MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

8571 posts, 1228865 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 212 213 214 215 216 217 218  ... 613
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) Utilizator anonim

Pana nu avem si licitatia de cale de rulare, finisaje si trenuri termenul este nedeterminat. Licitatia aia poate dura si pana la sfarsitul anului cu atribuire si semnare contract, plus ca daca apare vreo contestatie...ajungem in primavara 2015 cu ea. Si trenurile de metrou nu sunt Dacia Logan sa le faci in cateva zile.

 



Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) Cristy

Am citit putin mai devreme intr-un document privind finantarea M5 ca termenul de finalizare a lucrarilor (cale de rulare, sina a 3-a, lifturi, etc.) este 20.04.2016 dar la urmatoarea sectiune "Automatizare trafic" termenul este 15.06.2017. Asadar, daca inteleg bine, e posibil sa calatorim cu metroul pe M5 abia peste 3 ani, bineinteles daca totul merge conform planului de acum inainte.
m51.png (32 KB; downloaded 1427 times)
m52.png (16.56 KB; downloaded 1427 times)

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) ByOnu

Ah, si eu care mi-am propus sa ies prin Herastrau fix pe 20 Aprilie 2016 la 12:41. Asta e, trebuie sa reprogramez.

Nu inteleg de unde au dedus ei datele acestea.

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) puidemorosan

Daca le facem noi, sunt gata in cateva luni.
Deja avem linia de fabricatie lansata.
Ne-ar veni manusa...

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) andrei11

Ceausescu facea un vagon si jumatate pe saptamana la Arad, adica vreo 10 - 11  trenuri / an.
Pentru Eroilor  -  Dr. Taberei nu trebuie mai mult de 14 trenuri.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) sab

De acord, atunci se faceau si 4km de cale dubla/an...Alte vremuri, alti oameni. Si o spun fara nostalgie...
Nu stiu cine isi imagina ca in 3 ani de la inceperea lucrarilor sau in 2016 , dupa anunturile anterioare, se va plimba cu metroul pe racordul numit pompos M5...
14 trenuri pentru 9km ? Cam mult....

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) andrei11

Nu, numai 7 - 8 vor fi  in circulatie, restul vor fi  de rezerva.
Pe M 4 sunt vreo 4 - 5 trenuri, nu ?
Pe primul tronson Semanatoarea - Timpuri Noi erau 7 trenuri "active" + 2 de rezerva la capetele tronsonului dintr-un total de 14.

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) subway guru

Budy187 wrote:
Exista vreo sansa ca anul acesta sa termine cartitele tot ?

Nu

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) subway guru

andrei11 wrote:
Ceausescu facea un vagon si jumatate pe saptamana la Arad, adica vreo 10 - 11  trenuri / an.
Pentru Eroilor  -  Dr. Taberei nu trebuie mai mult de 14 trenuri.

13
M4 nu e M5!
:lol:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) sab

andrei11 wrote:
Nu, numai 7 - 8 vor fi  in circulatie, restul vor fi  de rezerva..
. Avand in vedere ca un vagon costa peste 1 milion de euro, cam mult sa imobilizezi aproape 50 milioane de euro in "rezerve"....Asta cand M1 si M3 sufera de lipsa de trenuri. Ma rog, trenuri avem, dar sunt prea vechi pentru "blazonul" Metrorex ca sa le foloseasca si sa ne asigure conditii decente de circulatie.

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) subway guru

Socoteala asta cu 7-8 nu are nicio baza...numar corect pt PIF e 13...

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) andrei11

Cat e lungimea totala ? Vreo 7,5 km parca, cu tot cu "ampendicele Valea Ialomitei".
Asta inseamna ca sunt vreo 15 km de tunel. Cu 13 metrouri inseamna ca petronsonul comun o sa avem 15 : 10 = 1 metrou la 1,5 km, deci un metrou la a 3 - a statie, deci cam un metrou la  5 -  6 - 7 minute. Corect ?
N-am facut "pierdute" 3 metrouri, ele rebruseaza la cap de linie, le trebuie ceva minute in plus sa rebruseze fata de timpul teoretic de oprire in statii de 30 secunde.

 


Re: Stiri despre proiect laur_visan

Ha ha...da ete banii..sa citim cu atentie ce a scris SubwayGuru in topicul DT34-Parc...si pe urma sa vedem fonduri...in rest cuvinte...intoxicatii de presa si alte mizerii pana atunci...BATAIE DE JOC GENERALA....

 


Go to page:  1  ... 212 213 214 215 216 217 218  ... 613
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421266 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use