrou. O fi teroristu' de vina ? ( Evident ma gandesc la cartierul Pantelimon / sos Iancului ).

Nu mai baga stramba cu parcarile...parcarile sunt afacerea primariilor si...basta!
Mrex poate cel mult sa incerce sa faca 'intermodale' gen Straulesti, dar si acolo se gasesc o mie de bagatori de 'strambe'...
Sa incerci sa faci o fapta buna si dezinteresata, in interes public, in Tara asta a Noastra, a devenit o osanda in zilele de azi...
Daca spagutza nu e...nimic nu e!
:popa:

 



Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) andrei11

A, da, uitasem, constructiile de parcari sunt platite de bucuresteni si trebuie sa dea spaga cuvenita primariilor, metroul e construit si din banii lui nea Vasile din Sighetul Marmatiei,
Nea Vasile din Sighetul Marmatiei platitor la metrou
10-5-2015 7-42-22 AM.png (99.26 KB; downloaded 1193 times)
care n-a trecut in viata lui de Baia Mare.
Si te superi pe mine cand îl invoc peVlad  Ţepeş sa vina la Cotroceni ca sa-i adune pe cei din Primarie si pe cei din MT sa coreleze programele.
Oricum si Metrorexul are bubele lui de proiectare / realizare,  ba face accese numai pe o parte a strazii - vezi cazul statiilor Jiului / Parc Bazilescu, ba umple trotuarul de accesuri, vezi M 5.
Stii vorba aia, totul are o explicatie.
subway guru wrote:
Sa incerci sa faci o fapta buna si dezinteresata, in interes public, in Tara asta a Noastra, a devenit o osanda in zilele de azi...

Care-i aia ? Numai de Sambata Mortilor se fac pomeni, lasa ca n-ati facut nici voi nimic moca.
Apropos, Duminica asta care a trecut a fost o duminica importanta.
_____________________
Precum ai observat n-am pronuntat cuvântul magic.
Precum ai observat, am inceput sa fiu si eu subtil.
___________________
Last Edit :Guru, nu mai raspunde la acasta provocare, concluzia o s-o trag tot eu :
Daca primaria - care ar fi proprietara parcarilor - plateste, se face, daca nu, nu. Beneficiarul e stapanul nostru.
Era doar asa, o frustare de-a mea ca imi fac 1000 de nervi cand trebuie sa parchez noaptea masina in Iancului.
Pe de alta parte - ca tot suntem la subiectul M 5 - daca proprietarii imobilelor de pe traseu nu platesc, nu se face consolidare. Daca nu se face consolidare, nu se poate face nici metrou.Aferim.
:popa:
_________________
Edit andrei 11:  accese / accesuri. Greseală in text semnalata de userulFlorinds. Multumesc de observatie. Asa cum am promis, propriile greseli semnalate de colegii de forum le voi corecta tot cu rosu. ;)

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) Florinds

Apropo, de ce avem atatea accesuri (accesele sunt tulburari fizice sau psihice) pe M5? Chiar trebuie sa intram in bloc din metrou?

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) andrei11

Merge si accese, vezi in DEX.
Păi ce am spus eu mai inainte ? Daca beneficiarul plateste, se face. Daca nu, nu. Accesul 4 de la Parc nu s-a mai facut ca nu a mai platit beneficiarul. Tehnic se putea realiza, dar trebuiau bani in plus.

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) Florinds

Nu merge... Iti raspund la comunitate. E ca diferenta virusi/virusuri etc.

 


Go to page:  1  ... 297 298 299 300 301 302 303  ... 613
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422408 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use