MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

8571 posts, 1229047 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 209 210 211 212 213 214 215  ... 613
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri despre proiect Nightwolf

Kelly nu au cum sa realizeze planseele ... sunt curios daca se lucreaza si la schimbul 3 ...

 


Re: Stiri despre proiect laur_visan

Lixandru Dragos-Liviu wrote:
Informaţii primite, astfel:
– la Valea Argeşului, o Kelly sapă tunele false pentru cele 2 TBM-uri;
– la depou, s-a turnat o porţiune însemnată de PS, pe partea cu blocul maro; zona dinspre Kaufland este pustie;
– la galerie, nimic. Nu se mai sapă şi nu se mai armează spre Romancierilor;
– la Romancierilor, 25 muncitori armează sporadic un segment din radier, aflat dincolo de jumătatea suprafeţei totale a staţiei;
– la Parc, două Kelly sapă de zor doar pereţii pe unde vor trece TBM-urile... Oare ce variantă s-a adoptat aici? 1) Doar pereţii penetrabili de către cele 2 TBM-uri; 2) Tot perimetrul cu PM realizat până la sosirea TBM-urilor? 3) Se realizează atât PM cât şi planşeele?



Atentie:
-zona dinspre Kaufland este momentan pustie pt ca se sapa portiunea dinspre bd.Drumul Taberei care avea PS executat si ramasese neexcavata in interior,zona in care era vechea deviere de trafic,aceasta s-a mutat cu aprox 100m spre bulevard.In aceasta zona
,,pustie,,au lasat o rampa de urcare spre bd.Valea Oltului,probabil se va folosii pt iesirea utilajelor si a basculantelor.
-la galeria de legatura intre Valea Ialomitei si Romancierilor astazi la 17:30 se betona o portiune importanta de planseu superior,
-la Drumul Taberei nu exista decat un utilaj Kelly(care a mai fost aici si in trecut si provine de la statia Straulesti),acesta deocamdata nu sapa nimic.Aici se executa ghidajele pt viitorii pereti mulati din capetele statiei.
Acestea le cunost pt ca locuiesc la Raul Doamnei.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Stiri despre proiect 133 313

Hahaha! Finisaje, instalatii... Am mentionat ca pe la ora 11 banda nu scotea nimic la Academie? Se cumpara finisajele si pentru Eroilor?  :twisted:

 


Re: Stiri despre proiect LArSON

Pana la urma ce rost avea sa aduca al doilea echipaj pt TBM avand in vedere ca tot li se infunda la Parc?

Si legat de licitatia de trenuri... cred ca va fi un bun reper pentru finalizare... Cand se va face licitatia inseamna ca mai avem in jur de 2 ani pana la inaugurare, nu? :D

 


Re: Stiri despre proiect andrei11

6 TBM - uri ?  Pe cuvant de onoare ca nu - mi pica fisa, hai cu 4 mai inteleg, da de ce 6 (sase ) ?

 


Re: Stiri despre proiect aztec

Cum am mai spus, cineva ne minte.
Daca exista un contract, aceste lucruri trebuiau stipulate, atat ca necesitati(TBM-uri etc)cat si  ca termene de executie.
Daca aceste clauze nu se respecta, cineva trebuie sa plateasca. Daca fac cu unul cat faceau cu 6 si se respecta termenul, e treaba lor...Daca nu sunt stipulate in contract nici termene nici utilaje, e frecare de menta.
Pana la  urma cei ce platesc se pare ca suntem noi....

Sau ne complacem si dam vina  "din cauza subfinanţării, cât şi din cauza constructorilor". Pana la urma cine a fost primul, oul sau gaina...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Stiri despre proiect 133 313

Pana la urma am renuntat sa mai investighez si sa-mi mai pese pentru ca banuiesc o tzeapa la comun. Nu tine de normalitate sa se plece cu tzeapa din start. Oul si gaina trebuiau sa faca snitzel si ne-am ales cu gripa aviara.
Dar nici altele nu mai incep. Garantat!  :twisted: Daca nu se poate normal, nu se va putea deloc.

 


Re: Stiri despre proiect Lixandru Dragos-Liviu

Informaţii de pe şantiere, primite azi, ora 12, astfel:
- la Favorit, o macara lucra ceva la capătul spre TV;
- la TV se betona ceva;
- la Parc, 3 ingineri inspectau 8 armături pentru PM, cele care au stat 18 luni sub cerul liber. Utilajul Kelly încă nu a început săpăturile;
- la Romancierilor, 18 muncitori lucrau la casetarea PM;
- la galerie, nimic;
- la depou, Tehnologica Radion a terminat stâlpii de pe lateralul depoului, mai au de turnat PS-ul spre galerie acolo, pentru a egaliza PS-ul staţiei, cel turnat până în galerie deja. Firma ce va face aproximativ 1/3 din staţia-depou M5, şi-a adus tot fierul necesar realizării carcasei pentru radier;
- la Valea Argeşului, 10 muncitori lucrau la casetare;
- Râul Doamnei, nimic.

 


Re: Stiri despre proiect Lixandru Dragos-Liviu

Info de astăzi, ora 11, astfel:
– la Parc, singurul utilaj Kelly s-a apucat de treabă şi sapă în capătul staţiei dinspre Romancierilor;
– la Romancierilor, 16 muncitori prezenţi în toată staţia;
– în perimetrul galeriei de legătură cu Valea Ialomiţei, 12 muncitori înspre Romancierilor, la curba spre depou, 4 muncitori; la depou, 14 muncitori, toţi ai companiei Tehnologica Radion;
– la Valea Argeşului, 8 muncitori;
– între Valea Argeşului şi PSS Râul Doamnei au loc săpături pentru puţurile de epuisment;
– Râul Doamnei, nimic.

 


Re: Stiri despre proiect seraph1

Tocmai vin de la Parc Drumul Taberei și utilajul Kelly este în aceeași poziție de când l-au adus. Nici vorbă să se fi apucat de săpat.

 


Re: Stiri despre proiect Lixandru Dragos-Liviu

Confirm din mesajul anterior, cel al lui seraph1, că la Parc, singurul utilaj Kelly încă nu s-a apucat de treabă. Am primit mesajul eronat. Astăzi, sunt şanse de începe a primelor săpături la PM? Am aflat că era şi o basculantă acolo.

 


Re: Stiri despre proiect Robert24

Pai intai dezinformezi si pe urma o dai la intors?!? Daca nu esti sigur de ceva, nu mai scrie doar de dragul de a scrie...

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Stiri despre proiect Utilizator anonim

Se incepe saptamana asta, abia se fac ghidajele si se taie pomii unde se fac PM.

 


Re: Stiri despre proiect URANUS

Doamne-ajuta!

 


Go to page:  1  ... 209 210 211 212 213 214 215  ... 613
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421289 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use